TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 410285 Teme od strane 25087 Članovi Poslednji član: Gisa67

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Jun 25, 2026, 11:03:40 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 3 ... 62 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Vežbanje tokom letnjih vrućina  (Pročitano 587263 puta)
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 33695


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #917 poslato: danas u 09:43:44 posle podne »

Kada se vežba na visokim temperaturama povećan je kardiovaskularni stres. Tokom visokih temperatura, organizam aktivira mehanizme termoregulacije vazodilatacijom perifernih krvnih sudova i pojačanim znojenjem, što značajno povećava minutni volumen srca i frekvenciju rada u mirovanju. Trening u takvim uslovima stvara dodatno metaboličko opterećenje na kardiovaskularni sistem.
Ne prija svakome ovakvo vreme za vežbanje. Apelujem na osobe koje su posebno osetljive ili imaju neku hroničnu bolest da se posavetuju oko treninga u ovakvim uslovima.
Apsolutno. Kome ne prija ni ne treba na silu da se opterećuje.
I to ne vazi samo za toplo vreme nego generalno u bilo kojem slucaju.Nista ne treba siliti,jer od toga posle samo problemi budu.
Rekreativni vežbači imaju takvu mogućnost.
Blago njima.Sad i ja spadam medu njijh,ali ja ne mogu tako....
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 33695


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #916 poslato: danas u 09:43:10 posle podne »

Vežbam za sada samo u teretani dli tu je klimatizovano.
Napolju nema šanse.
A vidis ja sad unutra ne bih vezbao,nema sanse,lepse mi na svezem vazduhu.Svi smo razliciti.
Sećam se da si pričao da tebi odgovara i po vrućini da vežbaš. Najbolje znaš svoj organizam.
Navikao sam na to,a i cesto smo imali takmicenjia po najvecim vrucinama pa se covek navikne.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11156


« Odgovor #915 poslato: Jun 24, 2026, 08:32:29 posle podne »

Vežbam za sada samo u teretani dli tu je klimatizovano.
Napolju nema šanse.
A vidis ja sad unutra ne bih vezbao,nema sanse,lepse mi na svezem vazduhu.Svi smo razliciti.
Sećam se da si pričao da tebi odgovara i po vrućini da vežbaš. Najbolje znaš svoj organizam.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11156


« Odgovor #914 poslato: Jun 24, 2026, 08:30:24 posle podne »

Kada se vežba na visokim temperaturama povećan je kardiovaskularni stres. Tokom visokih temperatura, organizam aktivira mehanizme termoregulacije vazodilatacijom perifernih krvnih sudova i pojačanim znojenjem, što značajno povećava minutni volumen srca i frekvenciju rada u mirovanju. Trening u takvim uslovima stvara dodatno metaboličko opterećenje na kardiovaskularni sistem.
Ne prija svakome ovakvo vreme za vežbanje. Apelujem na osobe koje su posebno osetljive ili imaju neku hroničnu bolest da se posavetuju oko treninga u ovakvim uslovima.
Apsolutno. Kome ne prija ni ne treba na silu da se opterećuje.
I to ne vazi samo za toplo vreme nego generalno u bilo kojem slucaju.Nista ne treba siliti,jer od toga posle samo problemi budu.
Rekreativni vežbači imaju takvu mogućnost.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11156


« Odgovor #913 poslato: Jun 24, 2026, 08:29:43 posle podne »

Vežbam za sada samo u teretani dli tu je klimatizovano.
Napolju nema šanse.
Da. Sada je nepodnošljivo napolju. Možda bi moglo rano ujutru. A tokom dana i uveče definitivno nije podnošljivo.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11156


« Odgovor #912 poslato: Jun 24, 2026, 08:27:29 posle podne »

Značaj izotonika i suplementacije
Sa medicinskog aspekta, potrebno je preventivno prilagoditi intenzitet treninga, obezbediti adekvatnu nadoknadu tečnosti kroz izotonične rastvore i pratiti subjektivne simptome poput vrtoglavice, mučnine i opšte slabosti.
Zato je važno da svako nauči da osluškuje svoj organizam.
To je od krucijalnog znacaja i to ne samo u ovom slucaju nego i inace.
Naravno. Svako treba da upozna i nauči da prati svoj duh i telo.
Pričali smo i ranije o tome. Veoma je važno za svakog.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11156


« Odgovor #911 poslato: Jun 24, 2026, 08:26:46 posle podne »

Gubitak elektrolita i hiponatremija
Intenzivna fizička aktivnost na temperaturama iznad 30°C dovodi do profuznog znojenja, čime se gube kritične količine vode, ali i esencijalnih elektrolita poput natrijuma, kalijuma i magnezijuma. Konzumiranje isključivo obične vode u velikim količinama može izazvati dilucionu hiponatremiju, što narušava neuromuskularnu funkciju i izaziva grčeve.
Srećom postoje i napici sa optimalnim sadržajem minerala za adekvatnu rehidrataciju.
Da i to su danas veoma rasprostranjeni.
Srećom je veliki izbor. Može se prilagoditi individualnim potrebama.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11156


« Odgovor #910 poslato: Jun 24, 2026, 08:23:28 posle podne »

Kada se vežba na visokim temperaturama povećan je kardiovaskularni stres. Tokom visokih temperatura, organizam aktivira mehanizme termoregulacije vazodilatacijom perifernih krvnih sudova i pojačanim znojenjem, što značajno povećava minutni volumen srca i frekvenciju rada u mirovanju. Trening u takvim uslovima stvara dodatno metaboličko opterećenje na kardiovaskularni sistem.
Ne prija svakome ovakvo vreme za vežbanje. Apelujem na osobe koje su posebno osetljive ili imaju neku hroničnu bolest da se posavetuju oko treninga u ovakvim uslovima.
Apsolutno. Kome ne prija ni ne treba na silu da se opterećuje.
Da. Rekreativci imaju tu slobodu da prilagode trening.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11156


« Odgovor #909 poslato: Jun 24, 2026, 08:22:36 posle podne »

Iz tog razloga, ključno je preventivno prilagoditi režim treninga i hidratacije spoljašnjim uslovima, a u slučaju pojave bilo kakvih simptoma poput perzistentne vrtoglavice, mučnine ili ekstremne iscrpljenosti, odmah prekinuti aktivnost i javiti se svom izabranom lekaru.
To je ključno u tim trenucima.
Nazalost mnogi to olako shvate,ali upravo zbog toga i apelujemo na sve vezbace da obrate paznju!
Zato mora ozbiljno da se shvati.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11156


« Odgovor #908 poslato: Jun 24, 2026, 08:20:32 posle podne »

Značaj izotonika i suplementacije
Sa medicinskog aspekta, potrebno je preventivno prilagoditi intenzitet treninga, obezbediti adekvatnu nadoknadu tečnosti kroz izotonične rastvore i pratiti subjektivne simptome poput vrtoglavice, mučnine i opšte slabosti.
Zato je važno da svako nauči da osluškuje svoj organizam.
To je od krucijalnog znacaja i to ne samo u ovom slucaju nego i inace.
Generalno je tako.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11156


« Odgovor #907 poslato: Jun 24, 2026, 08:20:09 posle podne »

Gubitak elektrolita i hiponatremija
Intenzivna fizička aktivnost na temperaturama iznad 30°C dovodi do profuznog znojenja, čime se gube kritične količine vode, ali i esencijalnih elektrolita poput natrijuma, kalijuma i magnezijuma. Konzumiranje isključivo obične vode u velikim količinama može izazvati dilucionu hiponatremiju, što narušava neuromuskularnu funkciju i izaziva grčeve.
Srećom postoje i napici sa optimalnim sadržajem minerala za adekvatnu rehidrataciju.
Ima i napitaka i gelova u raznik ukusima koji su dostupni i kod nas u Pansportu.
https://www.pansport.rs/povecanje-performansi/izotonicni-napici-i-gelovi
Na ovom linku mozete naci i izabrati koje se vama najvise svida. ;)
Jeste. Veliki je izbor.
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 33695


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #906 poslato: Jun 24, 2026, 08:56:57 pre podne »

Izmerite se pre i posle treninga; nadoknadite 1,5 L tečnosti za svaki izgubljeni kilogram.
Ovoga se obavezno pridrzavati da ne bi doslo do dehidratacije.
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 33695


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #905 poslato: Jun 24, 2026, 08:55:45 pre podne »

Vežbam za sada samo u teretani dli tu je klimatizovano.
Napolju nema šanse.
A vidis ja sad unutra ne bih vezbao,nema sanse,lepse mi na svezem vazduhu.Svi smo razliciti.
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 33695


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #904 poslato: Jun 24, 2026, 08:54:41 pre podne »

Unesite oko 500 ml tečnosti dva sata pre samog početka treninga.
Po ovim vrucinama pijte slobodno i u toku treninga.
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 33695


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #903 poslato: Jun 24, 2026, 08:53:38 pre podne »

Kada se vežba na visokim temperaturama povećan je kardiovaskularni stres. Tokom visokih temperatura, organizam aktivira mehanizme termoregulacije vazodilatacijom perifernih krvnih sudova i pojačanim znojenjem, što značajno povećava minutni volumen srca i frekvenciju rada u mirovanju. Trening u takvim uslovima stvara dodatno metaboličko opterećenje na kardiovaskularni sistem.
Ne prija svakome ovakvo vreme za vežbanje. Apelujem na osobe koje su posebno osetljive ili imaju neku hroničnu bolest da se posavetuju oko treninga u ovakvim uslovima.
Apsolutno. Kome ne prija ni ne treba na silu da se opterećuje.
I to ne vazi samo za toplo vreme nego generalno u bilo kojem slucaju.Nista ne treba siliti,jer od toga posle samo problemi budu.
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 ... 62 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.037 sekundi sa 12 upita.