TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394941 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 16, 2024, 12:38:40 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 246 247 [248] 249 250 ... 282 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Ishrana pitanja  (Pročitano 709857 puta)
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #524 poslato: Septembar 04, 2014, 11:14:33 pre podne »

Da li obrok posle treninga mora da bude bogat sa UH, i zbog čega?!?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #523 poslato: Septembar 04, 2014, 10:47:42 pre podne »

Problem je i halapljivost u jelu...jos bolje reci prozdrljivost, za kratko vreme covek natrpa u sebe"tonu hrane"...pa se tu javi i stucanje...

Stucanje u stvari nastaje ( refleksnim) grcenjem dijafragme, za sta je glavni krivac takozvani lutajuci nerv( vagus). Onda dolazi do zatvaranja otvora izmedju glasnih zica, pa kao rezultat se dobijaju ti cudni, pomalo smesni zvuci.

Zato uvek ista preporuka...tvoj zeludac nije kontejner u koji trpas hranu, vec ogran koji ima svoje limite...postuj svoj digestivni sistem i ocekuj da ces maksimalno iskoristiti unetu hranu...

Dakle, bitno je sta jedes, a i kako jedes... ;)



Sačuvana
TwinSix
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4430


« Odgovor #522 poslato: Septembar 04, 2014, 06:37:44 pre podne »

Ja belanca dodajem gde god mogu. Što se varenja pirinča tiče, ljudi ga prvenstveno ne žvaću dovoljno.
Sačuvana
pedjoni986
Gost
« Odgovor #521 poslato: Septembar 03, 2014, 11:02:49 posle podne »

I obavezno domaca rakija pred obrok da otvori put gde trebaju hranljive materije putovati, i radi podmazivanja zeluca za bolje varenje :) elem, pomaze i za bolju vaskularnost ;)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #520 poslato: Septembar 03, 2014, 10:23:26 posle podne »

Sve navedeno je dato kao primer nekih stavova koji moram reći imaju naučnu osnovu...kojih se i sam ne pridržavam... ;)

Prihvatimo korisne stvari...ali bez preterivanja...

Dakle, kada vam zvocam - više manjih obroka u toku dana, ne previše proteina po obroku, žvaćite vašu hranu dovoljno...jasno je da sagledavamo malo drugačiju sliku stvari i sve moguće interakcije...

Na taj način ćemo izbeći sve moguće probleme sa nesvrsishodnim varenjem, dispeptičke tegobe( gorušica, nadimanje, podrigivanje, poremećaju u lučenju zeludačne kiseline), gasovi, nadutost...

Neki od nas iz najbolje namere preteraju i sa dijetnim vlaknima...koja dodatno usporovaju probavu, kao i apsorpciju nekih minerala( cinka npr.)...

Zlatna sredina dragi moji formuši, umerenost...razum i racionalnost...i naravno logika... ;)



Sačuvana
pedjoni986
Gost
« Odgovor #519 poslato: Septembar 03, 2014, 07:33:29 posle podne »

Ja rade volje mixam izvore proteina, nikad nisam imao neke odredjene probleme, nema potrebe za paranojom :D
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #518 poslato: Septembar 01, 2014, 11:58:20 pre podne »

I ja sam ovo vec bio procitao negde, i nisam znao vise sta da mislim :D
Slavisa, sta mislis, koliko je ovo validno?

Miki, najjednostavnije receno...jedan obrok, jedna vrsta proteina i ne mozes pogresiti...a za ovo sa skrobom...hm, uglavnom ljudi izvestavaju o problemima sa varenjem vezano za krompir, a neki sa pirincem...tako da...delimicno ima istine...ali svi se razlikujemo...cak i po efikasnosti procesa varenja, kolicini izlucene HCl, aktivnosti amilaze( varenje skroba)i sl.

Neke stvari iz cele ove price treba da nam daju male smernice, ali bez preterivanja...bez krajnosti...

Inace zvacite dovoljno hranu...amilazu imate u pljuvacki...tako cete manje neprijatnosti prirediti zelucu u slucaju varenja skroba  ;)
« Poslednja izmena: Septembar 01, 2014, 12:00:53 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #517 poslato: Septembar 01, 2014, 11:44:56 pre podne »

Podjimo od varenja skroba...

"U procesima varenja u organizmu životinja i čoveka, skrob se hidrolizuje postepeno pod dejstvom amilaze u pljuvački, ali pošto hlorovodonična kiselina u želucu razara amilaze, varenje skroba se nastavlja tek u crevima gde se HCl neutrališe i gde enzimi iz pankreasa dovrše hidrolizu do maltoze, koja se zatim drugim enzimima prevede u glukozu. Ona prolazi kroz zid creva u krv i koncentriše se u jetri i mišićima, gde se opet prevodi u polisaharid glikogen, koji je rezervni polisaharid životinja, analogno skrobu kod biljaka (Piletić i sar., 1993)."

Dakle,vise skroba( krompir,pirinac)...polu-logicki, a polu-teorijski, kada unesemo zajedno kompleksne ugljene hidrate(skrob) i proteine u istom obroku, tj. zajedno, sadrzaj zeluca je neutralisan reakcijom baze(skrob) i kiseline(proteini i zeludacna kiselina), a nepotpuno svarena hrana onda fermentira u digestivnom traktu, samim tim je mnogo manja iskoristljivost svih hranjljivih materija, a takodje dolazi do nadimanja, podrigivanja i stvaranja gasova.
I peristaltika creva je ugrozena tj. moze doci do zatvora...

Neki kazu da bi bilo idealno da prodje 3-4 h izmedju obroka skrob-belancevina i/ili obrnuto (dok naravno izmedju moze neutralna hrana - povrce ili ista ona koju smo i jeli pre toga...

A ima i modifikacija vezano za unos voca..."uz obroke zasnovane na skrobu treba jesti samo banane, grozdje, zute kruske (prezrele), urme ili smokve (odnosno "zasecereno" voce), dok sve ostalo voce moze da se uzima sa belancevinama"...

E sad ima tu i nekih gresaka, neke stvari ne idu zajedno..."Spagete (pasta) sa sirom, jaje i tost, sir na tostu, pita sa mesom, riba sa krompiricima, meso sa krompirom, sendvic sa mesom, pica sa sirom, jaje i sendvic i td...

Ukoliko vam se cesto spava posle rucka/obroka to je znak da se pogresno hranite, t.j. da lose kombinujete hranu"...

Ja ponekad ostajem bez teskta, a vi?  ;D

Sačuvana
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #516 poslato: Septembar 01, 2014, 10:08:00 pre podne »

Cuo sam da komplekse uh ne treba kombinovati u istom obroku, ali se ne secam bas zasto. Tako se pravi ''urnebes'' u ustomaku. Mislim da je u pitanju nekakva pH vrednost... Slavisa tebi ovo zvuci poznato ili neko drugi ?
Sačuvana
Panta rei, panta res.
Miki91
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 658


« Odgovor #515 poslato: Septembar 01, 2014, 07:36:23 pre podne »

I ja sam ovo vec bio procitao negde, i nisam znao vise sta da mislim :D
Slavisa, sta mislis, koliko je ovo validno?
Sačuvana
"Put the victim to bad, and wake the hero instead."
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #514 poslato: Septembar 01, 2014, 03:17:46 pre podne »

Izgleda...
:D
Tek mi sada neke stvari nisu jasne...
:D
Što sam pročitao po forumu:
-Kako rasporediti obroke onda (a da se ispoštuje dnevni unos P i UH, a da pri tome poslednji UH budu za ručak);
-Šta da doručkujem onda (UH zbog energije, ili P da nadoknadim šta sam izgubio prilikom spavanja);
-Gotovo svi savetuju za kasnu večeru Elu i bademe (recimo).
Mislim da se svega ovog treba pridržavati koliko možemo, a ne 100% da ispoštujemo...
:)
I Slaviša kako ćeš odraditi 8 sati sna? 04:16 je...
:D
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #513 poslato: Septembar 01, 2014, 03:12:45 pre podne »

Ne znam šta da kažem...neko me je na forumu pitao oko kombinovanja različitih izvora proteina...dao sam se u potragu i ostao bez teksta...preterivanje...zabluda...ili zapravo svi mi živimo i hranimo se zabludama?  ;)

Ne verujte svemu što pročitate...sve što vidite i ovde, na forumu i na netu prihvatite sa rezervom...
Sačuvana
Nenad Zaga
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 742


« Odgovor #512 poslato: Septembar 01, 2014, 03:02:51 pre podne »

Znači ako sam shvatio, ne treba mešati npr. belo meso i pirinač? O.o
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #511 poslato: Septembar 01, 2014, 02:20:59 pre podne »

Šta mislite o ovim pravilima?

Kako bi se poboljšalo varenje i apsorpcija proteina, savetuje se sledeće:

- izbegavati kombinovanje proteina različitog porekla, kažu da to može zbuniti enzimski sistem našeg digestivnog trakta i produžava se varenje proteina i njihova aposrpcija se usporava...pre svega se to odnosi na kombinovanje mlečnih proizvoda i mesa...neki kažu da ne treba kombinovati ni kazein i ovoalbumin(proteina mleka i belanca)
- izbegavati kombinaciju proteina sa jelom bogatim ugljenim hidratima(skrobom), smatra se da to narušava ph neophodan za varenje proteina...
- konzumirati u umerenim količinama namirnice bogate kiselinom (sok od limuna, sirće,…), održava se kiseli ph želudačnog sadržaja neophodan za varenje proetina...
- kombinovati proteinski obrok sa povrćem, jer se na taj način poboljšava rad enzima...

E sad tu su i neke dodatne teorije o tome šta se sme, a šta ne sme...

"Prema teoriji o kombinovanju namirnica, pravilnim kombinacijama smatraju se:

-mešanje dve skrobne hrane (jer se skrob ne razlaže teško kao protein);
-mešanja dve različite vrste mesa;
-mešanja dve različite vrste sira;
-mešanja dva različita jezgrasta voća;

Pri kombinovanju skrobnih namirnica treba voditi računa da se veća količina skroba u jednom obedu može izazvati gasove i nadimanje. Nepravilnom proteinskom kombinacijom se smatra mešanje dva ili više različitih izvora belančevina, biljni i životinjski proetini), kao npr.; meso sa jezgrastim voćem, jaja sa jezgrastim voćem ili sir sa orasima ili drugim vrstama jezgrastog voća, jaja sa mesom, sir sa jajima, meso sa sirom.

Dobrim kombinacijama, po Hayovom principu smatraju se:

-namirnice bogate proteinima (sve vrste mesa, riba, cela jaja, sir mleko i proizvodi) sa povrćem (svm vrstama povrća sem sa krompirom, mahunastim povrćem – svežim i suvim);
-namirnice bogate skrobom (krompir, žitarice i proizvodi testenine, pekarski proizvodi) sa povrćem  (sem sa krompirom, mahunastim povrćem – svežim i suvim);
-namirnice bogate skrobom (krompir, žitarice i proizvodi, pekarski proizvodi) sa voćem (izuzev brzo fermentirajućeg voća);

Voće bi trebalo jesti na prazan želudac, radi bolje apsorpcije hranljivih sastojaka. Voće koje brzo fermentiše (bobičavo, jagodičasto, dinje, lubenice, breskve, šljive, trešnje i kruške), treba konzumirati bez druge hrane, za neku od užina. Ukoliko se ovo voće jede neposredno posle obroka može da izazove nadutost, grčeve i bolove (dobar primer je konzumiranje lubenice neposredno posle obroka)."
Sačuvana
Miki91
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 658


« Odgovor #510 poslato: Avgust 31, 2014, 01:42:30 posle podne »

A evo i jedne nove teme da se pozabavimo brojkama...najkraće moguće je pitanje koje bi opisalo ovu temu bi bilo...kome verovati?
Brojkama, osećaju, ogledalu, vagi?

http://www.pansport.rs/forum/index.php?topic=202925.0
Moj konacan odgovor je pod B, osecaju :D
Sačuvana
"Put the victim to bad, and wake the hero instead."
Stranice: 1 ... 246 247 [248] 249 250 ... 282 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.08 sekundi sa 19 upita.