TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 396375 Teme od strane 25014 Članovi Poslednji član: Dule2812

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Jun 26, 2024, 10:14:58 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 3 4 [5] 6 7 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Opšte preporuke SZO o pravilnoj ishrani  (Pročitano 4811 puta)
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3420


« Odgovor #36 poslato: Jul 12, 2023, 08:40:31 posle podne »

Slažem se sa vama.
Napomenula sam i drugu krajnost jer u praksi srećem i dosta ljudi koji su preopterećeni zdravim životom i onda skliznu u nezdrav.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6269


« Odgovor #35 poslato: Jul 12, 2023, 05:38:42 posle podne »

Što se tiče soli svakako je bitno ne jesti prezačinjenu hranu. Neki optimalni unos, u skladu sa preporukama, treba biti. S druge strane kada je pojačano znojenje i količina tečnosti koja se pije bitno je ne unositi ni premalo soli zbog elektrolitnog balansa.
Jedino sto posebno solim jeste paradajz sve ostalo jedem kako jeste od majke prirode,sa tim da recimo sunka i prsuta i takve stvari su dosta posoljene da bi bile sto duze trajajuca,tako a mislim da unosim dovoljnu dnevnu kolicinu soli jer dosad nisam imao problema sa tim,a i koristim dosta drugih zacina i vegete u pravljenju hrane sto sadrzi isto dosta soli.
Vegetu preporučujem svima da izbace. I sve proizvode koji sadrže mononatrijum glutaminat.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6269


« Odgovor #34 poslato: Jul 12, 2023, 05:37:47 posle podne »

Svako je individua za sebe i recimo ja ne mogu bez šećera i to prostih.Jako mi prijaju i daju snagu i energiju.Ne mogu to opisati a imam six pack 😀
Naravno. Verovatno imaš i dobru genetiku. A sigurno i odlično regulišeš ishranu i fizičku aktivnost.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6269


« Odgovor #33 poslato: Jul 12, 2023, 05:36:35 posle podne »

Kada su masti u pitanju slažem se da odrasle osobe ih treba redukovati. Ovde bih napomenula da ne smeju mnogo redukovati masti adolescenti i deca u razvoju, kao ni žene u generativnom periodu jer masti utiču na stvaranje polnih hormona. Takođe i u odraslom dobu kada se redukuju neka ne bude to baš restriktivno jer su nam zdrave masti ipak potrebne za rad organizma, kažu posebno za održavanje CNSa.
Naravno. Dovoljno je reći da su sve ćelijske membrane izgrađene od lipida. Šta će nam veći dokaz o značaju masti za naš organizam.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6269


« Odgovor #32 poslato: Jul 12, 2023, 05:35:26 posle podne »

Što se tiče soli svakako je bitno ne jesti prezačinjenu hranu. Neki optimalni unos, u skladu sa preporukama, treba biti. S druge strane kada je pojačano znojenje i količina tečnosti koja se pije bitno je ne unositi ni premalo soli zbog elektrolitnog balansa.
Tako je. Jako je važno unositi više soli sada tokom vrelih dana, a naročito još i ako smo fizički aktivni.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6269


« Odgovor #31 poslato: Jul 12, 2023, 05:34:21 posle podne »

Jako dobra tema!
Smatram da je ishrana najvaznija o bilo kom sportu da se radi pa cak i ako se ne bavite sportom.Sa pravilnom ishranom mozete produziti svoj zivotni vek.
Misli da treba sto vise da se uce ljudi o zdravoj hrani i o njenoj vaznosti.
Sto se unosa soli tice slazem se da puno ljudi preteruju kada sole neke stvari.Ja generalno ne solim nista,jedem je onako kakva jeste.
Sto se masti tice ja preporucujem manje masti,samo ono najneophodnije da se ispece meso ili jaje itd a i to da bude iz sto zdravijeg izvora kao sto je maslinovo ulje,kokosovo ulje itd.
Posto je svaki organizam drugaciji dobro je imati smernice,ali to treba znati  kako i sta tebi odgovara najbolje.
Gledao sam samo da predstavim kakve su generalne preporuke. A naravno da je sve individualna stvar. Koliko kalorija i koje sve nutrijente treba uneti zavisi od brojnih faktora, uključujući uzrast, pol, stepen fizičke aktivnosti i brojnih drugih faktora.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6269


« Odgovor #30 poslato: Jul 12, 2023, 05:31:58 posle podne »

Ja lično nisam pristalica pridržavanja šema i strogih procenata iako sam apsolutni zagovornik zdrave ishrane.
Po meni je zdrava ishrana- umerena ishrana, koja sadrži sve neophodne makro i mikronutrijente ali da obavezno prija individui.
Slažem se sa tobom. Ja nikada nisam bio od onih koji su merili namirnice. Ali naravno da je to poželjno kod mnogih sportista da se zna koliko kalorija unose i koje sve nutrijente.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6269


« Odgovor #29 poslato: Jul 12, 2023, 05:29:24 posle podne »

Kažu da je zdrava ishrana 40% zdravlja. Mnogo je bitno shvatiti njen značaj, slušati svoje telo i prilagoditi je svojim aktivnostima.
Tako je. Ono što je najteže ljudima, to je da osluškuju svoj organizam, kako u pogledu ishrane, tako i u drugim aspektima. Ali se treba svakodnevno truditi.
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 27841


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #28 poslato: Jul 12, 2023, 07:32:34 pre podne »

Recimo ja volim začinjenu hranu i kad je slatko da je baš slatko. I slažem se sa Zoltanom- bez obzira na to neka definicija stoji. 😁
I ja volim slatko,stavise obozavam samo ja nemam six pack pa ne mogu ga uvek praktikovati nego vise kao nagradu kod cheat daya. ;)
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3420


« Odgovor #27 poslato: Jul 11, 2023, 09:00:52 posle podne »

Recimo ja volim začinjenu hranu i kad je slatko da je baš slatko. I slažem se sa Zoltanom- bez obzira na to neka definicija stoji. 😁
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 27841


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #26 poslato: Jul 11, 2023, 07:37:53 pre podne »

Takođe i u odraslom dobu kada se redukuju neka ne bude to baš restriktivno jer su nam zdrave masti ipak potrebne za rad organizma, kažu posebno za održavanje CNSa.
Zato preporucujem maslinovo ulje ili kokosovo ulje i omega 3. ;)
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 27841


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #25 poslato: Jul 11, 2023, 07:36:29 pre podne »

Što se tiče soli svakako je bitno ne jesti prezačinjenu hranu. Neki optimalni unos, u skladu sa preporukama, treba biti. S druge strane kada je pojačano znojenje i količina tečnosti koja se pije bitno je ne unositi ni premalo soli zbog elektrolitnog balansa.
Jedino sto posebno solim jeste paradajz sve ostalo jedem kako jeste od majke prirode,sa tim da recimo sunka i prsuta i takve stvari su dosta posoljene da bi bile sto duze trajajuca,tako a mislim da unosim dovoljnu dnevnu kolicinu soli jer dosad nisam imao problema sa tim,a i koristim dosta drugih zacina i vegete u pravljenju hrane sto sadrzi isto dosta soli.
« Poslednja izmena: Jul 12, 2023, 11:26:20 pre podne od strane Miki Mihajlovic » Sačuvana
Zoltan Kozma
ADMINISTRATOR
Top poster
********
Van mreže Van mreže

Poruke: 12819


Never give up!

« Odgovor #24 poslato: Jul 10, 2023, 09:53:11 posle podne »

Svako je individua za sebe i recimo ja ne mogu bez šećera i to prostih.Jako mi prijaju i daju snagu i energiju.Ne mogu to opisati a imam six pack 😀
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3420


« Odgovor #23 poslato: Jul 10, 2023, 08:38:52 posle podne »

Kada su masti u pitanju slažem se da odrasle osobe ih treba redukovati. Ovde bih napomenula da ne smeju mnogo redukovati masti adolescenti i deca u razvoju, kao ni žene u generativnom periodu jer masti utiču na stvaranje polnih hormona. Takođe i u odraslom dobu kada se redukuju neka ne bude to baš restriktivno jer su nam zdrave masti ipak potrebne za rad organizma, kažu posebno za održavanje CNSa.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3420


« Odgovor #22 poslato: Jul 10, 2023, 08:36:18 posle podne »

Što se tiče soli svakako je bitno ne jesti prezačinjenu hranu. Neki optimalni unos, u skladu sa preporukama, treba biti. S druge strane kada je pojačano znojenje i količina tečnosti koja se pije bitno je ne unositi ni premalo soli zbog elektrolitnog balansa.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Stranice: 1 ... 3 4 [5] 6 7 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.144 sekundi sa 18 upita.