TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 410186 Teme od strane 25087 Članovi Poslednji član: Gisa67

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Jun 21, 2026, 06:51:22 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 3 ... 60 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Vežbanje tokom letnjih vrućina  (Pročitano 571514 puta)
drAnita Mrdakovic
Top poster
*******
Na mreži Na mreži

Poruke: 6607


« Odgovor #886 poslato: danas u 05:32:50 posle podne »

Iz tog razloga, ključno je preventivno prilagoditi režim treninga i hidratacije spoljašnjim uslovima, a u slučaju pojave bilo kakvih simptoma poput perzistentne vrtoglavice, mučnine ili ekstremne iscrpljenosti, odmah prekinuti aktivnost i javiti se svom izabranom lekaru.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Top poster
*******
Na mreži Na mreži

Poruke: 6607


« Odgovor #885 poslato: danas u 05:31:31 posle podne »

Značaj izotonika i suplementacije
Sa medicinskog aspekta, potrebno je preventivno prilagoditi intenzitet treninga, obezbediti adekvatnu nadoknadu tečnosti kroz izotonične rastvore i pratiti subjektivne simptome poput vrtoglavice, mučnine i opšte slabosti.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Top poster
*******
Na mreži Na mreži

Poruke: 6607


« Odgovor #884 poslato: danas u 05:30:47 posle podne »

Rizik od toplotnog udara
Kada vlažnost vazduha i spoljna temperatura pređu kritične tačke, evaporacija (isparavanje znoja) kao glavni mehanizam hlađenja tela postaje neefikasna. To drastično povećava rizik od toplotne iscrpljenosti i toplotnog udara, koji predstavlja urgentno medicinsko stanje usled otkazivanja termoregulatornog centra.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Top poster
*******
Na mreži Na mreži

Poruke: 6607


« Odgovor #883 poslato: danas u 05:30:13 posle podne »

Gubitak elektrolita i hiponatremija
Intenzivna fizička aktivnost na temperaturama iznad 30°C dovodi do profuznog znojenja, čime se gube kritične količine vode, ali i esencijalnih elektrolita poput natrijuma, kalijuma i magnezijuma. Konzumiranje isključivo obične vode u velikim količinama može izazvati dilucionu hiponatremiju, što narušava neuromuskularnu funkciju i izaziva grčeve.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Top poster
*******
Na mreži Na mreži

Poruke: 6607


« Odgovor #882 poslato: danas u 05:29:23 posle podne »

Kada se vežba na visokim temperaturama povećan je kardiovaskularni stres. Tokom visokih temperatura, organizam aktivira mehanizme termoregulacije vazodilatacijom perifernih krvnih sudova i pojačanim znojenjem, što značajno povećava minutni volumen srca i frekvenciju rada u mirovanju. Trening u takvim uslovima stvara dodatno metaboličko opterećenje na kardiovaskularni sistem.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Top poster
*******
Na mreži Na mreži

Poruke: 6607


« Odgovor #881 poslato: danas u 05:28:15 posle podne »

Pošto je leto zvanično počelo, kao i visoke temperature, potrebno je da se podsetimo ove teme.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 33658


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #880 poslato: Oktobar 27, 2025, 10:29:21 pre podne »

Pravi vezbaci nikada ni ne odlaze iz teretane.
Može uz to još neka aktivnost ali teretana je osnova.
Da,ali oni koji dolaze uglavnom u septembru i januaru to su ti sezonci,oni nikad nisu bili pravi vezbaci,ustvari retko ko od njih ce postati pravi vezbac.I to pod time ne mislim na takmicenje ni u kom sportu,ngo na prosecnog coveka.
A druga stvar i ja sam kroz atletiku upoznao teretanu davne `89 godine jer zimi nismo imali gde da se pripremamo pa smo isli u teretanu gde sam ostao u teretani od onda.
Biti istrajan je veoma značajno.
Na svim poljima zivota!
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 33658


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #879 poslato: Oktobar 27, 2025, 10:28:54 pre podne »

Rekla bih da se teretane polako opet pune.
Svakog septembra i pocetkom januara je uvek najvise novih clanova.
Početkom januara, kada se počinje sve od 1.1. Samo je važno da se to održi za ceo život,a ne do 15.1. da se odustane.
Da,to bilo najbolje,ali iskustva pokazuju drugacije....
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 33658


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #878 poslato: Oktobar 27, 2025, 10:28:12 pre podne »

Meni je leti mnogo bolje za trening, sve povrede i ukocenost je manogo manja. Nema guzvi u teretani i jos puno prednosti.
Sad je vec krenula guzva,srecom jos nije toliko hladno ali kako se bude blizila zima vec znam sta me ceka. Vec kad padne na ispod 7-8 stepeni bole prsti na rukama ako ruke nisu u dzepovima, pretpostavljam zbog cirkulacije. Ne mogu da se zagrejem za trening ni posle 30min vezbanja, a leti fenomenalno sto se toga tice :D
Prsti te ne bole samo zbog cirkulacije nego i zbog voznje motora....
Eto vidis dr.Nikola na ovo sam mislio kada sam spominjao kukanje.....
Ako ne mozes da se zagrejes ni posle 30 minuta onda nesto ne radis dobro.Ja treniram i zimi napolju i jeste teze ide zagrevanje ali ne traje pola sata.... ;)
Ne diraj Dušanu motor, ako to voli. Sada će biti opasno po tebe, Miki ;D ;D ;D
Imam druga koji je za nekih 7-8 godina stariji od Dusana i ima isti  problem kao i Dusan,zato sam to napisao a ne da ga diram.Naprotiv!
Šalio sam se ja. Nisam mislio ništa loše. Da neko ne pomisli ;D
Ni ja nikad ne mislim nista lose sa svojim savetima,naprotiv,ali cesto se nauka mimoilazi sa iskustvom.Ne toliko cesto kao sto bi mislili ali cesce nego sto bi trebalo.
Vremenom se ipak sve više približavaju. Naravno, nikad se ne mogu u 100% slučajeva slagati.
Ne bih se slozio nazalost pogotovo sto se povreda tice.
Kod nas u 99% slucajeva sam taj odgovor dobio od lekara kada sam se povredio zasto to radim i da odmah prestanem jer je to stetno za mene....a neretko su rekli to sa cigaretama u ustima ili rukama....
Znaci nije im prvo bilo da vidimo kako ti mozemo pomoci nego da je to glup sport i sto ga radim....i onda u 99 slucajeva sam sam morao da se lecim od povreda.Recimo za kidanje ligamenata i bicepsa leve ruke su mi rekli da mi to ne operisemo ali ako vi hocete mozemo da probamo,dok su to u madarskoj odmah me prihvatili,pregledali sa svim aparatima mogucim i rekli da ako zelim da nastavim sportsku karijeru onda me MORAJU operisati.....
To za 100% mi je jasno,nista se ne slaze 100%,ali bar da bude 50-50% ja bih to odmah oberucke prihvatio......
Isto i posle saobracajke su rekli da ne smem nista da radim samo da lezim,a ja hvala BOgu ustao pa prvo setao puno posle polako vezbao i to tako da sam sve radio osim ono sto se trebalo raditi sa obema rukama,ali komplet noge i gornji deo tela desnu stranu sam vezbao da bi sad 10 godina nakon toga to preporucili svi lekari u celom svetu!A meni to onda niko nije rekao,ja to instinktivno sam radio.
To će uvek postojati.
Naravno,samo sam naveo da ima slucajeva gde se bas nauka i iskustvo ne slazu,niti se priblizavaju.Ne kazem da su totalno suprotni,ja bih to vise rekao da se ponekad mimoilaze....Ali sa ovim sam samo hteo da navedem primer,da vidite da ne pricam napamet,nego kroz to sam prosao.
Razumemo se. I hvala ti na podeljenim iskustvima. Ali je često tako. Knjiga nekada bude jedno, a praksa drugo.
Nema na cemu ,zato smo tu! ;)
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 33658


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #877 poslato: Oktobar 27, 2025, 10:27:36 pre podne »

To se desavalo i pre motora. A nisam ja neki ljubitelj toga, ja sam motor kupio cisto da vidim kako to izgleda.
Mislim ja sam navikao na to pa treniram, ali od stana do teretane ruke u dzepovima. Obucem nesto ispod trenerke kada radim cucanj zbog kolena i to je to.
Ne radi se tu o klasicnom zagrevanju, vec onom bolu u zglobovima nesto kao probadanje. Ja sam navikao i znam kako telo funkcionise pa se tome prilagodim i trudim se da ne dozvolim da se smrznem na putu od kuce do teretane.
Ti imaš dosta iskustva i tačno znaš šta i kako treba.
To je prednost sporta kojim se bavimo,upoznaces svoje telo do maximuma i to na svakom nivou:ishrana,suplementi,povrede,sta raditi kod koje povrede itd...to je razlika izmudu timskog i pojedinacnog sporta.
Kod timskog sporta imas timskog lekara a kod pojedinacnog si prilicno upucen na sebe.
Ali ima i prednosti, u smislu da ste samostalni i onda se lakše snalazite, kao što si i naveo. Sa druge strane, lakše je biti u timu, kada imaš dodatnu podršku saigrača.
Za to uvek mozes naci neku pomoc u teretani ili sa vremena na vreme da treniras sa nekim. ;)
Ima rešenja za sve :)
Naravno,samo je potrebna volja. ;)
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 33658


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #876 poslato: Oktobar 27, 2025, 10:26:55 pre podne »

Pa da,ali neki se ne bi složili sam om da je teretana osnova već plivanje.
Plivanje je po meni dobro ali ja sam od onih koji teretanu smatraju osnovom i dopunom za sve.
To da je teretana osnova to je Haftjor Bjornsson dokazao na boks mecu sa Edi Holom.Edi se spremao plivajuci a Thor u teretani.I na mecu se vidi ko je bio spremniji i sto se snage i sto se izdrzljivosti tice.
To koji su pored plivanja uglavnom kazu zbog toga sto misle da u teretani opterecujes kicmu,sto mozes,ali i ne moras ako pametno vezbas. ;)
Tako da oni koji kazu da je plivanje osnova uveliko grese.Dokazano vise puta....
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Top poster
*******
Na mreži Na mreži

Poruke: 6607


« Odgovor #875 poslato: Oktobar 26, 2025, 07:45:34 posle podne »

Pravi vezbaci nikada ni ne odlaze iz teretane.
Može uz to još neka aktivnost ali teretana je osnova.
Slažem se sa tim. Kod pravih sportista je to lifestyle.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11111


« Odgovor #874 poslato: Oktobar 25, 2025, 05:29:36 posle podne »

Pravi vezbaci nikada ni ne odlaze iz teretane.
Može uz to još neka aktivnost ali teretana je osnova.
Da,ali oni koji dolaze uglavnom u septembru i januaru to su ti sezonci,oni nikad nisu bili pravi vezbaci,ustvari retko ko od njih ce postati pravi vezbac.I to pod time ne mislim na takmicenje ni u kom sportu,ngo na prosecnog coveka.
A druga stvar i ja sam kroz atletiku upoznao teretanu davne `89 godine jer zimi nismo imali gde da se pripremamo pa smo isli u teretanu gde sam ostao u teretani od onda.
Biti istrajan je veoma značajno.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11111


« Odgovor #873 poslato: Oktobar 25, 2025, 05:27:48 posle podne »

Pravi vezbaci nikada ni ne odlaze iz teretane.
Može uz to još neka aktivnost ali teretana je osnova.
Naravno. Tako bi trebalo da bude normalno.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11111


« Odgovor #872 poslato: Oktobar 25, 2025, 05:27:18 posle podne »

Rekla bih da se teretane polako opet pune.
Svakog septembra i pocetkom januara je uvek najvise novih clanova.
Početkom januara, kada se počinje sve od 1.1. Samo je važno da se to održi za ceo život,a ne do 15.1. da se odustane.
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 ... 60 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.044 sekundi sa 17 upita.