TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 396049 Teme od strane 25010 Članovi Poslednji član: lamni

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Jun 08, 2024, 07:00:16 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 19 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Prvi dan u teretani...  (Pročitano 41995 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9518


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #86 poslato: Septembar 17, 2014, 11:42:04 posle podne »

Vidi , sećam se nekih nutricionista koji su smatrali da ako nam se spava posle obroka to je rezultat lošeg varenja, tj. loše interakcije namirnica, pogotovu posle obroka bogatim skrobom...

Inače, ako to izuzmemo, posle obroka nastaje, post-digestivna-post-prandijalna ishemija...tj. nakon obilnog obroka, "krv" se preusmerava ka digestivnom sistemu...kao podrška procesu varenja i resorpciji hranljivih sastojaka...i tada je manje krvi na raspolaganju mozgu, mišićima...pa se javlja tromost, pospanost...

Inače, ako misliš i na popodnevnu dremku...naravno da možeš da "odremaš" i tako najbolje "restartuješ sistem"...

Potrudi se da ti obroci ne budu preobilni, pogotovu, ako je u pitanju obrok pre treninga...

Kvalitetan višak su mišići, naravno!

Polako sa kreatinom...imaš vremena ne žuri...sačekaj da proĂ°e bar 3 meseca( redovnog treninga) od početka trenažnog procesa( moja preporuka)...

Moj savet bi bio da ideš sa 5 gr pre treninga sa prostim hidratima i sa 5 gr posle treninga( plus prosti hidrati, ne više od 30 gr)...mada ja sam više za kre-alkalyn!

Ali polako i sve u svoje vreme!

Idemo sa osnovama, dakle, udaramo temelje uspeha...pa onda idemo sa nadogradnjom "osnove"...  ;D
« Poslednja izmena: Septembar 17, 2014, 11:48:17 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #85 poslato: Septembar 17, 2014, 11:21:48 posle podne »

OK
:D
Mislim da znam kako ću (donekle) rešiti problem sa UH...
Pošto sam sada gladan, gledaću da idem u teretanu kada radim pre podne.
Tada ću imati UH za doručak, obrok posle teretane, ručak, i tamo negde oko 19:00...
Samo ne znam da li je baš jako velik problem ako spavam posle obroka...???

Nisi dosadan...ali bih predložio da kreneš sa "radom na masi"( akcenat na kvalitet pre kvantiteta), dakle, sve one ranije preporuke ispoštuj...
S obzirom na tvoje mere, mislim da će dobro doći koji kilogram "kvalitetnog viška"...slažem se sa Monikinom konstatacijom...
Naravno tu su i saveti oko treninga, ishrane, eventualno suplemenata...tj. kao i do sada članovi "Pansport tima" će ti maksimalno pomoći u tome...

Pre svega, moraš imati "volju"...tj. motivaciju...jasnu viziju onoga što stvarno želiš...kad imaš jasan cilj sve je lakše...poslušaj preporuke, za svaki savet i preporuku, tu smo...

Nema glupih pitanja, ima samo loših odgovora  ;)

Do sada sam sve savete i preporuke ispoštovao (osim tih UH... :D ).
"Kvalitetan višak" su mišići, ili...?!?
Jednom si mi spomenuo kreatin kao suplement, ali su mi rekli ovde da mi ne treba odmah... Kada da ga pazarim, koliko mi je on neophodan i to se samo kada treniram uzima?!?
Ako je OK, verovatno ću ga pazariti (Dymatize); nije toliko skuo kao whey, ima pola kile i uzima se 5g...
:)
Imam ja volju i motivaciju; ako imam želju i vremena, vizija mi nije bitna...
:D
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9518


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #84 poslato: Septembar 17, 2014, 11:06:30 posle podne »

Da, potrudi se da imaš i jedna i druga vlakna u približno jednakom odnosu...ali to ne znači da treba ići u krajnost...

Nisi dosadan...ali bih predložio da kreneš sa "radom na masi"( akcenat na kvalitet pre kvantiteta), dakle, sve one ranije preporuke ispoštuj...

S obzirom na tvoje mere, mislim da će dobro doći koji kilogram "kvalitetnog viška"...slažem se sa Monikinom konstatacijom...

Naravno tu su i saveti oko treninga, ishrane, eventualno suplemenata...tj. kao i do sada članovi "Pansport tima" će ti maksimalno pomoći u tome...

Pre svega, moraš imati "volju"...tj. motivaciju...jasnu viziju onoga što stvarno želiš...kad imaš jasan cilj sve je lakše...poslušaj preporuke, za svaki savet i preporuku, tu smo...

Nema glupih pitanja, ima samo loših odgovora  ;)
Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #83 poslato: Septembar 17, 2014, 10:50:04 posle podne »

Iskreno, ne znam šta mi je cilj...
Idem da vidim šta će se desiti...
Krenuo sam tamo jer ste me vi "nagovarali"...
:D
A kada sam već krenuo, želim da odradim sve kako valja i zbog toga sam (najverovatnije) dosadan...
;D
Hteo sam samo da oslabim.
'ajde ispovesti...
:D
Pre par godina sam hteo da oslabim, nisam se raspitivao šta i kako; kupio sam teg od 10 kila i krenuo sa njim vežbe (trbušnjake uglavnom) da radim tri puta na dan. Nisam obraćao pažnju na ishranu i oslabio sam za godinu i dva meseca oko 13 kila. Jedino šta sam po pitanju ishrane uradio je to da sam izbacio obrok posle 21:00 (i to ne uvek). Nisam se toliko loše ni hranio (ne volim slatko (čokolade, torte, kolače, džemove, marmelade........), ne pijem slatke gazirane i lažne voćne negazirane sokove, hleb sam kupovao crni rezani (koji mi se nekada i pokvari u frižideru)...
Otišao sam na more i za 10 dana sam se ugojio 4 kile (AI usluga... :D). Kada sam se vratio, prestao sam da radim vežbe i dobio sam još 12-13 kila. Pre par meseci sam hteo da oslabim opet i pogledao sam na netu kako što brže to da odradim. Neki lik je pisao o zdravoj ishrani i na kraju teksta napomenuo da sve to ide lakše uz sagorevač. Ukucao sam u Guglu ime jednog od njih i došao na vaš sajt. Po forumu sam se malo raspitao, i za 3 meseca sam oslabio 12-13 kila. Još medju prvim postovima Monika mi je rekla da trebam da nabacim još kila... :D
Dok sam pisao sve ovo, palo mi je na pamet da mi je možda cilj odlaska u teretanu da ne bi povratio masne naslage, a OK mi je i da pokupim malo mišića... :D Na kraju krajeva, zdravo je, ako ništa drugo... Lepo se izduvam tamo, i ubacio sam nešto novo u svoj život... Zbog posla, ne mogu da sviram često kao pre, a i devojka se preselila kod mene, tako da ni ne šetam kao pre (do nje i nazad skoro dva sata svaki dan skoro)...
Nego, sto se tiče namirnica, da li se pravi ravnoteža samo ako unosim dijetna vlakna, pa moram i rastvorljiva; ili je preporučljivo da u jednom danu imam i jedne i druge...?!?
Kontam da je odgovor pod B, ali 'ajde da pitam...
:D
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9518


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #82 poslato: Septembar 17, 2014, 09:44:35 posle podne »

Daleko od toga da ne znaš ili da nisi u pravu...i jeste zdraviji, ali moraš da nekada napraviš kompromise u ishrani...dakle, umerenost...ne previše namirnica bogatih dijetnim vlaknima...to je bila poenta svega, jer si stalno "favorizovao" manje hidrata u ishrani, a i oni koji su bili "prisutni na meniju" su bogati dijetnim vlaknima...

Dakle, ovo je trebala da bude samo napomena...i još jednom predlog za povećanjem ukupnog unosa ugljenih hidrata...na bar 3-5 gr po kilogramu telesne težine...jer ne zaboravi ono što stalno ponavljam - dovoljno hidrata će sačuvati postojeću mišićnu masu i stvoriti preduslove za izgradnju nove, što je tvoj cilj, zar ne?
« Poslednja izmena: Septembar 17, 2014, 10:49:42 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #81 poslato: Septembar 17, 2014, 09:34:55 posle podne »

Da.
Ja sam ispao glup, jer sam mislio da je integralni pirinač isti kao i beli, samo zdraviji...
:D
Znači, u suštini, da kombinujem beli i krompir sa integralnim stvarima (ne u jednom obroku) u toku dana...
:)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9518


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #80 poslato: Septembar 17, 2014, 09:28:28 posle podne »

Ok...dobre stvari si pitao a i informisao se...to je bio cilj...

Mani se zbunjivanja...nego malo logičkog zaključivanja  ;)

Za dnevnu količinu hidrata ubaci malo raznovrsnosti i povećaj unos...na račun drugih izvora...malo "brzovarećeg" skroba iz belog pirinča i krompira...

Jer kao što smo napomenuli dijetna vlakna nemaju energetsku vrednost( ne vare se do glukoze), ali zato usporavaju apsorpciju ostalih "svarljivih i energetski korisnih" hidrata...ali i njihovu količinu treba odbiti( najprostije rečeno) od ukupnog "ugljenohidratnog sastava" namirnice kojim su bogata...

Jasnije?
Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #79 poslato: Septembar 17, 2014, 08:41:43 posle podne »

I dalje ne kontam...
xD
Ne znam na šta tačno ciljaš...

Da bi osetili sve pozitivne strane unosa biljnih vlakana povećajmo njihov unos hranom, ali se pri tom mora voditi računa da bi povećanje unosa trebalo da bude sporo i postepeno.
mnogi nutricionisti preporučuju 20-35 grama/dan. Ne kontam šta da jedem za dnevnu količinu UH...
Važno je unositi podjednako rastvorljiva i nerastvorljiva vlakna. Zar ovas nije rastvorljiv, a heljdino brašno nerastvorljiv?
Ako se odjednom unese veća količina vlakana može doći do nadutosti (flatulencije) što je praćeno pojavom gasova, ubrzanom peristaltikom i prolivima. Nisam imao problema... To sam sve uneo u roku od 8-9 sati...
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9518


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #78 poslato: Septembar 17, 2014, 08:28:07 posle podne »

Ma sve je ok...http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/znaaj-i-uloga-dijetetskih-vlakana-u-ishrani.html

Tekst će ti reći na šta sam tačno mislio...pročitaj  ;)


Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #77 poslato: Septembar 17, 2014, 08:19:08 posle podne »

To sam se nadao da ćeš reći, zato sam i zbunjen...
:D
Rekli ste mi juče da što više UH moram da unesem; to su UH, zar ne?!?
Možda sam trebao da napišem da sam doručkovao ovsene, jogurt, whey; ručao palačinke od heljde i Ela sir; jeo posle treninga integralni pirinač i belo meso...
Ako nije do toga, onda mi kao UH ostaje krompir...
:D
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9518


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #76 poslato: Septembar 17, 2014, 08:11:42 posle podne »

Ne shvataj ovo kao neko zloslutno upozorenje...i ovsene i heljda i integralni prinač su odlični izvori dijetnih vlakana...dakle, poenta je da ne preteraš...
Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #75 poslato: Septembar 17, 2014, 08:00:32 posle podne »

Broj ponavljanja od 8-12 i gledaj da koristiš optimalnu kilažu,žnači da ne bude ni previše teško ni previše lako.

Pa, tako i radim.
:)
Stavim na težinu toliku da posle 10, ubedim sebe da uradim još 2...
:D

SrĂ°ane...Rekao bih da imaš "dosta" dijetnih vlakana u ishrani(dovoljno)...ne zaboravi da vlakna u "većim dozama" mogu usporiti "ulazak" hidrata u krvotok...a i izazvati blagi digestivni diskomfor...

Ne zovu ih tek tako modulatorima glikemičkog indeksa...

Inače, glikemički indeks su "izmislili" da bi se lakše odreĂ°ivala doza insulina kod dijabetičara...najjednostavnija definicija bi bila da je to mera brzine kojom ugljenih hidrati ulaze u krvotok...što je glikemički indeks veći, hidrati brže ulaze u krv i izazivaju "neželjene insulinske skokove"...koji su jedino željeni, baš kao što je PeĂ°a naznačio, posle treninga...

Naravno postoje i namirnice koje mogu "malo" usporiti proces ulaska hidrata u krvotok...a to su namirnice bogate dijetnm vlaknima( modulatori glikemičkog indeksa)...koje naš drug SrĂ°an ima dovoljno zastupljene u ishrani...ali treba biti obazriv...

SrĂ°ane...Kako si rešio pitanje unosa prostih hidrata posle treninga?

Pozdravljam PeĂ°u i nadam se češćem javljanju, jer raspolaže odličnim fondom znanja koje bi bilo od koristi svima nama...

Mala preporuka za čitanje...http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/znaaj-i-uloga-dijetetskih-vlakana-u-ishrani.html

Sada ne kontam...
:D
Preko koje hrane sam uneo dijetna vlakna, pa ih imam previše?!?
O.o
Napisao sam da sam uzeo jednu ipo supenu kašiku dekstroze; i to sam pazario danas...
:D
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9518


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #74 poslato: Septembar 17, 2014, 07:49:09 posle podne »

SrĂ°ane...Rekao bih da imaš "dosta" dijetnih vlakana u ishrani(dovoljno)...ne zaboravi da vlakna u "većim dozama" mogu usporiti "ulazak" hidrata u krvotok...a i izazvati blagi digestivni diskomfor...

Ne zovu ih tek tako modulatorima glikemičkog indeksa...

Inače, glikemički indeks su "izmislili" da bi se lakše odreĂ°ivala doza insulina kod dijabetičara...najjednostavnija definicija bi bila da je to mera brzine kojom ugljenih hidrati ulaze u krvotok...što je glikemički indeks veći, hidrati brže ulaze u krv i izazivaju "neželjene insulinske skokove"...koji su jedino željeni, baš kao što je PeĂ°a naznačio, posle treninga...

Naravno postoje i namirnice koje mogu "malo" usporiti proces ulaska hidrata u krvotok...a to su namirnice bogate dijetnm vlaknima( modulatori glikemičkog indeksa)...koje naš drug SrĂ°an ima dovoljno zastupljene u ishrani...ali treba biti obazriv...

SrĂ°ane...Kako si rešio pitanje unosa prostih hidrata posle treninga?

Pozdravljam PeĂ°u i nadam se češćem javljanju, jer raspolaže odličnim fondom znanja koje bi bilo od koristi svima nama...

Mala preporuka za čitanje...http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/znaaj-i-uloga-dijetetskih-vlakana-u-ishrani.html
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16842


« Odgovor #73 poslato: Septembar 17, 2014, 07:48:10 posle podne »

Trbušnjaci se najvećim delom prave, u kuhinji a ne u teretani.
Možeš raditi takav raspored po mišićnim grupama,radi 3 vežbe po 4 serija ili 4 vežbi po 3 serija za svaku mišićnu grupu.Broj ponavljanja od 8-12 i gledaj da koristiš optimalnu kilažu,žnači da ne bude ni previše teško ni previše lako.Pauze minut-dva sam proceni koliko ti je potrebno.
« Poslednja izmena: Septembar 17, 2014, 09:25:08 posle podne od strane Miletić Dušan » Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #72 poslato: Septembar 17, 2014, 07:32:10 posle podne »

Još (glupih) pitanja ( :D ):
1. Pošto ste mi dali savet da dve nedelje radim celo telo u dve serije, pa da predjem po grupama u tri serije, drug mi je dao savet:
Grudi-triceps
Ledja-biceps
Ramena-noge
Da li je to OK?
2. Isto tako ste mi rekli da posle krenem tri serije po grupama; pošto teretana u koju idem nema baš dosta sprava, da li je OK da radim četiri serije sa po 4 različite vežbe za jednu grupu mišića?!?
Mislim, koliko vi različitih vežbi radite po seriji za jednu grupu?
3. Koliko treba da traje pauza izmedju serija (znam da ste rekli jedan minut izmedju vezbi)?
4. Kojom vežbom se dobija onaj skroz dole trbušnjak, i da li uopste postoji neka vežba za njih osim trbušnjaka (tamo ima neka sprava kao stepenice, i neka banana klupa... :D ).
Sačuvana
Stranice: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 19 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.357 sekundi sa 18 upita.