TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394566 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 28, 2024, 10:45:30 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] 3 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Pitanja u vezi ishrane i trening.  (Pročitano 4019 puta)
nemanja-neca
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12

« Odgovor #16 poslato: Novembar 11, 2019, 11:09:10 posle podne »

Odlicno. To isto mogu sve smutiti u neki šejk
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #15 poslato: Novembar 11, 2019, 11:06:51 posle podne »

Citrusi (limun, kivi, pomorandža, grejp...), jabuke, bobice( jagode, kupine, maline, ok su zamrznute varijante istih), breskve, kajsije...veličina porcije voća – veličina šake!
Sačuvana
nemanja-neca
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12

« Odgovor #14 poslato: Novembar 11, 2019, 11:04:58 posle podne »

Trudim se da bude tu oko 2 grama naravno obraticu vise paznje na vitamine i minerale i zdrave masti. Izvori hidrata su mi generalno iz testenina,pirinca,ovsenih i krompira.
To sa vocem mi iskreno bas i ne ide, slabo ga konzumiram . Pojedem bananu nekada posle treninga ili u neki proteinski sejk smutim.
Sta preporucujete od low carb voćki?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #13 poslato: Novembar 11, 2019, 10:55:21 posle podne »

Unos proteina od 1,5-2 gr po kg je sasvim zadovoljavajući...gledaj da izvori hidrata budu "clean", ne zapostavljaj unos zdravih masti...obrati pažnju na suplementaciju omega-3...obrati pažnju i na unos vlaknastog povrća( zeleno, lisnato)...low-carb voćke( između obroka)?
Sačuvana
nemanja-neca
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12

« Odgovor #12 poslato: Novembar 11, 2019, 10:51:27 posle podne »

Sto se tice tog ramena ima jedno 2 ili 3nedelje kako sam ga povredio. I prodje za par dana ali opet u nekim trenucima osecam da me zaboli kao da se misic zategne. Ili osecam to kada radim press bucicama ili benc. Gledam da izbegavam velike kilaze kada radim te vezbe da bih ga sacuvao koliko mogu i nadam se da ce proci  😐
Gledam da unosim oko 2 gr. Proteina po kilogramu mase i nesto vise hidrata. Ma da te hidrate rotiram pa se bas nesto i ne zaludjujem sa njima  jer nekada unesem vise od potrebe nekada manje. A masti uglavnom iz jajeta i iz orasastoh plodova.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #11 poslato: Novembar 11, 2019, 10:44:30 posle podne »

U početku se ne bih previše opterećivao principom "da skinem salo i nabacim mišiće" - redovan dobro formulisan trening i clean ishrana će dati razultate i bez drastičnih restrikcija, kao i krajnosti sa kardio-treninzima...dakle, ustaljene zdrave navike...

Bilo bi poželjno da dobro sagledaš sliku sopstvenog tela...kao i da realno posmatraš odnos procenta telesne masti i mišićne mase...za to je dovoljno obično ogledalo...

Inače, koliki je obim struka? Možeš li postaviti neku sliku čisto da se bolje orijentišemo kada su saveti u pitanju...?

Kolega Boban je pomenuo hormonski panel koji bi bilo korisno odraditi a obuhvatio bi - ukupni i slobodni testosteron, estradiol, prolaktin, jutarnji kortizol, kao i TSH, T4, T3...sa druge strane odradi i osnove nalaze krvi i urina - glikemiju, trigliceride, ukupni holesterol, HDl, LDL, odnos HDL/LDL, ureu, kreatinin, ukupni i direktni bilirubin, enzime jetre - AST, ALT, kompletnu krvnu sliku sa leukocitarnom formulom, gvožđe - obavezno C-reaktivni protein...i naravno, rutinski nalaz urina...

Pratiš li vrednost krvnog pritiska? Ekg? Puls?

Btw...suplementacija kreatinom može uticati na nalaz kreatinina pa bi trebalo i na to obratiti pažnju...
« Poslednja izmena: Novembar 11, 2019, 10:47:13 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #10 poslato: Novembar 11, 2019, 10:35:28 posle podne »

A pratiš li ciljani unos proteina, hidrata, masti? Čime se orijentišeš pri sastavljanju obroka?

Kao što ti je rečeno, ima raznih dijet pristupa, ali poenta svih je manipulacija unosom ugljenih hidrata, bilo po principu rotacija( u toku nedelje, svaki dan imamo različit unos ugljenih hidrata, u zavisnosti od dana treninga i odmora, unos hidrata može biti različit npr. 50 - 100 - 150 - 50- 100 - 150 - 200 (grama hidrata na dnevnom nivou). Dan odmora je dan sa visokim unosom. Mada su u osnovi rotacija tri vrste dnevnog ugljeno-hidratnog unosa – dan sa visokim unosom hidrata, dan sa niskim unosom i dan sa minimalanim unosom ili eventualno „nula hidrata“), low-carb(  u toku nedelje svaki dan imamo veoma nizak unos ugljenih hidrata( low carb voće i vlaknasto povrće), npr. 50-100 g i nedeljom punjenje, obično od 300 i više grama, u zavisnosti od potreba) ili ketogeni pristup( dijeta koja se zasniva na visokom unosu masti, umerenom unosu proteina( zbog glikoneogeneze), bez ugljenih hidrata( negde se pominje cifra ispod 50 g hidrata), osim vlaknastih izvora istih(povrće),dani punjenja su „blaži“...tzv. dijeta za kraj)

Sve u svemu, osnova svih dijet pristupa koji provereno rade je - dovoljno nisko sa hidratima, umereno sa proteinima, dovoljno visoko sa mastima...uz realno "zacrtan" kalorijski deficit( 500-1000 kCal u odnosu na TDEE)...

Od suplemenata ispoštuj već date prepouke oko vitaminsko-mineralnih kompleksa, omega-3, eventaulno proteinskog suplementa, kreatin nije prioritet...

Obrati posebno pažnju na unos vitamina D3( 1000-5000 ij dnevno), vitamina B6, B12, folne kiseline, kao i magnezijuma i cinka( visokoapsoptivni oblici)...

Kako si zdravstveno? Uzimanje lekova? Koliko imaš godina?
« Poslednja izmena: Novembar 11, 2019, 10:45:57 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #9 poslato: Novembar 11, 2019, 10:33:33 posle podne »

Kada je bila povreda ramena?

Što se tiče treninga, za sada ako ti odgovara, guraj još neko vreme, a onda promeni.
Gledaj da ti mišićne grupe budu raspoređene po danima. I lakše je kada je dan pauze između treninga.
Zagrevanje obavezno pre treninga, 15-20 minuta traka, nordijsko....
Istezanje nakon treninga isto ne zaboraviti.
Sačuvana
nemanja-neca
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12

« Odgovor #8 poslato: Novembar 11, 2019, 10:21:57 posle podne »

Vazi,nabavicu sto pre. Hvala ti na savetu.
Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #7 poslato: Novembar 11, 2019, 10:05:17 posle podne »

Svakako najbolji trening je onaj koji daje najbolje rezultate. Ako tebi ovakav sistem daje, onda nastavi tako.

Činjenica je da ako zelimo stimulisati misic na rast, potrebno je opteretiti isti na adekvatan nacin. Koliki je rizik od pretreniranosti toliko je i od pod-treniranosti, cak mislim da je vise onih koji pripadaju drugoj grupi.

Obavezno kompleks vitamina i minerala da nabavis, prednost im dajem i u odnosu na whey protein.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Sačuvana
nemanja-neca
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12

« Odgovor #6 poslato: Novembar 11, 2019, 09:46:04 posle podne »

Da zdravlje je okej. Ne primecujem nista cudno za sada.
Rame sam malo povredio na treningu grudi pa ga sada odmaram koliko mogu.

Gledam da ima sto vise zelenisa u ishrani. Moracu da uvedem i neke vitamine obavezno.
Sačuvana
nemanja-neca
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12

« Odgovor #5 poslato: Novembar 11, 2019, 09:42:39 posle podne »

Rotiram ih tipa od ponedeljka do nedelje izgleda ovako  "high - medium - low - high - medium - low - low "

Gde smanjujem po jedan izvor hidrata. Ako u High danu imam 3 obroka u sledecem smanjujem na 2 i u danu sa low imam  1 obrok
Sa hidratima tipa samo pahuljice ili samo pirinac.

Sto se tice treninga kazem planiram da promenim uskoro,ali koliko sam gledao i citao ovo nekako ima realnu pricu kad sagledas stvari . Bar meni tako deluje.

Obicno svakog treninga kada dodje push ili pull ili legs gledam da menjam vezbe i uradim one koje na proslom trenungu nisam.

Ponedeljak- push
Utorak- pull
Srrda- legs
Cetvrtak- ODMOR
Petak- push
Subota- pull
Nedelja- legs
Ponedeljak- ODMOR

I tako u krug.

Vezbe radim po 2 za jednu grupu misica. Tipa ponedeljak grudi triceps zadnje rame.  a serija gledam da uradim 5 do 6 po vezi. gde su prve 1 ili 2 zagrevanje. Obicno su to ponavljanja od 8 do 12 . Znaci gledam da kilaza bude ta da ne mogu da uradim 12,ali da bude vise od 8 ako me razumes.
Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #4 poslato: Novembar 11, 2019, 09:33:33 posle podne »

Trening bih smanjio na 4-5 treninga nedeljno. Sasvim dovoljno, posebno za jednog rekreativca.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #3 poslato: Novembar 11, 2019, 09:32:06 posle podne »

Pre svega pozdrav svima.

Posle duze pauze vracam se teretani i tegovima. Visok sam 180cm i imam 84 kg. Zelim pre svega skinuti salo koje je ostalo na meni nije mnogo,ali ima ga najvise oko stomaka,a u isto vreme nabaciti misice .
Vezbam oko 7 meseci,alito nije nista ozbiljno cisto rekreativno. Sad poslednjih mesec dana se trudim i zelim to dici na malo veci nivo.

Imam par pitanja prvo u vezi ishrane.

Jel treba nesto menjati ili dodati trenutnom planu prehrane koji izgleda ovako.

1. Obrok - 5 celih jaja + 100g ovsenih

2. Obrok - 150g mlevene junetine  + 100g nekih hidrata obicno je to
     pirinac ili krompir + neka salata.

3. Obrok - posle treninga merica proteina i banana

4. Obrok - 150g piletine i opet 100g nekih hidrata testenine ili ovsenih +  uvek je tu neko povrce 

5. Obrok - pred spavanje merica proteina i mladisir obicno ubacim.

Naravno tu se uvek ubace neki orasasti plodovi

Od suplemenata koristim samo kreatin i protein.
Sad ove hidrate vrtim u krug kao neku rotaciju nekad manje nekad vise

Trening.

Treniram 5 do 6 puta nedeljno obicno je to split trening push pull legs. Kojeg praktikujem poslednjih mesec dana i planiram ga promeniti za nekih mesec do dva.

Pa me zanima vase misljenje u vezi svega ovog...

Hvala  unapred.
Može da prođe jelovnik. Samo bih dodao povrce kao obavezan dodatak vec ispisanom. Treba eksperimentisati i vidjeti sta ti najvise odgovara a vezano je za ishranu. Moze tu jos puno kombinacija da se napravi ali i ovo sto si naveo pije vodu. Za početak dace rezultate, a kasnije mozes da se bacis na neki slozeniji program a vezan he za ishranu. Poput rotacija, low carb itd..

Ubaciti obavezno vitamine i minerale. Neki kompleks vitamina i minerala uz omega 3 masti.

Zdravlje je ok? Osjecas se dobro? Spavas dobro? Dobro bi bilo da se odradi lipidni panel, isto tako hormoni da se provjere, jer nekad bas neki od tih parametara budu krivi za mnoge procese koji se dešavaju u organizmu.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
« Poslednja izmena: Novembar 11, 2019, 09:35:21 posle podne od strane Boban Šaranović » Sačuvana
Simo Boltic
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1684


« Odgovor #2 poslato: Novembar 11, 2019, 09:21:30 posle podne »

Pozdrav! Sto se tice ishrane bitno je i to kako rotiras ugljene hidrate?  Predlog je da to bude po danima na primer 50,100,150,50,100,150 i nedeljom recimo 200-300g . A sto se tice treninga mislim da bi trebao da promenis pristup,4 ozbiljna treninga u teretani nedeljno je sasvim nedeljno i eventualni peti bi mogao da bude kardio i trbusnjaci. Koje vezbe radis,koliko ponavljaja,serija?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.071 sekundi sa 18 upita.