TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394579 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 28, 2024, 08:39:49 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 2 [3] 4 5 ... 11 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Zdrave namirnice koje uvek treba imati pri ruci  (Pročitano 7560 puta)
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5719


« Odgovor #130 poslato: Avgust 24, 2022, 09:06:32 posle podne »

Možda dr Nikola ima neki odgovor.
Iskreno, nisam toliko istraživao tu temu. Ali ako nešto saznam, napisaću nešto o tome.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5719


« Odgovor #129 poslato: Avgust 24, 2022, 09:02:12 posle podne »

Inače pored ovih čula, kod kovida se javlja i oštećenje čula sluha. Oporavak se dešava od nekoliko nedelja do nekoliko meseci, slično kao i sa mirisom i ukusom.



ja sam bio izgubio culo mirisa i ukusa. I sad nakon mnogo emseci prepoznajem karakteristican smrad ....svuda.....mislim da je od luka.
A jel zaista postoji luk u prostoriji ili samo osećaš miris luka, a ne postoji. To je velika razlika u percepciji mirisa.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5719


« Odgovor #128 poslato: Avgust 24, 2022, 09:00:03 posle podne »

Svako ima po neku odbojnost.. ali što bi naši stariji rekli "Kako znaš kad nisi ni probao..?"
Jos jedna stvar koju sam primetio da sa vremena na vreme trebamo probati one stvari koje ne volimo,jer se desi vremenom da nam se svidi.Sa puno stvari sam vec tako prosao.Prvi takav dozivljaj je bila gljiva.Nikako nisam mogao da pojedem,dok ga sad pojedem ponekad i sirovo.
Odlicno si to primetio. I za to postoje naucna objasnjenja. Naime papile na jeziku, koje sadrze receptore za ukus, se sa godinama smanjuju i zbog toga dolazi do slabije percepcije odredjenih ukusa. Zato se desava da odrasli pocnu da jedu odredjenu hranu koju nisu uopste jeli dok su bili deca.
Meni su izgleda receptori oslabili u dvadesetim već. 😂😅
Jesi već tada jela dosta namirnica koje nisi unosila u detinjstvu?
Da, da, već se tad naglo sve promenilo. 😅
Bez obzira na to meni je vizuelni doživljaj hrane jako bitan. Iako znam da će biti ukusna ako mi je na izgled "ne lepa" onda ne jedem.
Tebi je vizuelno percepcija važnije. Svi smo različiti. Upravo zbog vizuelne percepcija, ja ne mogu da jedem morske plodove. Uvek ih doživljavam kao nešto ljigavo :)

Meni su bili odbojni zbog mirisa, ali sam ipak resio da ih probam i malo je reci da sam se odusevio....ali iskljucivo spremljeni u restoranu.
Meni je jedan drug rekao da su mnogi morski plodovi ukusni, koje je on jeo po restoranima, ali ipak se ne odlučujem da ih probam.
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 3107


« Odgovor #127 poslato: Avgust 24, 2022, 07:43:37 posle podne »

Nisam sigurna. Kod desnorukih, kojih je više brojčano,  bi desno oko trebalo biti dominantno, pa mi je logičnije da se tu poveća dioptrija, ali ovde je suprotno. 🤔
Ja sam recimo levoruk.
Onda kod tebe ima logike. 😁
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27155


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #126 poslato: Avgust 24, 2022, 02:31:03 posle podne »

Nisam sigurna. Kod desnorukih, kojih je više brojčano,  bi desno oko trebalo biti dominantno, pa mi je logičnije da se tu poveća dioptrija, ali ovde je suprotno. 🤔
Ja sam recimo levoruk.
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 3107


« Odgovor #125 poslato: Avgust 24, 2022, 01:55:15 posle podne »

Možda dr Nikola ima neki odgovor.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 3107


« Odgovor #124 poslato: Avgust 24, 2022, 01:54:55 posle podne »

Nisam sigurna. Kod desnorukih, kojih je više brojčano,  bi desno oko trebalo biti dominantno, pa mi je logičnije da se tu poveća dioptrija, ali ovde je suprotno. 🤔
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16621


« Odgovor #123 poslato: Avgust 23, 2022, 08:29:56 posle podne »

Interesantno je što je kod većine ljudi veća dioptrija na levom oku. Isti problem imam i ja.

Do čega bi moglo biti?
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16621


« Odgovor #122 poslato: Avgust 23, 2022, 08:29:31 posle podne »

Kod kovida posledično se baš sva čula mogu poremetiti. Miris i ukus su najizraženiji, posle su vid i ravnoteža pa sluh.

Zaista nisam bio upućen u te posledice.
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 3107


« Odgovor #121 poslato: Avgust 23, 2022, 06:36:46 posle podne »

Interesantno je što je kod većine ljudi veća dioptrija na levom oku. Isti problem imam i ja.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27155


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #120 poslato: Avgust 23, 2022, 12:33:38 posle podne »

Kod kovida posledično se baš sva čula mogu poremetiti. Miris i ukus su najizraženiji, posle su vid i ravnoteža pa sluh.
Sa vidom svakako imam problem,nosim naocare od srednje skole,jeste da nije velika dioptrija -0,75 na desno i -1,25 na levo oko ali celog zivota sam bio "corav',slabo sam video na daljinu.Da citam ili pisem to mi nije problem,to mogu i bez naocara ali za daljinu mi nazalost treba naocare,tako da to nisam ni obracao paznju.
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 3107


« Odgovor #119 poslato: Avgust 22, 2022, 10:55:38 posle podne »

Kod kovida posledično se baš sva čula mogu poremetiti. Miris i ukus su najizraženiji, posle su vid i ravnoteža pa sluh.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27155


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #118 poslato: Avgust 22, 2022, 07:52:56 posle podne »

Inače pored ovih čula, kod kovida se javlja i oštećenje čula sluha. Oporavak se dešava od nekoliko nedelja do nekoliko meseci, slično kao i sa mirisom i ukusom.
To nisam znao.

Tapatalkkal küldve az én M2003J15SC eszközömről

Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27155


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #117 poslato: Avgust 22, 2022, 07:52:08 posle podne »

Svako ima po neku odbojnost.. ali što bi naši stariji rekli "Kako znaš kad nisi ni probao..?"
Jos jedna stvar koju sam primetio da sa vremena na vreme trebamo probati one stvari koje ne volimo,jer se desi vremenom da nam se svidi.Sa puno stvari sam vec tako prosao.Prvi takav dozivljaj je bila gljiva.Nikako nisam mogao da pojedem,dok ga sad pojedem ponekad i sirovo.
Odlicno si to primetio. I za to postoje naucna objasnjenja. Naime papile na jeziku, koje sadrze receptore za ukus, se sa godinama smanjuju i zbog toga dolazi do slabije percepcije odredjenih ukusa. Zato se desava da odrasli pocnu da jedu odredjenu hranu koju nisu uopste jeli dok su bili deca.
Meni su izgleda receptori oslabili u dvadesetim već.
Jesi već tada jela dosta namirnica koje nisi unosila u detinjstvu?
Da, da, već se tad naglo sve promenilo.
Bez obzira na to meni je vizuelni doživljaj hrane jako bitan. Iako znam da će biti ukusna ako mi je na izgled "ne lepa" onda ne jedem.
Tebi je vizuelno percepcija važnije. Svi smo različiti. Upravo zbog vizuelne percepcija, ja ne mogu da jedem morske plodove. Uvek ih doživljavam kao nešto ljigavo :)
Ja ih obozavam.Spremim ga sa testom kao spagete,samo umesto mlevenog mesa stavim morske plodove,nista lepse od toga.

Tapatalkkal küldve az én M2003J15SC eszközömről

Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16621


« Odgovor #116 poslato: Avgust 22, 2022, 07:30:03 posle podne »

Inače pored ovih čula, kod kovida se javlja i oštećenje čula sluha. Oporavak se dešava od nekoliko nedelja do nekoliko meseci, slično kao i sa mirisom i ukusom.



ja sam bio izgubio culo mirisa i ukusa. I sad nakon mnogo emseci prepoznajem karakteristican smrad ....svuda.....mislim da je od luka.
Sačuvana
Stranice: 1 2 [3] 4 5 ... 11 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.067 sekundi sa 18 upita.