TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395116 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 25, 2024, 02:06:46 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 27 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Neke zanimljive činjenice o hrani- šta kažu stručnjaci  (Pročitano 12158 puta)
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16700


« Odgovor #283 poslato: Januar 14, 2023, 05:43:23 posle podne »

Kakva su vaša mišljenja o ovim namirnicima i principima ishrane koji je ovaj doktor spomenuo?
Sto je meni licno pomoglo to je voda,limun,jogurt i kiselo mleko i to bih preporucio svakome.Naravno moze i kombinacija ovih stvari recimo vode i limuna i meda i napravimo limunadu,ili u jogurt stavimo voce pa od toga napravimo ukusan vocni jogurt.

A voda i limun su mi odlicna kombinacija.
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16700


« Odgovor #282 poslato: Januar 14, 2023, 05:42:36 posle podne »

Kakva su vaša mišljenja o ovim namirnicima i principima ishrane koji je ovaj doktor spomenuo?
Sto je meni licno pomoglo to je voda,limun,jogurt i kiselo mleko i to bih preporucio svakome.Naravno moze i kombinacija ovih stvari recimo vode i limuna i meda i napravimo limunadu,ili u jogurt stavimo voce pa od toga napravimo ukusan vocni jogurt.

A opet neki lekari kazu ne mlecnim proizvodima....
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16700


« Odgovor #281 poslato: Januar 14, 2023, 05:40:29 posle podne »

Koliko vode bismo trebali popiti da telo dovedemo u normalu?
"Da bi bubrezi mogli da izvuku te kiseline iz tela, potrebna im je voda. Zato treba da pijemo oko 2 litra vode dnevno.
Ja mislim da je to minimalno koliko bismo trebali popiti dnevno.Ispod toga vec dolaze do ozbiljnih bolesti.

Mislim da je 2l minimum za zensku osobu, manje tt, bez sportskih aktivnosti u toku tog dana....ili npr. Starije osobe...
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16700


« Odgovor #280 poslato: Januar 14, 2023, 05:39:18 posle podne »

Koje su to namirnice koje mogu da utiču na kiselost organizma?

"Poznato je da korišćenje čokolade, sladoleda, slatkiša, belog šećera, belog brašna, pekarskih proizvoda može dovesti do kiselosti organizma.
 Čokoladu možete jesti, ali samo ako je crna čokolada i samo jednu kockicu, tako što ćete je rastapati u ustima. Što se duže čokolada zadržava u ustima, osećaj slasti će biti veliki kao da ste jeli 2 ili 3 table čokolade. "
Sto se cokolade tice slazem se,obozavam crnu cokoladu,ali nikad u zivotu ni kao dete nisam mogao pojesti jednu kocku!Minimum pola table ili nista.Pokusao sam i ovu metodu rastapanja u ustima,ali ni to nije pomoglo.Mozda sam trebao vise verovati u to.

Zasto je skoro receno da brasno nije stetno?
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3197


« Odgovor #279 poslato: Januar 12, 2023, 02:11:41 posle podne »

Baš zbog tog teškog kontrolisanja i zaustavljanja na 2 badema ili na 1 kockicu čokolade  ja uopšte u ne preporučujem. Treba proceniti ko kakvu motivaciju i volju ima pa davati preporuke, ne može baš univerzalno, posebno kad je hrana u pitanju. Recimo i ja imam problem sa slatkišima, tako da se prva ne zaustavlja dok ne pojedem celu. E sad kod mene je to baš retko da jedem čokoladu ali ima ljudi kojima svaki vid slatkiša treba ukinuti i učiti ih iznova kako se u kontrolisanim merama jede. 😅
I kod mene je retko,ali onda stvarno ne stajem dok ne pojedem tablu cokolade ili saku badem,lesnika,oraha itd...
Sto se univerzalnosti tice,sa time se slazem i to ne samo u ishrani nego u treningu,zivotu.Zato treba biti dobar psiholog i u svakome pronaci ono za sta je sposoban/na da uradi.
Apsolutno da svaki trener, dijetetičar i lekar moraju imati pre svega dobru procenu čoveka. Koliko god mi ovde da navodimo pojedine savete čovek mora shvatiti da ne može da se pridržava svih, da se opredeli za one koji njemu prijaju i da se konsultuje sa stručnim licem.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27348


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #278 poslato: Januar 12, 2023, 09:36:52 pre podne »

Kakva su vaša mišljenja o ovim namirnicima i principima ishrane koji je ovaj doktor spomenuo?
Sto je meni licno pomoglo to je voda,limun,jogurt i kiselo mleko i to bih preporucio svakome.Naravno moze i kombinacija ovih stvari recimo vode i limuna i meda i napravimo limunadu,ili u jogurt stavimo voce pa od toga napravimo ukusan vocni jogurt.
Tako je. Najbolje je sami da napravimo voćni jogurt. Onaj u prodavnicama sadrži dodati šećer.
I ne samo to,ja kad sam pravim vocni jogurt ja ga stvarno natrpam voca a u kupovnom ko zna koliko ima pravog voca.
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27348


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #277 poslato: Januar 12, 2023, 09:35:45 pre podne »

Baš zbog tog teškog kontrolisanja i zaustavljanja na 2 badema ili na 1 kockicu čokolade  ja uopšte u ne preporučujem. Treba proceniti ko kakvu motivaciju i volju ima pa davati preporuke, ne može baš univerzalno, posebno kad je hrana u pitanju. Recimo i ja imam problem sa slatkišima, tako da se prva ne zaustavlja dok ne pojedem celu. E sad kod mene je to baš retko da jedem čokoladu ali ima ljudi kojima svaki vid slatkiša treba ukinuti i učiti ih iznova kako se u kontrolisanim merama jede. 😅
I kod mene je retko,ali onda stvarno ne stajem dok ne pojedem tablu cokolade ili saku badem,lesnika,oraha itd...
Sto se univerzalnosti tice,sa time se slazem i to ne samo u ishrani nego u treningu,zivotu.Zato treba biti dobar psiholog i u svakome pronaci ono za sta je sposoban/na da uradi.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5877


« Odgovor #276 poslato: Januar 11, 2023, 09:53:25 posle podne »

Da li soda bikarbona telu vraća baznost?
"Soda bikarbona nije pravi izbor za alkalizaciju tela. Zašto? Kada popijemo sodu bikarbonu, ona će ući u želudac i tu će se istrošiti. Ona će nestati već u želucu. A s druge strane ona nadima organizam. Da bi se hrana svarila sadržaj u želucu treba da bude kiseo. Ako u želudac uđe soda bikarbona, sadržaj neće biti kiseo - to varenje neće biti dovoljno, posebno neće se svariti belančevine, s druge strane mikroorganizmi koji ulaze sa hranom neće biti ubijeni od strane hlorovodonične kiseline. Tako da to nije pravo rešenje.
Ja sam sodu bikarbonu pio ponekad jos dok sam imao zgaravicu.
U tim situacijama jeste korisna, ali na alkalizaciju definitivno ne utiče, jer se dešava hemijska reakcija u želucu i uopšte ne dospeva u krvotok.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5877


« Odgovor #275 poslato: Januar 11, 2023, 09:51:50 posle podne »

Kakva su vaša mišljenja o ovim namirnicima i principima ishrane koji je ovaj doktor spomenuo?
Sto je meni licno pomoglo to je voda,limun,jogurt i kiselo mleko i to bih preporucio svakome.Naravno moze i kombinacija ovih stvari recimo vode i limuna i meda i napravimo limunadu,ili u jogurt stavimo voce pa od toga napravimo ukusan vocni jogurt.
Tako je. Najbolje je sami da napravimo voćni jogurt. Onaj u prodavnicama sadrži dodati šećer.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5877


« Odgovor #274 poslato: Januar 11, 2023, 09:50:28 posle podne »

Koliko vode bismo trebali popiti da telo dovedemo u normalu?
"Da bi bubrezi mogli da izvuku te kiseline iz tela, potrebna im je voda. Zato treba da pijemo oko 2 litra vode dnevno.
Ja mislim da je to minimalno koliko bismo trebali popiti dnevno.Ispod toga vec dolaze do ozbiljnih bolesti.
Naravno. Već smo pričali o unosu vode i da osobe koje treniraju da moraju mnogo više da unose.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5877


« Odgovor #273 poslato: Januar 11, 2023, 09:49:33 posle podne »

Koje su to namirnice koje mogu da utiču na kiselost organizma?

"Poznato je da korišćenje čokolade, sladoleda, slatkiša, belog šećera, belog brašna, pekarskih proizvoda može dovesti do kiselosti organizma.
 Čokoladu možete jesti, ali samo ako je crna čokolada i samo jednu kockicu, tako što ćete je rastapati u ustima. Što se duže čokolada zadržava u ustima, osećaj slasti će biti veliki kao da ste jeli 2 ili 3 table čokolade. "
Sto se cokolade tice slazem se,obozavam crnu cokoladu,ali nikad u zivotu ni kao dete nisam mogao pojesti jednu kocku!Minimum pola table ili nista.Pokusao sam i ovu metodu rastapanja u ustima,ali ni to nije pomoglo.Mozda sam trebao vise verovati u to.
Ovako čokolade više i ne jedem, ali ranije nikad ni ja nisam mogao da se zadržim na jednoj kocki :)
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5877


« Odgovor #272 poslato: Januar 11, 2023, 09:48:09 posle podne »

To jeste problem kada se piše tekst za širu populaciju, a ne samo za stručnu javnost iz svoje oblasti. Onda mora da se učini da bude razumljiv za svakoga.
Posto su mi roditelji prosvetni radnici a i skoro cela rodbina,navikao sam od malih nogu da oni sve objasnjavaju tako kako bi svako razumeo i izgleda da sam i ja tako naucio.
To je lepo. Imaš prednost. A i nije samo to u pitanju. I za prenošenje znanja treba imati talenat. Imao sam nastavnike koji su znali, ali nisu umeli da prenesu znanje. Tako da sigurno imaš i talenat da na razumljiv način preneseš određene činjenice.
Hvala ti.I ja sam imao profesoricu u srednjoj skoli iz hemije koja je znala hemiju ali nije bila za nastavnika,nije znala preneti to njeno znanje i to ne samo na mene nego generalno na decu.
Znam da smo ranije pričali o raznim profesijama i mislim da si to i spominjao.
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3197


« Odgovor #271 poslato: Januar 10, 2023, 01:32:25 posle podne »

Baš zbog tog teškog kontrolisanja i zaustavljanja na 2 badema ili na 1 kockicu čokolade  ja uopšte u ne preporučujem. Treba proceniti ko kakvu motivaciju i volju ima pa davati preporuke, ne može baš univerzalno, posebno kad je hrana u pitanju. Recimo i ja imam problem sa slatkišima, tako da se prva ne zaustavlja dok ne pojedem celu. E sad kod mene je to baš retko da jedem čokoladu ali ima ljudi kojima svaki vid slatkiša treba ukinuti i učiti ih iznova kako se u kontrolisanim merama jede. 😅
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27348


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #270 poslato: Januar 10, 2023, 09:34:23 pre podne »

Da li soda bikarbona telu vraća baznost?
"Soda bikarbona nije pravi izbor za alkalizaciju tela. Zašto? Kada popijemo sodu bikarbonu, ona će ući u želudac i tu će se istrošiti. Ona će nestati već u želucu. A s druge strane ona nadima organizam. Da bi se hrana svarila sadržaj u želucu treba da bude kiseo. Ako u želudac uđe soda bikarbona, sadržaj neće biti kiseo - to varenje neće biti dovoljno, posebno neće se svariti belančevine, s druge strane mikroorganizmi koji ulaze sa hranom neće biti ubijeni od strane hlorovodonične kiseline. Tako da to nije pravo rešenje.
Ja sam sodu bikarbonu pio ponekad jos dok sam imao zgaravicu.
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27348


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #269 poslato: Januar 10, 2023, 09:32:33 pre podne »

Pre svega voda, čaj i limunada. To je svima dostupno i smatram da je najkorisnije.
Bademe ne volim da preporučujem jer su visokokalorični i ljudi obično ne umeju da se zaustave na 2-3 badema.
Nema sanse,barem saka badema. ;D
Sačuvana
Stranice: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 27 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.136 sekundi sa 18 upita.