TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394998 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 18, 2024, 07:24:07 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 6 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: GLUTAMIN  (Pročitano 34292 puta)
Alpha
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 52

« Odgovor #74 poslato: Jul 16, 2011, 02:50:25 posle podne »

Ja bih digao na 15gr a prioritet dao pre i posle treninga.
Mislis na 15 gr.glutamina samo pre i posle treninga...?A koliko gr.bcaa bi bilo najbolje tu da se doda i koliko glutamina u danima odmora?
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #73 poslato: Jul 16, 2011, 10:24:31 pre podne »

ok, you win... na kraju krajeva jesi biochemo ili nisi (osim kad si bleso, naravno ;))
Sačuvana
Biochemo
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2340


« Odgovor #72 poslato: Jul 16, 2011, 03:06:11 pre podne »

@biochemo: a iz čega nastaje glutamat?
nego čestitke za uspešan metabolizam ;)

Iz čega god! ;D Npr: Piruvat (piruvat karboksilaza)-> oxsalacetat, pa + jedan Ac-Coa, trećinu okret TCA ciklusa i eto alfaketoglutarata koji je samo jednu transaminaciju udaljen od glutamata. Bilo šta što se degraduje i da 4-5C intermedijer ciklusa limunske (tj. anaplerotska r-ja) može da generiše glutamat.
TakoĂ°e, mislim da bi bilo malo sumanuto uvoditi nešto sa 2NH4+ grupe (koje moraju negde da odu) ako to mora da akceptuje amonijak, zar ne?

Btw, hvala!!! ;D Tema ovog ispita mi je bila prilično draga iz uz to da je jedan od vrlo teških ispita dodatnog pritiska je bilo prilično fino... :)
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #71 poslato: Jul 15, 2011, 10:27:47 posle podne »

@biochemo: a iz čega nastaje glutamat?
nego čestitke za uspešan metabolizam ;)
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #70 poslato: Jul 15, 2011, 01:30:43 posle podne »

Pa, zar nisi dobio odgovor već?
Sačuvana
Damek
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 9


« Odgovor #69 poslato: Jul 15, 2011, 01:21:23 posle podne »

Kul ,lepo si me nasmejao ako ti je to bio cilj sad ako mozes normalno da mi odgovoris na pitanje kad da pijem glutamin i kako a uzmi u obzir da uzimam i kreatin i reci mi dal uz taj kreatin treba da pijem dex..
Sačuvana
BojanLeet
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1269


BRO-SLAYER

« Odgovor #68 poslato: Jul 15, 2011, 01:06:50 posle podne »

Ja sam bio bombas samoubica par puta , Blesa govori istinu
Sačuvana
You know how dumb the average person is, right? Well by mathematical definition, half of everybody is even dumber than that.
Biochemo
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2340


« Odgovor #67 poslato: Jul 15, 2011, 01:00:44 posle podne »

Vidim da se u temi pominje da dextroza nije potrebna kad se uzima glutamin a uzeo sam kreatin i glutamin da pocnem da pijem a uz kreatin ide dextroza 3 prema 1 tako da sad ne znam dal da pijem dextrozu ili ne ,pitanje br 2 : nikad glutamin ranije nisam uzimao ,koliko je dovoljno unositi ga na dan i kad i jos jedno pitanje ,smem li to sve zajedno da ubacim u sejker ?

Pazi, opšte je poznato da mešanjem dextroze, glutamina i kreatina dobijaš jednu visoko nestabilnu tj. explozivnu smešu u koju je potrebno dodati još samo kašiku praška za pecivo da bi dobio home-made terorističku suicide bombu. Naime, alkaida je u svim suicide napadima koristila upravo ovu mešavinu dextroza:glutamin:kreatin:pzp = 7:6:4:1. Bombaš samoubica smeša sve zajedno sa čokoladnim mlekom laganim mešanjem (nikako u šejkeru!), to popije, i gleda da se naĂ°e na mestu gde je rešio da se detonira za pola sata.
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #66 poslato: Jul 15, 2011, 12:59:48 posle podne »

Dekstroza ti nije potrebna uz glutamin, a čak ni uz kreatin nije preko potrebna. Ako baš hoćeš, 5-10g dekstroze uz 5g kreatina je sasvim dovoljno. Dekstrozu je najbitnije uzeti posle treninga.

Možeš sve zajedno u šejker slobodno. Glutamin je najbitnije da uzimaš u periodu oko treninga i možda pre spavanja(ako finansije dozvoljavaju). 10-20g pre i još toliko posle treninga.
Sačuvana
Damek
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 9


« Odgovor #65 poslato: Jul 15, 2011, 12:46:11 posle podne »

Vidim da se u temi pominje da dextroza nije potrebna kad se uzima glutamin a uzeo sam kreatin i glutamin da pocnem da pijem a uz kreatin ide dextroza 3 prema 1 tako da sad ne znam dal da pijem dextrozu ili ne ,pitanje br 2 : nikad glutamin ranije nisam uzimao ,koliko je dovoljno unositi ga na dan i kad i jos jedno pitanje ,smem li to sve zajedno da ubacim u sejker ?
Sačuvana
Biochemo
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2340


« Odgovor #64 poslato: Jul 14, 2011, 10:54:47 posle podne »

Drugi pasus kaže - glutamat akceptuje NH4+ i time se prevodi u glutamin (koji i služi kao primarni transporter aminogrupa). Ovaj pasus ne priča o već gotovom glutaminu, nego o tome da se endogenim stvaranjem glutamina uklanja višak toksičnog amonijaka. Možda sam ja loše razumeo, ali ne može glutamin da uklanja amonijak, već glutamat koji "skupljanjem" amonijaka postaje glutamin. (R-ju katalizuje glutamin sintetaza. :) Btw, položio metabolizam jutros. ;D)

Ono zašto je glutamin sigurno ql, jeste u toku jakog energetskog stresa koji se nameće mišiću (aka - treninga) može da donira svoje dve (!) smino grupe piruvatu koji se generiše tokom glikolize. Ovime se piruvat transformiše u alanin, koji se otpušta u krvotok. Iz krvotoka alanin apsorbuje jetra, alanin transaminaza ga vraća u piruvat (i generiše glutamat u jetri od alfaketoglutarata), koji se dejstvom piruvat karboxilaze i ...blbalbalbla... fosfoenol piruvat karboksikinaze prevodi do PEP-a. Od PEP se generiše denovo glukoza, koja se otpušta u krvotok kako bi nadomestila konc. šećera u krvi koju mišić pokupi tokom aktivnosti. (tako da se ovim generiše glukoza uz utrošak energije van mišića koji je iovako pod jakim stresom.)

Ono zašto je glutamin ovde ql, jeste što on može da bude donor dve (!) aminogrupe. U odsustvu glutamina, mišić pribegava degradaciji strukturnih proteina kako bi došao do AK iz kojih će izvući aminogrupu za generaciju alanina. Tako da imajući ovo u vidu, ako imamo solidnu zalihu glutamina (koji je inače najzastupljenija slobodna AK u organizmu) smanjiće se potreba za neželjenim katabolizmom mišića.

Nznm da li se Danijela vi slažete sa ovim što sam napisao ovde? :) (Ove linkove što ste stavili sam čitao još davno i pre faxa, a ono što konstantno radim jeste da pokušam da integrišem i malo proverim te priče iz članaka sa nekim zdravim razumom imajući neko elementarno poznavanje metaboličkih puteva.)

ps- mislim da ima i neka priča vezana za to da je gln primarno gorivo nekih imunih ćelija (ali to mislim da sam nešto davno pročitao iz nekog neakreditovanog izvora, i još nekih brda kul stvaari vezano za glutamin - ali po svemu sudeći - dobar antikatabolik i fin za sve sportove izdržljivosti. Kada je masa u pitanju - uvek prednost za BCAA.)
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #63 poslato: Jul 14, 2011, 09:57:35 posle podne »

zo kolegu biochema i ostale koje zanima:
prva dva pasusa, a bogami i ostale pp
http://www.antioxidantjournal.com/glutamine.html

a pogledajte i ovo
http://www.pansport.rs/tekstoteka/dodaci-ishrani-suplementacija/glutamin-u-fiziologiji-organizma.html

Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #62 poslato: Jul 14, 2011, 04:49:47 posle podne »

u danima odmora?   Popila bih na prazan stomak whey protein, eventualno tu dodala aminokiseline poput glutamina, bcaa, kreatin...  odmah ujutru nakon ustajanja. 

A u ostatku dana naravno proteini, proteini... putem ishrane :)   i kvalitetni ugljeni hidrati naravno
Sačuvana
Biochemo
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2340


« Odgovor #61 poslato: Jul 14, 2011, 03:52:39 pre podne »

Zar nije pre svega donor amino grupa? ... pa otuda antikatabolički  efekat - jedan glutamin nosi 2 amino grupe koje se mogu iskoristiti u transaminaciji piruvata koji se kao alanin izvozi do jetre (što da bi se desilo mora da doĂ°e do aminogrupa iz aminokiselina katabolizmom proteina).

Kojih štetnih produkata?
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #60 poslato: Jul 13, 2011, 09:27:14 posle podne »

Suština glutamina je da pokupi štetne produkte koji se stvaraju tokom mišićne kontrakcije.. kao neki super vitamin.
Zato je njegov tajming idealan pre i posle treninga
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 6 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.056 sekundi sa 17 upita.