TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395142 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 25, 2024, 02:25:24 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 6 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Kriva kicma  (Pročitano 37536 puta)
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #74 poslato: Mart 12, 2012, 04:31:56 posle podne »

@alx021
zategnuti mišići zadnje lože utiču na pogrešnu rotaciju karlice i ispravljane slabinske krivine kičmenog stuba. Kao posledica nastaje kifotično držanje.
Potrebno je jačanje mišića ledja, ramenog pojasa, istezanje zadnje lože...
Pozdrav 
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #73 poslato: Mart 12, 2012, 04:23:53 posle podne »

@alx021
... bez starca nema udarca  ;)
Sačuvana
aleksandar_021
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 13

« Odgovor #72 poslato: Mart 12, 2012, 10:09:28 pre podne »

Ja bih takodje zeleo da podelim moje iskustvo sa svima ovde.
Naime, jos od perioda ranog detinjstva mi je ustanovljena kifoza. Na svakom sistematskom pregledu sam dobijao upute da posetim fizioterapeuta.
Majka me je ganjala sa time, ali ja se nisam dao :D vristao, plakao, histerisao...I na kraju isterao svoje.
Dok nisam dosao do neke 16, 17. godine gde sam poceo ozbiljno da se brinem za svoje zdravlje i za svoj fizicki izgled, ali samo da se brinem.
Inace sam dosta mrsav, pa mi se kicma u donjem delu ledja i u vratnom delu ledja, izuzetno primecivala. To jest, bio sam kao dinosaurus :D
U srednjem delu takodje, ali mnogo manje. Dok jednog dana moja baka nije p*******a i preuzela stvar u svoje ruke.
Odvela me je u Jodnu Banju, na terapije koje su mi pomogle da delimicno ispravim kicmu, ali pre svega da ispravim drzanje.
Taj prag bola koji sam ja osecao pri izvodjenju tih vezbi je bio nesnosljiv. Desavalo se cak da mi cure suze iz ociju dok izvodim neku ekstenziju.
Posle par dana, dobio sam dozvolu da pocnem kod kuce da vezbam. Tako sam i uradio, nastavio sam da se trudim sve dok nisam krenuo u teretanu, i zamenio vezbe kod kuce, treningom sa tegovima.
Godinu i 5 meseci treninga u teretani samo su jos vise doprineli da popravim svoje lose drzanje, i da ispravim kicmu. I eto, danas stojim pravo, kicma nije izrazena (osim u vratnom delu, jer tu ne znam sta da joj radim :/) jedino sto mi je ostalo, a nisam pomenuo u gornjem delu teksta, i sto je takodje vrlo bitno! glasi: Obavezno istezanje zadnje loze svako jutro i posle svakog treninga ledja!!! Po recima mog fizioterapeuta, cilj je bio, ojacati i sabiti misice ledja, a misic zadnje loze uciniti elasticnim (inace meni je taj misic bio toliko krut i neelastican da nisam mogao da dotaknem pocetak svojih carapa, a kamoli prste na nogama :D)
Koliko sam ja shvatio ledja i zadnja loza su povezani, i ne mogu jedno bez drugog, tako da ako neko pati od loseg drzanja i od kifoze, obavezno bi trebao da obrati paznju na istezanje misica zadnje loze. Po meni je to kljucna stvar (ali ni ostale nisu manje bitne) za resenje problema kao sto je BIO moj :)
Pozzz :)
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #71 poslato: Jul 21, 2011, 03:55:03 posle podne »

Hvala što si sa nama podelio tvoje iskustvo.
aNa onosvu opisa rekla bih da si imao ozbiljno iskriveljnu kičmu i takoreći ekstrem onoga o čemu ovde govorimmo, a da si se odlučio da ideš u teretanu. Svaka čast i samo napred!
Sačuvana
paja030
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 42

« Odgovor #70 poslato: Jul 19, 2011, 12:13:59 pre podne »

Procitao sam celu temu i kao da sam ja pisao svoj problem. Dakle sve navedeno sam prosao ali skoro sve. Ne bih da baratam izrazima skolioza, kifoza itd. jer sam zaboravio dosta toga, a mrzi me da googlam sad. Problem sa ledjima je ustanovljem kad sam imao 15 god. odnosno pre nekih 5 god. mada bio je vidljiv dosta i ranije ali nisam imao tu svest tada da preduzmem nesto dok me keva nije odvela kod lekara. Naravno posto zivim u maloj sredini gde nema nekih lekara dobrih rekli su mi da idem na vezbe za kicmu koje su naravno za sve ljude iste i nista ne valjaju sto se i ispostavilo da jeste. Posle nekog vremena otisao sam kod kako se secam dobrog i cenjenog lekara u Kg koji je tamo dolazio vikendom iz Bg-a i vrsio preglede i predlagao sta dalje. Ustanovljen je deformitet kicme na 3 mesta, pod tim i tim uglovima, izgled prsljenova analizirao doktor na osnovu snimaka... sve u svemu nista toliko alarmantno ali je bilo potrebno preduzeti nesto i to odmah. Preporuka njegova je bila da nosim mider koji bi posebno bio oblikovan za mene zbog deformiteta koje imam. Mider je kao oklop od plastike koji se vezuje kaisevima pozadi i u mom slucaju je isao od prepona do pocetka vrata. Gore od ludacke kosulje jer ne postoji mogucnost da se savijes ili pomeris telo od kukova pa na gore i nositi ga dnevno sto je duze moguce  ;D Uspeo sam nekih 6 meseci da nosim sa kratkim prekidima od po dan, dva u medjuvremenu radio kuci vezbe na ripstolu, vratilu, razna istezanja, vezbe sa jacanje kicme i onda sam puko psihicki i nisam mogao vise jer je uticalo na svakodnevni zivot. Rezultati su bili ocigledni, deformitet se smanjio medjutim to je bilo to prestao sam i da ne pricam da sam napravio strasnu gresku sto sam to uradio. Dakle mider je pomogao i godine u kojima sam se nalazio i NISTA drugo sem toga nece da pomogne. Zasto? Zato sto mider treba nositi dok se raste i to je jedini nacin da kicma krene da se vraca u prirodan polozaj i da se deformitet ublazi koliko je to moguce. Naravno sve zavisi od tebe samog koliko ces izdrzati.

Druga prica koju sam isto prosao su vezbe, plivanje (zimi i leti konstantno)...  koji su doprinele jacanju i izdrzljivosti, ali ne isrpavljanju kicme.

Treca prica zbog koje sam i poceo da pisem je TERETANA. Svi su mi strogo zabranjivali teretanu doktor(i), profesori fizickog i kojekakvi "strucnjaci". Ali odlucio sam da ipak krenem imao sam 17 tada. Znao sam za rizik i nisam se forsirao u pocetku, obracao paznju na vezbe koje jako deluju vertikalno na telo (recimo smit masina, trapez, listovi - stojeci, cucanj ....). Treniram vec vise od 3 god bez prekida, nisam imao nikakvu povredu niti bilo sta ozbiljno jer sam bio oprezan i svestan problema koji imam. Bilo je situacija u pocetku kad sam osetio nesto u ledjima ali to je bila posledica loseg izvodjenja vezbi najverovatnije. Od tada pa do danas bez problema treniram, guram tezine, radim jake treninge, napredujem postepeno i naravno uvek koliko toliko se trudim da pazim na ledja. Vezbe koje treba raditi postepeno i nikad se forsirati ili izbaciti skroz su mrtvo dizanje i cucanj (moje misljenje). Po meni teretana slobodno moze uz oprez i postepeno sa tezinama barem u pocetku.

Ovo sam napisao iz namere da mnogi danas sa istim problemom ne naprave greske kao ja i prestati ako ima napretka jer vreme ne mozete vratiti, a za teretanu ce uvek biti vremena i to cete najverovatnije prikriti skoro u potpunosti i pomoci ledjima tako sto cete ojacati. Kicma je opasna stvar i treba preduzeti nesto to sto je pre moguce. Pa i da su najmanje sanse u pitanju treba pokusati!!! Videti prizor starijih ljudi sa takvim problemima tera vas da pretpostavite sta ce biti sa vama za mnogo godina! Mnogima deluje smesno kad neko kaze kriva kicma, a to uopste nije tako!

Izvinjavam se na dugackom postu ali verujem da ce moje iskustvo nekome koristiti.  ;) :)
« Poslednja izmena: Jul 19, 2011, 12:20:42 pre podne od strane paja030 » Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #69 poslato: Jul 06, 2011, 03:56:37 posle podne »

Podrška još jedna i od mene.
Lekari neki zabrane teretanu kod krive kičme jer se boje dizanja velikih težina, cimanja i preteranog napora. Ti budi pametan, vežbaj kako smo ti rekli, tegli se posle treninga i ubaci plivanje
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #68 poslato: Jul 05, 2011, 12:47:14 pre podne »

Uff stvarno ne znam sta da radim,iskreno ! Koliko si siguran da smijem ici u teretanu (da radim sa manjom kilazom) a da to nece uticati negativno na ove vjezbe koje radim za ispravljanje...posto opet ti kazem imam tu neku asimetriju kako li se vec kaze,dje mi je jedna lopatica spustenija od druge,pa mi tako vuce rame i sve ostalo....?
Ustvari da li ce teretana negativno uticati na ovo vjezbe koje radim,jer meni je prioritet sad da ispravim to sto treba,jer sta ce mi misici,ako sam kriv xD ?


kao što je nekoliko puta rečeno - male težine, najsigurnije 30% od RM (repetio max - maksimalne težine), veći broj ponavljanja, radi kao kružni trening- dobićeš pristojnu hipertrofiju i bićeš zadovoljan. ojačaj podizače lopatice i ramena i gornja ledja (trapeze..), korigovaćeš poziciju ramena. sa malim težinama nećeš ništa pokvariti, naprotiv! istezanje obavezno (plivanje, eventualno) + korektivne vežbe. imaćeš dobar rezultat! dont worry  :)
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #67 poslato: Jul 03, 2011, 09:25:43 posle podne »

Teretana može biti odlična dopuna za korektivne vežbe koje (treba da) radiš. Bez velikih težina , naravno ali to i nije za početnika.
Sačuvana
Dr.Alex
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 162


« Odgovor #66 poslato: Jul 03, 2011, 11:53:46 pre podne »

Samo jos da napomenem da imam 17 god...
Sačuvana
Granice ne postoje za one koji ih ne vide
Dr.Alex
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 162


« Odgovor #65 poslato: Jul 03, 2011, 12:19:04 pre podne »

Uff stvarno ne znam sta da radim,iskreno ! Koliko si siguran da smijem ici u teretanu (da radim sa manjom kilazom) a da to nece uticati negativno na ove vjezbe koje radim za ispravljanje...posto opet ti kazem imam tu neku asimetriju kako li se vec kaze,dje mi je jedna lopatica spustenija od druge,pa mi tako vuce rame i sve ostalo....?
Ustvari da li ce teretana negativno uticati na ovo vjezbe koje radim,jer meni je prioritet sad da ispravim to sto treba,jer sta ce mi misici,ako sam kriv xD ?
Sačuvana
Granice ne postoje za one koji ih ne vide
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #64 poslato: Jul 03, 2011, 12:07:19 pre podne »

termin fukcionalna skolioza znači posledica lošeg držanja i nejednake snage mišića ledja. ne bi trebalo da je vezano sa deformitetom (ozbiljnijim) - što i sam kažeš. takodje, sobzirom da si verovatno prešao 18, teško se može ispraviti većina deformiteta.... mislim da teretanu možeš da posećuješ (i da se znojiš u njoj), stim da radiš manje težine, obavezno istezanje i plivanje ubaci min. 2x nedeljno... javi kako napreduješ!
pozz  :)
Sačuvana
Dr.Alex
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 162


« Odgovor #63 poslato: Jul 02, 2011, 05:49:20 posle podne »

Imam lijevu grudnu funkcionalnu skoliozu.Desno rame mi je spusteno tj. malo je spustenije od lijevog.Uz to normalno je da nemam pravo drzanje jer mi je kriva kicma.
To je meni odavno,samo sto to ja ranije kad sam bio manji nisam bas ozbiljno shvatio sve to.U medjuvremenu sam krenuo u teretanu i poslije 1 god. meni se stanje nista nije pogorsalo.E sad sam opet posao na preglede i to,i rekli su mi da prestanem  sa teretanom,sto sam ja i uradijo ali vidim da ima ljudi koji kazu da da ne moram,nego mi kazu ovako kao i ti,malo sam tu sad u nedoumici....
Jos samo da napomenem da nemam nikakvu deformaciju i sl.
Sačuvana
Granice ne postoje za one koji ih ne vide
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #62 poslato: Jun 30, 2011, 11:59:56 posle podne »

Meni je iskrivljena kicma,pa mi je zbog toga jedno rame tj. lopatica spustenija od druge...
Imam lose drzanje koje dodatno opterecuju ledja da se jos vise krive....
Poceo sam da idem na vjezbe,i ljudi sa kojima radim mi kazu da za jedno godinu dana vjezbanja cu biti potpuno prav i sve ce se dovesti u redu,a ako se budem vise trudio i bio maksimalno uporan mozda i ranije.
Problem je kod mene sto sam se navikao na teretanu...dosta sam paznje posvetio svemu tome,i sad konacno kad nesto uspjeh na tom planu,izgleda necu moci vise da treniram sa tegovima :D
Kod skolioze je valjda bitno da jednu stranu jacas a drugu istezes,jer je kod skolioze uvijek jedna strana jaca od druge...E sad sa trening sa tegovima se ne preporucuje valjda zbog onih misica koje treba istezati,a ti u teretani ne mozes izolovati jednu stranu od druge :D
Oni su mi preporucili da ne idem u teretanu zbog tih razloga,jer ce mi biti teze da to ispravim.Mene to malo sad kopka i malo sam u nedoumici,da li da teretanu potpuno izbacim i totalno se posvetim ovim vjezbama(dokle to ne sredim) pa se vratim u teretanu.
Ili druga varijanta je da izbacim odredjene vjezbe sa kojima bi mogao jos vise iskriviti kicmu...to su najcesce one vjezbe na kojima se tegovi dizu iznad glave,i da idem plus na ove vjezbe.
Svjestan sam da sad to mou popraviti,jer sam jos u tim godinama kada je to moguce,ali sa druge strane mi se ne prekida sa teretanom jer mi je toliko nekako usla pod kozu hehe da jednostavno mi tesko pada ta pomisao da necu vise raditi sa tegovima.
mislim da ne trebašprekinuti teretanu - ja bih ti savetovao da radiš sa težinama 30-40%RM (maximum), veći broj ponavljanja (ekstenzivno) - po tipu kružnog treninga sa tri serije za većinu vežbi - imaćeš sasvim lepu hipertrofiju i definiciju. Ne smeš izbegavati dobro istezanje na kraju treninga, obavezno plivanje ubaci i radi vežbe koje ti fizioterapeut propiše! Najvažnije je da ne radiš sa većim težinama. naravno zavisi od vrste deformiteta kičme i izraženosti... ako sam ja dobro razumeo u pianju je više skoliotično držanje... :)
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #61 poslato: Jun 30, 2011, 11:42:47 posle podne »


Yup :)  hvala!

ponovo sam nešto zeznula sa leĂ°ima, tačnije toliko da nisam mogla normalno da se savijem ... kiropraktika me je spasila i vratila u život... nastavila sam sa specifičnim vežbama za jačanje dubokih mišića leĂ°a - (radila i ranije, samo mi nije baš bio prioritet...) tako da je ponovo sve OK, a čula sam oprečna mišljenja pa me je zato zanimalo..,  filozofiram...:P

u suštini ako si opravila ledja, cela tajna je u jačanju mišića ledja, paravertebralne muskulature, stabilizatora trupa, ekstenzora trupa - oni su podrška kičmi i pravilnoj poziciji pršljena. ako imaš jake mišiće ledja oni čuvaju kičmu od povreda  :)
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #60 poslato: Jun 29, 2011, 08:52:06 posle podne »

ipak se okreće!  :D

i vetar mrsi kose.. osećaj slobode..
mora da je tako i u vodi kad znaš da plivaš ;)

PS moram da se složim sa tobom peĂ°a (šta ću nema mi druge) da je kiropraktika dobra kad je dobar kiropraktičar... tako ti je to sa majstorima ;)
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 6 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.136 sekundi sa 18 upita.