TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394579 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 28, 2024, 09:08:56 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 2 3 [4] 5 6 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Ako moze savet - Smrsati uz protein+bcaa+omega 3 uz pravilan trening i ishranu  (Pročitano 20060 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #31 poslato: Februar 12, 2015, 12:49:27 pre podne »

ukapirao sam....i hvala za strpljenje...

Kada unesem ugljene hidrate, posle koliko vremena se oni skladiste.... odnosno koliko imam vremena da ih potrosim...ako to uopste ima veze sa vremenom...

Hidrati se najbrže vare od svih makronutrijenata( proteini, masti), to je jedna od naših evolucionih karakteristika...u zavisnosti od tipa hidrata( prosti ,složeni, tj. vlakna...)...inače, varenje hidrata počinje još u usnoj duplji( pljuvačna amilaza)...dakle, u nekim slučajevima u pitanju su minuti...

Čim se svare, tj. razlože ili konvertuju na nivo glukoze( dekstroze) usmeravaju se ka metabolički aktivnim tkivima( nervne ćelije, mišići...) i deponuju kao glikogen - rezervni ugljeni hidrat našeg tela koji se deponuje u jetri i mišićima( nekada je za taj proces potrebno i manje od sat vremena)...prosečan čovek deponuje 400-500 grama glikogena...

Čim se glikogen potroši kreće se sa alternativnim izvorima energije - mišićni proteini( iz amino kiselina u mišićnim proteinima se dobija energija direktno-Krepsov ciklus-ATP ili se pretvaraju u glukozu) i masno tkivo( ketonska tela)...

Brzina potrošnje glikogena zavisi od tipa treninga, tj. fizičke aktivnosti...odnosno od intenziteta i obima treninga...kod nekih intenzivnih aktivnosti glikogen ode "u out" i za 30 min( primer)...

Sav višak nedeponovane glukoze( pošto su se rezerve glikogena "napakovale") se skladišti...kao masno tkivo( prosto rečeno)...

Centralni nervni sistem zahteva oko 120-180 grama "glukoze" dnevno kako bi obavljao svoje funkcije valjano. TakoĂ°e, neke krvne ćelije (crvena krvna zrnca) i ćelije nadbubrežne žlezde koriste isključivo glukozu kao primarni izvor energije.

P.S. za svaki proces u svom telu trošiš energiju, npr. disanje...dakle, "obrt energije je stalan"...  ;)

O značaju ugljenih hidrata, preporuka za DETALJNO ČITANJE...
http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/najbolji-prijatelji-miine-mase-uljeni-hidrati.html
Sačuvana
dziga
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 55


« Odgovor #30 poslato: Februar 11, 2015, 06:11:19 posle podne »

ukapirao sam....i hvala za strpljenje...

Kada unesem ugljene hidrate, posle koliko vremena se oni skladiste.... odnosno koliko imam vremena da ih potrosim...ako to uopste ima veze sa vremenom...
Sačuvana
BEING HONEST MAY NOT GET YOU A LOT OF FRIENDS
BUT IT`LL ALWAYS GET YOU THE RIGHT ONES.
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #29 poslato: Februar 11, 2015, 03:08:11 posle podne »

Vidi, ugljeni hidrati = energija.

Prosto tako treba da ih gledaš :)   I takoĂ°e  protein = gradivna materija.

Višak energije (ugljenih hidrata) koji se ne potroši = masno tkivo.

Dakle kada su nam potrebni ugljeni hidrati?
-  ujutru za doručak kada je organizam spreman da se "pokrene"  i kada telu treba energije za novi dan
- pre fizičke aktivnosti da bismo mogli da je izvedemo kako treba i da bi imali energije
- posle fizičke aktivnosti kada je potrebno obnoviti zalihe energije što pre

U preostalom delu dana smanjiti ugljene hidrate i staviti akcenat na proteinsku hranu, vlakna (povrće) itd....
Sačuvana
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #28 poslato: Februar 11, 2015, 01:20:41 posle podne »

Hteo je da kaze da je unos uh veoma bitan pre i posle treninga...
Sačuvana
dziga
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 55


« Odgovor #27 poslato: Februar 11, 2015, 12:40:28 posle podne »

Dragi Dziga, kao sto i sam znas unosom ugljenih hidrata se manipulise u toku rada na smanjenju masnih naslaga...dakle, hidrati idu "low", zato i kazem minimalan unos...mislim da je poenta price jasna?  ;)
Ok. Valjda sam razumeo... Sto manje UH ujutru , pre treninga i posle treninga..  a ostali obroci bez UH...
Sačuvana
BEING HONEST MAY NOT GET YOU A LOT OF FRIENDS
BUT IT`LL ALWAYS GET YOU THE RIGHT ONES.
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #26 poslato: Februar 11, 2015, 11:14:47 pre podne »

Dragi Dziga, kao sto i sam znas unosom ugljenih hidrata se manipulise u toku rada na smanjenju masnih naslaga...dakle, hidrati idu "low", zato i kazem minimalan unos...mislim da je poenta price jasna?  ;)
Sačuvana
dziga
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 55


« Odgovor #25 poslato: Februar 11, 2015, 10:08:30 pre podne »

I samo još ovo dziga...nije bitno kada jedeš, bitno je sta jedeš...

Minimalan unos hidrata neka uvek bude vezan za prvi jutarnji obrok, obrok pre treninga i obrok posle treninga...dakle, akcenat na unos hidrata pre i posle treninga(dominacija složenih hidrata)...sve ostalo može i "carb-free"...
Citat
Cekaj sad me zbuni.... Minimalan unos UH ujutru, obrok pre treninga i obrok posle treninga?.... a posle akcenat na unos pre i posle treninga....  Ili je to trebalo da bude maksimalan umesto minimalan??
Sačuvana
BEING HONEST MAY NOT GET YOU A LOT OF FRIENDS
BUT IT`LL ALWAYS GET YOU THE RIGHT ONES.
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #24 poslato: Februar 11, 2015, 12:28:54 pre podne »

I samo još ovo dziga...nije bitno kada jedeš, bitno je sta jedeš...

Minimalan unos hidrata neka uvek bude vezan za prvi jutarnji obrok, obrok pre treninga i obrok posle treninga...dakle, akcenat na unos hidrata pre i posle treninga(dominacija složenih hidrata)...sve ostalo može i "carb-free"...

Sačuvana
dziga
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 55


« Odgovor #23 poslato: Februar 10, 2015, 04:30:24 posle podne »

Svaka cast kad toliki covek za dorucak pojede 1 jaje i belance. Iskreno,treba ti jaci doručak i uopšte vise proteina dnevno. Bca ne moras da Ă­zbacujes..nece skoditi pre i posle tren. Protein svakako,vitamini. . A sagorevac ostavi za malo kasnije.
Vezbaj 5 puta nedeljno..2 dana pauza.
Ranije nisam jeo nista do 15h (pa se onda razvalim za rucak )... tako da to jaje i belance i ove zitarice i vocka su puna kapa... :)
nemoj pogresno da me shvatis,ali mislim da treba dorucak da bude obilniji,naravno zdravim namirnicama,bolje umesto vocki i zitarica dodaj jos jaja. . I sira npr ili jogurt :)
Primljeno k znanju... ;) Hvala na svim savetima... posle 5- 6 dana vec vidim napredak... a usput korigujem jos ishranu... Bice to ok... Videcu ja vremenom cu da dodajem i oduzimam... pa cu da nadjem odgovarajuce...
Sačuvana
BEING HONEST MAY NOT GET YOU A LOT OF FRIENDS
BUT IT`LL ALWAYS GET YOU THE RIGHT ONES.
Maja Pavlovic
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 221


« Odgovor #22 poslato: Februar 10, 2015, 04:22:35 posle podne »

Svaka cast kad toliki covek za dorucak pojede 1 jaje i belance. Iskreno,treba ti jaci doručak i uopšte vise proteina dnevno. Bca ne moras da Ă­zbacujes..nece skoditi pre i posle tren. Protein svakako,vitamini. . A sagorevac ostavi za malo kasnije.
Vezbaj 5 puta nedeljno..2 dana pauza.
Ranije nisam jeo nista do 15h (pa se onda razvalim za rucak )... tako da to jaje i belance i ove zitarice i vocka su puna kapa... :)
nemoj pogresno da me shvatis,ali mislim da treba dorucak da bude obilniji,naravno zdravim namirnicama,bolje umesto vocki i zitarica dodaj jos jaja. . I sira npr ili jogurt :)
Sačuvana
maja Pavlovic
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #21 poslato: Februar 10, 2015, 03:18:02 posle podne »

Vremenom ćeš stvoriti naviku,  izbegavaj kasne večernje obroke i jedi za doručak, čak i na silu možda.   Videćeš kroz par nedelja, meseci  da ćeš moći da doručkuješ, obavezno više obroka u toku dana.
Sačuvana
dziga
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 55


« Odgovor #20 poslato: Februar 10, 2015, 02:57:27 posle podne »

Svaka cast kad toliki covek za dorucak pojede 1 jaje i belance. Iskreno,treba ti jaci doručak i uopšte vise proteina dnevno. Bca ne moras da Ă­zbacujes..nece skoditi pre i posle tren. Protein svakako,vitamini. . A sagorevac ostavi za malo kasnije.
Vezbaj 5 puta nedeljno..2 dana pauza.
Ranije nisam jeo nista do 15h (pa se onda razvalim za rucak )... tako da to jaje i belance i ove zitarice i vocka su puna kapa... :)
Sačuvana
BEING HONEST MAY NOT GET YOU A LOT OF FRIENDS
BUT IT`LL ALWAYS GET YOU THE RIGHT ONES.
Maja Pavlovic
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 221


« Odgovor #19 poslato: Februar 10, 2015, 02:19:31 posle podne »

Svaka cast kad toliki covek za dorucak pojede 1 jaje i belance. Iskreno,treba ti jaci doručak i uopšte vise proteina dnevno. Bca ne moras da Ă­zbacujes..nece skoditi pre i posle tren. Protein svakako,vitamini. . A sagorevac ostavi za malo kasnije.
Vezbaj 5 puta nedeljno..2 dana pauza.
Sačuvana
maja Pavlovic
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #18 poslato: Februar 10, 2015, 01:08:07 posle podne »

I koji ti je novi plan ishrane, po obrocima ? Idi ti, ipak, do 100kg. :)
hihiihi mislis.... hvala na iskrenosti... mozda bi i trebalo, ali se mnogo osusim u licu....  videcemo.... za sad ide dobro...

Dorucak jedem svako jutro isto...
kuci cim se probudim pojedem jedno belance i jedno celo jaje... oko 6h - 6,30h
oko 9-10h jedem sledece... :)
kupio sam u zdravoj hrani: ovsane, razene, po 500g one kukuruzne 200g kikiriki(peceni,neslani) 100g suvo grozdje 100g i brusnicu 100g (mozda da izbacim i dva zadnja...ali ovako mi je zanimljivije ...obradujem se kad naidjem na brusnicu ili grozd ;) )... i sve sam izmesao... jedem sa malo mleka (sa sto manjom masnocom) ili sa jogurtom..

oko 12-13h pojedem ili ako ponesem parce mesa I parce hleba (pravim sam integralno i heljdino brasno pomesano) ili vocku (pomarandzu, jabuku) ako ne stignem da organizujem drugo...

za rucak oko 15h kad dodjem sa posla jedem ili peceni krompir ili integralni pirinac i parce mesa (gledam da uvek bude belo)
onda oko 16h-17h ili kad zakasnim oko 18h odem na trening... sat vremena +-15 min.... malo suvo grozdje ili banana i sejk posle treninga
i za veceru onaj peceni neslani kikiriki ili badem ili lesnik sa malo sira, ili neko belance ili tuna u salamuri (isprana)

Uglavnom to jedem svaki dan... dok mi se ne smuci :)
Kad je lepse vreme u teretanu idem do 17h naj kasnije , da bi mogao da se odmorim za trcanje oko 19-20h... jedno 30min do 45min... Ali sad nas zatrpao malo sneg pa nema trcanja....

Sve u svemu belanca( jaja) kombinuj sa ovim mixom zitarica( ovsene, razene pahuljice...minimalne kolicine suvog grozdja i brusnice nece skoditi cisto da razbiju monotoniju ukusa, manje kukuruznih pahuljica)...ostalo mi deluje ok...

Voce ubaci izmedju obroka( bar 2 sata posle obroka, tj. pola sata pre obroka) i posle treninga...nemoj uz obroke...po koju vocku, bez preterivanja...u obrocima uvek stavi akcenat na izvore slozenih ugljenih hidrata...voce,ma kako bilo zdravo je ipak izvor prostih hidrata, koji nece dati stabilne nivoe energije na duze staze...

Posle treninga je dobar izbor suvo grozdje i banana zbog visokog sadrzaja dekstroze( glukoze), a manje fruktoze...dakle, dobar izbor...

Mozes da ubacis i kardio posle treninga sa opterecenjem oko 30 min u zeljenoj zoni pulsa( 65-70% od maksimalnog pulsa)...tako ce biti "najdelotvornije"...
Sačuvana
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #17 poslato: Februar 10, 2015, 11:55:17 pre podne »

Ne obaziri se na vagu, vec prati obime i ogledalo!
Sačuvana
Stranice: 1 2 3 [4] 5 6 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.1 sekundi sa 18 upita.