TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394260 Teme od strane 25002 Članovi Poslednji član: lazic037

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 19, 2024, 03:00:46 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Ankilozirajući spondilitis  (Pročitano 3340 puta)
Mr.Pexon
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 57


« Odgovor #17 poslato: Maj 12, 2022, 08:34:39 pre podne »

Evo da pružim jedan update u svoje stanje.
U momentu kada smo se prošle godine dopisivali u vezi sa ovim i kada sam imao motivaciju, desilo mi se rapidno pogoršanje. Sakroilitis mi je narušio i osnovnu mehaniku kretanja, tako da sam tegove odložio.
Posle par meseci sam dobio biološku terapiju i evo sada već nekih 8-9 meseci sam sasvim dobro, pre 6 meseci sam ponovo krenuo u teretanu, radim 5/3/1 modifikovan i sa ne velikim težinama.
Ono što je dr Gavrilović lepo objasnio je da je potrebno vršiti individualne modifikacije, spram vežbača u zavisnosti od njegove antropometrije, starosti, bolesti itd. Nismo svi isti niti smo u istom stanju i to treba imati na umu prilikom određivanja programa za vežbanje. Bogu hvala kada imamo i ovakve forume gde možemo naći više nego korisne savete.
Ja bih samo dodao da sam odgovore dr Gavrilovića u ovoj sekciji iskopirao u tesktualni dokument i dodao svojoj ličnoj arhivi medicinske dokumentacije jer je izuzetno "pogodio" suštinu.
Nadam se da pacijenti sa AS koji imaju ambicije i motivacije za vežbanje, mogu da pronađu ovu temu jer je korisna za njih, i jedina je na srpskom jeziku koliko mi je poznato.
Živi i zdravi bili
 
Sačuvana
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #16 poslato: April 03, 2021, 07:38:31 posle podne »

Hvala kolegi, zaista ti je veoma detaljno priblizio izvodjenje ove vezbe koja je jedna od najzahtevnijih...mislim da ce mnogima biti od koristi.
Sto se tice istezanja, verujem da imas dovoljno iskustva u odabiru vezbi.. Ukoliko budes hteo da osvezis svoju rutinu, javi da ti predlozimo malo drugaciji pristup.
Sačuvana
Dr Mihailo Gavrilovic
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 89


« Odgovor #15 poslato: April 03, 2021, 11:38:42 pre podne »

Toliki staz sa AS je vec za postovanje pogotovo sto ste se do sada zaista dobro odrzali.Drago mi je sto ste svesni bolesti i rekao bih da ste sada disciplinovani u tome. Volite da slusate tudje savete i ti je pohvalno ali ovaj put bih Vas zamolio da u svom planu vezbanja date sebi malo vise individualnosti.
Ja mogu da Vam dam predlog ali treba da razumete da ono sto Vam kazem nije individualna terapija koje treba slepo da se pridrzavate vec samo princip koji treba da dalje razvijate sami.

Klasican dead lift nije zabranjen, nema ni razloga ali on u Vasoj bolesti najmanje radi ovo sto smatram da bi bilo produktivno jer ste u onda u striktnoj simetriji. Mozete da radite sta god Vam prija a ja bih najradije da varijacije budu dnevne ili na par dana potpuno nasumicno jer to je ono sto iznenadjuje organizam i bolesni zglob. Dajte sebi na slobodi i eksperimentisite ali radite samo ono sto Vam prija. Bol Vam je najbolji pokazatelj da nesto nije dobro i da ga treba obustaviti ili smanjiti.

Radite obavezna zagrevanja odnosno istezanja pre vezbe u svim ravnima za kicmeni stub (pretklon napred, savijanje u kolut i kotrljanje napred-nazad, "most" unazad uspravno "hodajuci" rukama uz zid i slicno). Ne zaboravite i vezbe za glutealnu muskulaturu jer je ona glavni stabilizator krsne kosti prema bedrenoj a to moze jako da pomogne pri bolovima u donjem delu ledja.

Nema na cemu. Nadam se da ce biti pozitivnih efekata koje cete moci da podelite ovde i da mozda jos neko na forumu dobije vredne informacije.

Ovo je bilo  vrlo zanimljivo pitanje i potencijalno vrlo korisna tema.
« Poslednja izmena: April 03, 2021, 11:42:05 pre podne od strane Dr Mihailo Gavrilovic » Sačuvana
Mr.Pexon
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 57


« Odgovor #14 poslato: April 03, 2021, 10:44:34 pre podne »

Hvala doktore na kvalitetnom odgovoru.
Nažalost, potvrđen je AS. Dijagnozu imam 10g (sada imam 40g)  , u početku su NSAIL lekovi pomogli, ali posle par godina više i nisu.HLA B27 antigen pozitivan, imam snimke MRI, a i manifestacije koje idu u prilog bolesti. Do pre par godina sam se rekreirao kontaktnim sportovima i bio vrlo aktivan, ali sada mi to više nikako ne prija. Istezanju sam mogao i više pažnje da posvetim, ali nisam zbog nezrelosti i nekog opšteg stanja posvećivao dovoljno pažnje dijagnozi, jedno vreme čak nisam verovao u nju. ELem, tako je kako je, sada sam zreliji pa vidim/čujem da treba da prihvatim dijagnozu i ponašam se u skladu sa tim, ali bez želje da se prepustim toku bolesti.
Hvala Vam na predlozima liftova, samo još jedno pitanje. Da li da Jefferson bude dopuna konvencionalnom ili mislite da klasični ne treba uopšte da se radi? Kada kažete da je dovoljno i da se pomera položaj stopala, to bi onda značilo i da mogu da mogu da menjam naizmenično (nedeljno) klasičan i sumo deadlift i uz ove prethodne predloge, time dovoljno izazivam SI zglob?
Sačuvana
Dr Mihailo Gavrilovic
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 89


« Odgovor #13 poslato: April 03, 2021, 07:51:39 pre podne »

Ovo se tice tehnike izvodjenja.

Prvo i najvaznije pravilo: nikada ne idite preko granice bola niti neprijatnosti, Sa tezinom u tom kontekstu nikada ne treba preterivati jer dodatna steta na zglobu Vam ne treba u okviru postojece bolesti.
Sami ste sebi tu najbolja kontrola.

Druga stvar, gotovo jednako bitna: varijabilnost u pokretu odnosno izvodjenju.

To se nadovezuje na ono prethodno, da morate kicmeni stub vezbati u svim pravcima i obimima pokreta, jer su inace pokreti kicmenog stuba slozeni i vrlo raznoliki.

Slazem se da je klasican stav prilikom izvodjenja mrtvog dizanja strogo definisan u smislu ispravljenog donjeg dela kicme i izbacene zadnjice nazad i simetricno pozicioniranih stopala da bi se sprecila povreda i omogucilo podizanje sto vece kilaze ali to vama u ovom slucaju ne treba vec prakticno suprotno.

Objasnicu zasto: vi Vas kicmeni stub morate da naterate da radi i u amplitudama i pravcima u kojima nije na to navikao upravo zbog toga da bi zglobovi zahvaceni bolescu radili sto vise i na sto raznolikiji nacin. Klasicno mrtvo dizanje koje se izvodi na strogo definisani nacin to svakako nije sposobno u  tome da sakroilijacni zglob "sokira" na nacin koji je Vama potreban.

  Dakle, uvedite varijacije u dosadasnje izvodjenje: neka se jedno stopalo  za samo par santimetara pomeri napred ili u stranu ili rotira recimo. To ce da izazove promene u pokretu koje ce definitvno da angazuje zglobove na drugaciji nacin a to vam treba - promena amplitude, promena dejstva delovanja i odnosa zglobnih povrsina-" mehanicko ciscenje" dela postojecih kalcifikata na njima i tako dalje.

Uvedite nove vezbe:

1) Jefferson-ov deadlift, Stara vezba u kojoj se olimpijska sipka opokoraci i dize u raskoraku izmedju nogu. Odlicna u smislu ovoga sto spominjem gore.

2) Spominjali ste kettlebell, to je odlicna ideja, jer njime mozete da izvodite:

a) Russian hockey dead lift -rotaioni deadlift (da ne objasnjavam sada, pogledajte demonstraciju na internetu)
b) Side band dead lift (kettlebell pojedinacno u svaku ruku i naizmenicno vezbajte jednu i drugu stranu kao side band sa opterecenjem)


Svaki dan uvedite nesto novo i promenite u rutini jer to je sustina svega da "sokirate" SI zglob i ne samo njega, po nacinu izvodjenja.

"Trap bar" vam ne treba jer inace sluzi slicnoj stvari kao i klasicna fiksirana pozicija prilikom klasicnog izvodjenja deadlift-a: da podignete vise kilograma i da pri tome budete stabilniji a rekli smo zasto nam to nije od interesa u Vasem slucaju.

I opet na kraju, ono sto je Aleksandra rekla:redovna istezanja u svim mogucim amplitudama i pravcima pre vezbanja: napred, u stranu (side bands), unazad.

Varijabilnost je kljuc.

Probajte sve ovo pa da vidimo za izvesno vreme kakav ce biti odgovor.



Inace , izvinjenje sa moje strane zbog odsustva upotrebe nasih slova jer ih nemam na racunaru sa koga kucam odgovor.




« Poslednja izmena: April 03, 2021, 07:54:04 pre podne od strane Dr Mihailo Gavrilovic » Sačuvana
Dr Mihailo Gavrilovic
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 89


« Odgovor #12 poslato: April 03, 2021, 07:05:37 pre podne »


Behterevljeva bolest je po svojoj evoluciji sporo progredirajuca i ogranicavajuca. Postepeno se smanjuje obim pokreta u kicmenom stubu zbog degeneracije zglobova i na taj nacin do znacajnog funkcionalnog ogranicenja.
 Verujem da ste tek na pocetku te price i da je dijagnoza postavljena tek nedavno. Necu vam traziti ni nalaze krvi ni snimke jer je to deo Vase privatnosti na ovom mestu, mada uvek imam oprez kada je moderna medicina u pitanju jer su njeni kriterijumi za proglasavanje bolesnim nekog ko je na samoj granici za tu kvalifikaciju, danas vrlo labavi. Moderna medicina danas voli da rado regrutuje u dijagnoze ali to je prosto tako ali i deo neke druge price, van ove nase, pa u to sada necu ulaziti.

S tim u vezi, Aleksandra je u startu pogodila u metu kada je spomenula istezanje kao jednu od metoda odrzavanja i usporavanja  bolesti i fizicke aktivnosti u ovom stanju.

Sustina usporavanja svake degenerativne bolesti misicno skeletnog sistema je odrzavanje amplitude obima pokreta i to je borba koja traje citav zivot. To je ono sto treba da radite svakodnevno: zagrevanje, staticka pa i balisticka istezanja u svim pravcima vise puta na dan.

Ako je sustna treninga bilo koje vrste adaptacija, odnosno pomeranje granice za taj dan da bi se vec sutradan ili za par dana moglo jos vise, nadam se da cete razumeti da je to upravo ono sto vam treba za kontrolu bolesti u predstojecem zivotu. Da se vezbanjem obima pokreta kicmenog stuba svakodnevno razbijaju depoziti u zglobovima koji postepeno smanjuju amplitudu.

To je sustina price vezano za prevenciju odnosno usopravanje ankliozirajuceg spondilitisa.

Terapija je tu ali ne ocekujte da bude nesto sto ce vas zastiti "na dugme". U tome je problem onoga sto ljudi ocekuju od moderne medicine-da lekovi i terapija i uopste ono sto leci, nema veze sa njima vec se desava van njihovog zalaganja i kontrole i da su prepusteni tome a ne samima sebi. To je zabluda. Sami ste sebi najbolji lekar, terapeut i kontrola i shvatite tu ulogu odgovorno.


A sto se samog deadlifta tice i tehnike izvodjenja - to ce biti tema mog sledeceg odgovora.



Sačuvana
Dr Mihailo Gavrilovic
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 89


« Odgovor #11 poslato: April 03, 2021, 06:22:00 pre podne »


Hajde da Vas  ja malo ohrabrim i zastitim , jer se bojim kako ova tema ide da cete poceti da zalite sto ste postavili pitanje a pitanje je zaista na mestu.  :)

Moracu da odgovor podelim u par celina radi preglednosti i razumevanja.
« Poslednja izmena: April 03, 2021, 06:23:53 pre podne od strane Dr Mihailo Gavrilovic » Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #10 poslato: April 02, 2021, 09:50:17 posle podne »

Dao si sebi odgovor na postavljeno pitanje. Dakle niko iz ove pozicije ne može da ti odgovori šta tačno može a šta ne. Jednostavno ne znamo prije svega težinu povrede, a potom i kakva ti je tehnika kod navedene vježbe. Tako da je jako nezahvalno dati bilo kakav savjet po tom pitanju ovako virtuelno.

Kao što sam već napisao, rehabilitacija leđa (posebno lumbalnog dijela) kod deadlifta zastupljena je u programu mnogih stručnjaka, ali treba pristupiti pažljivo i najbolje u prisustvu stručne osobe. Nažalost neke stvari se ne mogu tek tako pokupiti sa weba, iako plivamo u moru informacija, upravo je i to nekad problem, previše različitih i ne provjerenih informacija.

A deadlift je vježba koju slobodno mogu reći 80% rekreativaca izvodi pogrešno. I onda, umjesto da nam ista pomogne, dobijemo suprotno od toga.

Gesendet von meinem Mi MIX 2 mit Tapatalk

Sačuvana
Mr.Pexon
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 57


« Odgovor #9 poslato: April 02, 2021, 07:03:50 posle podne »

Pozdrav svima.
Kao što naslov kaže, imam dijagnozu AS i od njega aktivni sakroilitis i osteitis u lumbalnom delu, trenutno samo na NSAIL lekovima a uskoro možda i biološka terapija.
Uvek sam se trudio da ostanem aktivan, ali mnoge aktivnosti su mi sada nedostižne, ako i mogu da uradim jedan trening nakon toga minimum dva dana bola i ukočenosti. Skakanje,grepling,boks,fudbal mi uopšte ne prijaju više.
Elem, pre nego što se posvetim isključivo nekim laganijim aktivnostima, sada sam 10 mesec teretane,prvi put da idem ciljano u teretanu i radim umereni 5/3/1.
Ovi  treninzi snage me ne čine toliko ukočenim, tačnije osećam se solildno.
Kakva je preporuka za mrtvo dizanje kod aktivnog sakroilitisa? To je recimo poslednja vežba koje bih želeo da se odreknem.
Hvala ako imate odgovor ili neku sugestiju za mene.




Poštovanje.



Pokušavam da razumem šta je vaša dilema?

Da li Vam je potrebna preporuka za načine usporavanja progresije ankilozirajućeg spondilitisa ili Vam samo treba informacija kako da radite omiljenu vežbu u okviru ograničenja koja nameće postojeći obim  tegoba?

Hvala na pitanju. Zapravo se nadam tome da mi neko upućen kaže da mogu da nastavim sa tom vežbom(naravno ako je ispravno radim). Pretpostavljam da DL sa trap barom pravi manji pritisak na donji deo leđa,ali meni se sviđaju benefiti klasićnog deadlifta. Takođe me interesuje kakav je uticaj same vežbe na SI zglob(posebno u uslovima sakroilitisa)?Čučanj mi po mom osećaju predstavlja najveći problem i pretpostavljam da ne treba da idem previše  duboko, možda je najsigurnije do 90 stepeni. Jasno mi je da je problem složen i da ne možete da me savetujete dok ne vidite kako radim, ali dosta lekara je starog kova i kada čuju za moju bolest i tegove,...pa recimo da mi njihove grimase i kritike ubijaju volju da to nekog više lično pitam, pa zato valjda i služi ovaj forum. Vežbe istezanja i mobilnosti za moj konkretni problem su mi poznate. Pokretljiv sam prilično, bolan sam svako jutro, to mi je uprošćen status unazad nekoliko godina. Interesuje me i da li postoje studije o treningu snage i AS ili nekih drugih reumatskih bolesti?
Sačuvana
Dr Mihailo Gavrilovic
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 89


« Odgovor #8 poslato: April 01, 2021, 06:48:18 pre podne »

Pozdrav svima.
Kao što naslov kaže, imam dijagnozu AS i od njega aktivni sakroilitis i osteitis u lumbalnom delu, trenutno samo na NSAIL lekovima a uskoro možda i biološka terapija.
Uvek sam se trudio da ostanem aktivan, ali mnoge aktivnosti su mi sada nedostižne, ako i mogu da uradim jedan trening nakon toga minimum dva dana bola i ukočenosti. Skakanje,grepling,boks,fudbal mi uopšte ne prijaju više.
Elem, pre nego što se posvetim isključivo nekim laganijim aktivnostima, sada sam 10 mesec teretane,prvi put da idem ciljano u teretanu i radim umereni 5/3/1.
Ovi  treninzi snage me ne čine toliko ukočenim, tačnije osećam se solildno.
Kakva je preporuka za mrtvo dizanje kod aktivnog sakroilitisa? To je recimo poslednja vežba koje bih želeo da se odreknem.
Hvala ako imate odgovor ili neku sugestiju za mene.


Poštovanje.



Pokušavam da razumem šta je vaša dilema?

Da li Vam je potrebna preporuka za načine usporavanja progresije ankilozirajućeg spondilitisa ili Vam samo treba informacija kako da radite omiljenu vežbu u okviru ograničenja koja nameće postojeći obim  tegoba?
Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #7 poslato: Mart 28, 2021, 10:49:33 posle podne »

Kao što sam već rekao, ako se dozira pravilno uz dobru tehniku, svaka vjezba moze da doprinese oporavku, pa i ta.

Bilo bi dobro da te neko stručan isprati, jer vjeruj mi, koliko god mislili da znamo raditi npr deadlift, nevjerovatno je koliko ljudi ga nepravilno rade. Detalji su u pitanju a mogu biti od izuzetne koristi.

Istezanje naravno i van treninga. Kao dnevna rutina 2-3x dnevno po 10-15 min i bice vjeruj mi puno bolje.

Gesendet von meinem Mi MIX 2 mit Tapatalk

Sačuvana
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #6 poslato: Mart 28, 2021, 02:04:36 posle podne »

Čak i da nemaš problem, apsolutno je ispravno raditi istezanja nakon treninga
Sačuvana
Mr.Pexon
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 57


« Odgovor #5 poslato: Mart 28, 2021, 09:00:03 pre podne »

Uz odličnu tehniku može stanje da se poboljša, dok kod lose, da se itetako pogorša. Lično kada radim sa nekim na rehabilitaciji ledja, krenemo polako sa mrtvim dizanjem i pojacavamo onoliko koliko nam dozvoljava tehnika. Za navedeni problem se ne preporučuje težak teret, ali nagledao sam sw poprilično usojesnih oporavka kada se na adekvatan način doziralo opterecenje praceno dobrom tehinkom.



Gesendet von meinem Mi MIX 2 mit Tapatalk

Hvala Bobane. A šta misliš, da li kettlebell swing još više opterećuje sakroilijačnu i lumbalnu regiju? Razmišljao sam da se sa tom vežbom kondicioniram.
Sačuvana
Mr.Pexon
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 57


« Odgovor #4 poslato: Mart 28, 2021, 08:54:12 pre podne »

Sve dok ti prija, treba da nastaviš. Radiš li istezanja?

Radim, ali nažalost nikada odmah nakon treninga. Uglavnom radim tokom dana kod kuće.Mahom su to istezanja donjeg dela leđa i gluteusa
Sačuvana
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #3 poslato: Mart 28, 2021, 05:57:22 pre podne »

Sve dok ti prija, treba da nastaviš. Radiš li istezanja?

Sačuvana
Stranice: [1] 2 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.075 sekundi sa 18 upita.