TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394582 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 29, 2024, 11:40:35 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] 3 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Pomoć u vezi sa organizacijom split sistema treninga  (Pročitano 3598 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #20 poslato: Februar 04, 2020, 12:45:01 pre podne »

Što se tiče analiza koje bi trebalo uraditi, predlažem...

Od lab. nalaza - glikemija, trigliceridi, ukupni holesterol, HDL, LDL, enzimi jetre-AST, ALT, ukupni i direktni bilirubin, urea, kreatinin, kompletna krvna slika, leukocitarna formula, gvožđe, C-reaktivni protein, sedimentacija...rutinski nalaz urina...

Odraditi ekg u miru, kao i UZ abdomena...

Od "hormona" - ukupni i slobodni testosteron, estradiol, prolaktin, jutarnji kortizol, TSH, T4, T3...

Ako ima mogućnosti eho srca, test opterećenja i spirometriju...

Što se tiče strija samo da dodam, problem je kvalitet kože( laički rečeno) a ne kreatin :)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #19 poslato: Februar 04, 2020, 12:39:38 pre podne »

Kreatin i strije, iskreno mislim da malo pogrešno sagledavaš uzročno posledične odnose upotrebe kreatina...

Drago mi je da kreatin ima tako moćan efekat na prirast mišićne mase da se pojave "strije", ali opet mislim da je interpretacija efekta kranje subjektivna...poslušaj savet dr Branković...

Po koja voćka između obroka je ok( low-carb voćke - citrusi, berries, jabuke...), ali ne bih dodavao voće kao "solo obrok" i nikako pre spavanja...kombinacija kazeina i zdravih masti je bolje rešenje( posniji sir + orašasti plodovi npr.)...veličina porcije voća ne veća od veličine stisnute pesnice...

Uz whey bih dodao ili ovsene pahuljuce( ujutru) ili orašaste plodove( uveče) ako pomenuti proteinski suplement gledamo kao "zamenu obroka"...dodao bih bar još jedan obrok po principu meso/riba + pirinač/krompir/batat/pir. galete + salata( zeleno lisnato uz dodatak jabukovog sirća i extra virgin maslinovoh ulja)

Detaljnije o ishrani... https://forum.pansport.rs/index.php?topic=250925.0

Od suplemenata bih dodao i vitaminsko-mineralni kompleks i omega-3...

Akcenat na:

Vitamin D3 1000-5000 ij dnevno
Vitamin K3( MK-7) 100 mcg dnevno
Vitamin B12( idealno forma metil-kobolamina) 500-1000 mcg dnevno
Vitamin C( Na-askorbat) 1000-3000 mg dnevno, podeljeno u 2-3 doze
Magnezujum 300-600 mg( helati - citrat, glicinat...)
Zink 15-40 mg( helati - glukonat, citrat, pikolinat)
Bor 6 mg( bisglicinat)

Ne zaboravi da je alkohol najpoznatiji blokator "fat-burn" efekta treninga...da i on ima kalorije koje se troše po prvom redi hitnosti, ili se deponuju, onako kako ne želimo...samokontrola...simboličan unos alkhola je ok, 1 piće dnevno najviše( može čak pomoći kod "rasta" HDL)...

« Poslednja izmena: Februar 04, 2020, 12:49:33 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #18 poslato: Februar 03, 2020, 10:19:16 pre podne »



Trčim dok se ne oznojim, pre svakog treninga, nakon toga klasično zagrevanje (istezanje, mlataranje rukama i nogama, svi zglobovi bez obzira šta treniram i sl., tipično zagrevanje). Svaku prvu vežbu na treningu (benč je prvi takođe) počinjem zagrevanjem. Konkretno za benč: 15 x 20; 12 x 40; 10 x 50; 5-6 x 60kg. Tehnika je dobra, radio sam i sa osobama koje su zaposlene u teretani, i gledao kako se izvodi vežba na YT, u više navrata, jer sam mislio da grešim negde. Hvat je širi od ramena, tj. što širi da više gađa grudi. Mislim da to nije problem...

Kod bencha hvat moze biti siri a moze biti i uzi. Ne treba ici ni presiroko a ni preusko. Licno koristim uzi jer tako manje opterecujem ramena a vise triceps. Nije naravno greska ni to sto ti radis.

Jaka ledja su preduslov za dobar bench. Sve je povezano. Lopatice spojene na ravnoj klupi. Blago povijen lumbalni dio (takozvani most), noge puno stopalo ili na prstima (kljucno za stabilnost). Dupe ne podizes sa klupe, stoji cvrstimo na njoj.  Prilikom potiska nogama guras kao i rukama.

Sve ovo nije lako odraditi, ali uz nadzor strucne osobe i dosta truda, bench press ce postati jedna od omiljenih vjezbi

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #17 poslato: Februar 03, 2020, 10:11:34 pre podne »

Trbusnjaci 2x nedeljno sasvim dovoljno ako ih kako treba opteretis. Rade i prilikom cucnjeva, mrtvog dizanja i ostalih vjezbi. Treba ih tretirati kao i svaki drugi misic, opteretiti adekvatno i stimulisati na rast.

Mit o stotine trbusnjaka je samo mit, mit o svakodnevnim vjezbama za trbusni zid je samo mit.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #16 poslato: Februar 03, 2020, 10:09:31 pre podne »

Obrati paznju na tehniku disanja. Jako bitno u svemu navedenom. Pravilno disanje je nesto sto se uci na početku, jer kasnije bude teze za ispraviti kada adaptiramo tijelo.

Izbjeci ces tako razne zdravstvene probleme, pa cak i srcane.

Tehnika izvodjenja vjezbe. Mozemo o tome da pisemo, ali dok ti neko ko je strucan po tom pitanju ne prezentuje kako treba pokret odraditi - nema neke koristi.

Dakle u startu se posavjetuj sa strucnim lice.. Skratice ti mnogo vremena za napredak i mozda sprijeciti neku povredu.

Koliko god mislis da znas, vjeruj mi ne znas. Neke pokrete i danas posle 15 godina u trenaznom procesu ucim.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #15 poslato: Februar 03, 2020, 10:03:37 pre podne »


Sistem treninga koji si napisao nije los, bar za pocetak. Napravio bih male izmjene. Ramena i grudi je ok da radis, ali pod uslovom da radis prednje rame uz trening grudi.

Srednje rame bih ubacio sa ledjima a zadnje rame i trapez sa nogama.

Nije greska ni trapez sa grudima ako odradis.

Sto se tice vjezbi dao bih akcenat na osnovi uz po neku izolacionu.

Cucanj
Iskorak
Presa

Dedalift
Zgibovi
Veslanje

Bench press ravni
Bench press kosi
Propadanja

Potisak za ramena ravnom sipkom
Odrucenje
Letenje
letenje za zadnje rame

Biceps pregib ez siokom
Biceps pregib bucicama
Hamer pregib

Uski bench za triceps
Potisak sa cela

Trbusnjaci



Ovo je neka osnova, na ovo dodajes po neku izolacionu i nema greske.
Broj radnih serija, tempo, broj ponavljanja, pauze... Sve to zavisi od tvoje fizicke spreme. Nisi sigurno za par mjeseci mogao da izgradis neki bazu po pitanju svega navedenog, ali polako, vrijeme je pred tobom.

Preporucio bih dan ili dva kardia. Dakle trcanje koje mozes raditi nezavisno od dana kada treniras ili nakon treninga. Nekih 20 min u pocetku bi dobrodošlo bas zbog tvojih Aerobnih mogucnosti.

Ne pretjerivati- previse ne znaci bolje u ovom slucaju. Treba znati pogoditi misic iz razlicitih uglova. Treba povezati mozak i misic. Ne treba gurati-vuci u prazno.

Jedna vjezba sa 100% fokusa odradjena pravim intezitetom, moze imati veci ucinak nego sve ostale koje se odrade tek toliko da mozemo reci da smo ih odradili. Dakle kvalitet a ne kvantitet u ovom slucaju.



Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Sačuvana
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #14 poslato: Februar 03, 2020, 09:43:45 pre podne »

Probaj onda ove vežbe za ramena neposredno nakon vežbi za grudi:
(Neka ne budu velika opterećenja jer ćeš ramena već izmoriti posle benča)

* odručenje u sedećem položaju bučicama potom
*odručenje u pretklonu u sedećem položaju, i
* potisak u sedećem položaju, koristeći iste bučice
8-12 ponavljanja po pokretu, 2 do 3 serije, bez odmora između vežbi.

Ovo predstavlja jednu seriju. Ponoviš dva, tri puta sve ovo

Takođe, možeš nabaviti rastegljivu traku i raditi horizontalno odručenje ispred grudi, npr 4 serije po 25 ponavljanja. Povremeno menjaš širinu hvata (tj. ugao pod kojim istežeš traku).
« Poslednja izmena: Februar 03, 2020, 09:46:02 pre podne od strane Aleksandra Brankovic » Sačuvana
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #13 poslato: Februar 03, 2020, 09:29:07 pre podne »

Hvala Aleksandra. Probaću BioOil, pomaže li sa starim strijama? Ubacicu trbušnjake u plan treninga, prve nedelje 2x, sledeće 3x, a onda svaki trening.

Sa starim i novim. Uzmeš veće pakovanje trajace mesecima. Mažeš uveče pre spavanja. Mada, ne bi bilo loše ni ujutru (osim ako ne ideš odmah na trening)
Sačuvana
milan.oljaca
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 9

« Odgovor #12 poslato: Februar 03, 2020, 08:30:37 pre podne »

Trčim dok se ne oznojim, pre svakog treninga, nakon toga klasično zagrevanje (istezanje, mlataranje rukama i nogama, svi zglobovi bez obzira šta treniram i sl., tipično zagrevanje). Svaku prvu vežbu na treningu (benč je prvi takođe) počinjem zagrevanjem. Konkretno za benč: 15 x 20; 12 x 40; 10 x 50; 5-6 x 60kg. Tehnika je dobra, radio sam i sa osobama koje su zaposlene u teretani, i gledao kako se izvodi vežba na YT, u više navrata, jer sam mislio da grešim negde. Hvat je širi od ramena, tj. što širi da više gađa grudi. Mislim da to nije problem...
Sačuvana
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #11 poslato: Februar 03, 2020, 08:19:17 pre podne »

Bench press je dosta zahtevna vežba i bitna je dobra tehnika (dobar hvat, pravilno držanje grudi, ramena i leđa i pravilna pozicija nogu)?
Možda su i opterećenja velika?
Da li se pravilno zagreješ pre izvođenja vežbi? A pre velikih opterećenja da li podižeš samo šipku ili male težine veći br ponavljanja, što je isto zbog zagrevanja mišića grudi, ramena, tricepsa?

Sačuvana
milan.oljaca
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 9

« Odgovor #10 poslato: Februar 03, 2020, 08:16:17 pre podne »

Hvala Aleksandra. Probaću BioOil, pomaže li sa starim strijama? Ubacicu trbušnjake u plan treninga, prve nedelje 2x, sledeće 3x, a onda svaki trening.
Sačuvana
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #9 poslato: Februar 03, 2020, 08:08:38 pre podne »

Trbušnjake kreni sa 2x, pa posle pojačaj na 3x nedeljno.
Cilj ti je da imaš jaku bazu a to su leđa i trbuh, jer ćeš lakše i bezbednije izvoditi druge vežbe sa većim opterećenjima.

Imaš programe trbušnjaka koji traju kratko, a dobro pogode mišiće, ne treba veliki br.ponavljanja.
I kada ih radiš bez velikih pauza ne traju dugo, pa mogu biti deo skoro svakog treninga ili bar 3/4.
Sačuvana
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #8 poslato: Februar 03, 2020, 08:05:36 pre podne »

Probaj BioOil da mažeš. Hidrira i regeneriše kožu, dobar je za strije i ožiljke, pigmentaciju.
Nije preterano skup, dugo traje bočica
Sačuvana
milan.oljaca
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 9

« Odgovor #7 poslato: Februar 03, 2020, 07:39:47 pre podne »

Trbušnjake ne radim trenutno, ubaciću ih nakon ove nedelje, 2x nedeljeno, kada procenim koji treninzi su najkraći. Jel to ok plan?
Sačuvana
milan.oljaca
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 9

« Odgovor #6 poslato: Februar 03, 2020, 07:36:05 pre podne »

Hranu nosim na posao kada znam kako će dan izgledati i do kada radim tj. kada mogu da planiram. Kada to nije slučaj, popijem balans obrok ili uzmem najmanji sendvič koji postoji (možda jednom u dve nedelje). Unos kalorija, kao i količinu proteina, hidrata i masti pratim preko keepitfit.rs, od kada sam počeo da treniram. Sajt je odličan i besplatan, preporuka svima. Kako meri kalorije i crta grifikone, tako i vaga pokazuje kilažu, tj. precizan je.
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.096 sekundi sa 18 upita.