TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 397081 Teme od strane 25032 Članovi Poslednji član: Aleksandar-Saša

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Septembar 19, 2024, 11:31:01 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 39 40 [41] 42 43 44 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Aspartam mogući kancerogen  (Pročitano 27171 puta)
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 17110


« Odgovor #56 poslato: Jul 31, 2023, 08:11:12 pre podne »

Kao što vidimo postoje ograničeni dokazi o štetnosti aspartama, ali sam želeo da iznesem neke najnovije preporuke o njegovoj upotrebi.
Svakako sve što je veštačko možemo pretpostaviti da nije baš dobro za zdravlje. Kao i u svemu treba imati dobru meru.

jasno, ali sta je sa stevia zasladjivacem npr?
Po meni ni to nije baš zdravo. Lično ja steviu ne podnosim, stvara mi velike probleme u gastrointestinalnom traktu.

Zar se ne pravi zasladjivac od biljke?
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 17110


« Odgovor #55 poslato: Jul 31, 2023, 08:10:43 pre podne »

Rak je jedan od vodećih uzroka smrti u svetu. Svake godine 1 od 6 ljudi umre od raka. Nauka kontinuirano napreduje kako bi procenila moguće faktore koji iniciraju ili olakšavaju rak, u nadi da će smanjiti ove brojke i ljudske žrtve. Procene aspartama su pokazale da, iako bezbednost nije glavna briga u dozama koje se obično koriste, opisani su potencijalni efekti koje treba istražiti više i boljih studija.

Ja sam ovu informaciju dobio skoro...I prestao sam da pijem zero colu. A ako mi se bas bas pije, popijem obicnu.
E sad, da li je moja konzumacija u prethodnom periodu od 1 case'2 ugrozavajuca za moje zdravlje?
1-2 čaše nije velika količina, samo da nije svakodnevno.

Ok, da znam okvirno. Jer po onome sto sam cuo,d a dolazi do osteoporoze, itd. me je bas uplasilo....
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3779


« Odgovor #54 poslato: Jul 30, 2023, 02:01:06 posle podne »

Da li moze nekog od doktora da napise koji se hemijski proces desava u ljudskom organizmu kada se unese vestacki secer umesto obicnog?
To je vrlo kompleksno pitanje. Može da se postavi šema ali bila bi prekomplikovana.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3779


« Odgovor #53 poslato: Jul 30, 2023, 01:59:53 posle podne »

Sta je sa dijabeticarima_? S obzirom na to da oni koriste tu vrstu proizvoda najvise.
Domaća hrana bez veštačkih šećera.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3779


« Odgovor #52 poslato: Jul 30, 2023, 01:59:11 posle podne »

Simptomi trovanja aspartamom mogu biti omamljenost, glavobolje, umor, vrtoglavice, povraćanje, ubrzani rad srca, dobijanje na težini, omaglice, razdražljivost, uznemirenost, gubitak pamćenja, zamagljeno vidno polje, osip, slepilo, bol u zglobovima, depresija, grčevi, pobačaji, neplodnost, zavisnost, slabost, gubitak sluha.
Pošto su simptomi šarenoloki teško je povezati ih sa trovanjem ovim zaslađivačem. Zato je izuzetno bitno napomenuti ukoliko osoba konzumira dijetetske proizvode u velikim količinama.

Jasno, ali o kojim kolicinamami pricamo? Da bi neko posumnjao na to.
To smo već spomenuli da nigde ne stoje jasne količine. Bitno je da neko navede da svakodnevno, duže vreme, koristi mahom dijet proizvode.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3779


« Odgovor #51 poslato: Jul 30, 2023, 01:57:23 posle podne »

Kao što vidimo postoje ograničeni dokazi o štetnosti aspartama, ali sam želeo da iznesem neke najnovije preporuke o njegovoj upotrebi.
Svakako sve što je veštačko možemo pretpostaviti da nije baš dobro za zdravlje. Kao i u svemu treba imati dobru meru.

jasno, ali sta je sa stevia zasladjivacem npr?
Po meni ni to nije baš zdravo. Lično ja steviu ne podnosim, stvara mi velike probleme u gastrointestinalnom traktu.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3779


« Odgovor #50 poslato: Jul 30, 2023, 01:56:12 posle podne »

Rak je jedan od vodećih uzroka smrti u svetu. Svake godine 1 od 6 ljudi umre od raka. Nauka kontinuirano napreduje kako bi procenila moguće faktore koji iniciraju ili olakšavaju rak, u nadi da će smanjiti ove brojke i ljudske žrtve. Procene aspartama su pokazale da, iako bezbednost nije glavna briga u dozama koje se obično koriste, opisani su potencijalni efekti koje treba istražiti više i boljih studija.

Ja sam ovu informaciju dobio skoro...I prestao sam da pijem zero colu. A ako mi se bas bas pije, popijem obicnu.
E sad, da li je moja konzumacija u prethodnom periodu od 1 case'2 ugrozavajuca za moje zdravlje?
1-2 čaše nije velika količina, samo da nije svakodnevno.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 17110


« Odgovor #49 poslato: Jul 30, 2023, 07:07:44 pre podne »

Na osnovu primera za bezalkoholna pića može se zaključiti da se unosom nekog napitka ili namirnice koja sadrži aspartam najverovatnije ne može prekoračiti preporučeni dnevni unos. Potrebne su baš velike količine nekog pića ili nekog prehrambenog proizvoda da bi se prekoračio preporučeni dnevni unos aspartama.
Inače mnogi ljudi piju dijete ili Zero sokove, tako da najviše trebaju obratiti pažnju na količinu aspartama u njima.
Ja ne znam koji je gore,da li da piju redovne gazirane sokove ili te zero kombinacije....bolje je ne piti ni jedno ni drugo....nego nesto prirodno.
Naravno. Sami iscedimo voće i povrće u sokovniku i to je najbolje. Meni jedna od omiljenih kombinacija- jabuka, šargarepa, cvekla.
I ja to pijem,ali ja cesto dodam i malo limuna.

Kakav je ukus te kombinacije sa povrcem?
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 17110


« Odgovor #48 poslato: Jul 30, 2023, 07:06:42 pre podne »

Na osnovu primera za bezalkoholna pića može se zaključiti da se unosom nekog napitka ili namirnice koja sadrži aspartam najverovatnije ne može prekoračiti preporučeni dnevni unos. Potrebne su baš velike količine nekog pića ili nekog prehrambenog proizvoda da bi se prekoračio preporučeni dnevni unos aspartama.
Inače mnogi ljudi piju dijete ili Zero sokove, tako da najviše trebaju obratiti pažnju na količinu aspartama u njima.
Ja ne znam koji je gore,da li da piju redovne gazirane sokove ili te zero kombinacije....bolje je ne piti ni jedno ni drugo....nego nesto prirodno.

Naravno da je najbolje ne piti uopste....ALi opet da napomenemo sta ej zdravija varijanta od dva zla.
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 17110


« Odgovor #47 poslato: Jul 30, 2023, 07:05:58 pre podne »

Da li moze nekog od doktora da napise koji se hemijski proces desava u ljudskom organizmu kada se unese vestacki secer umesto obicnog?
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 17110


« Odgovor #46 poslato: Jul 30, 2023, 07:05:22 pre podne »

Na osnovu primera za bezalkoholna pića može se zaključiti da se unosom nekog napitka ili namirnice koja sadrži aspartam najverovatnije ne može prekoračiti preporučeni dnevni unos. Potrebne su baš velike količine nekog pića ili nekog prehrambenog proizvoda da bi se prekoračio preporučeni dnevni unos aspartama.
Inače mnogi ljudi piju dijete ili Zero sokove, tako da najviše trebaju obratiti pažnju na količinu aspartama u njima.
Tako je. I to što ne sadrži šećer, ne znači da je potpuno zdravo. Nekada je izgleda bolja opcija da ima šećera, nego aspartam.

Ja sam znao da je zdravija obicna kola od zero, ali sam opet zbog kalorijskog unosa pio zero.... ALi tek sada znam u kojoj meri.
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 17110


« Odgovor #45 poslato: Jul 30, 2023, 07:04:05 pre podne »

Sta je sa dijabeticarima_? S obzirom na to da oni koriste tu vrstu proizvoda najvise.
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 17110


« Odgovor #44 poslato: Jul 30, 2023, 07:03:35 pre podne »

Na osnovu primera za bezalkoholna pića može se zaključiti da se unosom nekog napitka ili namirnice koja sadrži aspartam najverovatnije ne može prekoračiti preporučeni dnevni unos. Potrebne su baš velike količine nekog pića ili nekog prehrambenog proizvoda da bi se prekoračio preporučeni dnevni unos aspartama.

Ali opet ne znamo red velicine....
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 17110


« Odgovor #43 poslato: Jul 30, 2023, 07:02:37 pre podne »

JECFA je zaključila da procenjeni podaci ne ukazuju na dovoljan razlog za promenu prethodno utvrđenog prihvatljivog dnevnog unosa (ADI) od 0–40 mg/kg telesne težine za aspartam. Komitet je stoga ponovo potvrdio da je bezbedno za osobu da konzumira u okviru ovog ograničenja dnevno. Na primer, sa konzervom dijetalnog bezalkoholnog pića koja sadrži 200 ili 300 mg aspartama, odrasla osoba težine 70 kg bi morala da konzumira više od 9-14 konzervi dnevno da bi premašila prihvatljiv dnevni unos, pod pretpostavkom da nema drugog unosa iz drugih izvora hrane.
Ovde mi se nekako provlači problem jer ne znam uvek koje namirnice sadrže koliko aspartama.
To jeste objektivni problem, jer proizvođači ne navode količinu aspartama. Samo je napisano u sastavu da ga proizvod sadrži, ali ne i koliko.

Ne znam kako je to elgalno i kako nije podrzano sertifikatima?
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 17110


« Odgovor #42 poslato: Jul 30, 2023, 07:01:50 pre podne »

Simptomi trovanja aspartamom mogu biti omamljenost, glavobolje, umor, vrtoglavice, povraćanje, ubrzani rad srca, dobijanje na težini, omaglice, razdražljivost, uznemirenost, gubitak pamćenja, zamagljeno vidno polje, osip, slepilo, bol u zglobovima, depresija, grčevi, pobačaji, neplodnost, zavisnost, slabost, gubitak sluha.
Pošto su simptomi šarenoloki teško je povezati ih sa trovanjem ovim zaslađivačem. Zato je izuzetno bitno napomenuti ukoliko osoba konzumira dijetetske proizvode u velikim količinama.

Jasno, ali o kojim kolicinamami pricamo? Da bi neko posumnjao na to.
Sačuvana
Stranice: 1 ... 39 40 [41] 42 43 44 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.3 sekundi sa 19 upita.