TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394576 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 28, 2024, 05:21:04 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 125 126 [127] 128 129 ... 192 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Brza pitanja!  (Pročitano 601927 puta)
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #981 poslato: Novembar 03, 2014, 11:28:15 posle podne »

Mozak moze da funkcionise na ketonima ?
Telo moze da stvori glukozu od aminokiselina ako je ona bas potrebna mozgu ?
Sačuvana
Panta rei, panta res.
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #980 poslato: Novembar 03, 2014, 11:25:16 posle podne »

@Slavisa - ne znam sta podrazumevas pod keto - tj. unos do koliko UH dnevno (posto ne mozes nikad biti na nula, a po nekima je 20g brojeci vlakna, za ostale do 50g itd) ali svakako kad ne treniram UH unosim za prvo obrok, bar 40-50g, jer inace ceo dan imam "dimnu zavesu" pred ocima i lose se osecam. Probala sam i keto ali nikakve posebne efekte na mene nema, metabolizam se za dva dana privikne i strasno uspori (iako sam radila punjenje svaki 5. dan). Iz mog iskustva moguce je telo koliko-toliko navici da trenira po ketozi, ali mozak da radi na ketone - nikako. Mislim da su rotacije mnogo bolje.

I definitivno mislim da si u pravu i da treba da drasticno smanjim masti - nego smanjujuci zitarice koje mi ne prijaju previse nisam znala koji drugi izvor energije da povecam da ne bih bila u velikom kal. deficitu, pa sam pocela sa mastima.. sa kojima se lako pretera.

Da li se dnevni unos UH inace racuna po LBM kao i za proteine, ili na ukupnu tezinu? Ima li neki prosek koliko je otprilike potrebno za odrzavanje (g/kg mase), a koliko za blagu definiciju? Koliko prostih hidrata (voca) dnevno preporucujes?

Da, ne možeš biti na apsolutnoj nuli , "govorim o relativnoj nuli"...

Moja preporuka je ne ići ispod 100gr hidrata dnevno( ne računajući dijetna vlakna), neko će reći opseg 120-160 gr, ali to zavisi i od pola i telesne težine...ne zaboravi da tvoj mozak jedno ide na ugljene hidrate, zato i nastaje efekat "dimne zavese"...da, mozak bez hidrata ne može...čak i srčani mišič dominantno koristi masne kiseline kao izvor energije...ali mozak i "ketoni", nikako...

Unos hidrata ti treba u obrocima pre i posle treninga - "zakonski minumum"...  ;)

Gledaj da ti unos hidrata bude bar 2 gr po kg( ukupne telesne težine, ne LBM)...a unos proteina i zdravih masti konstantan...i da, rotacije su bolje rešenje...

Granična cifra za hidrate je 2 gr po kg dnevno...a sama moraš da naĂ°eš "mod održavanja"...ili radiš definiciju ili ne...blaga definicija kao pojam ne postoji...samo faze u "razvoju" definisanosti...dakle, sve zavisi od "nivoa" telesnih masti i potkožne vode...to su parametri u "uspehu definisanosti"  ;)

Proste hidrate samo neposredno posle treninga( pa makar se radilo i o voću) oko 30 gr...

Za većinu ovih stvari ne postoji "jasno zacrtana" vrednost traženih parametara, tu na scenu stupa genetika, brzina metabolizma...tj. individualnost u reagovanju na trening i "dijetu"...

Postoje "grube osnove" koje važe za sve...ali većina stvari je individualna...

« Poslednja izmena: Novembar 03, 2014, 11:28:57 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Fitnes trkacica
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 194

« Odgovor #979 poslato: Novembar 03, 2014, 10:53:08 posle podne »

@Slavisa - ne znam sta podrazumevas pod keto - tj. unos do koliko UH dnevno (posto ne mozes nikad biti na nula, a po nekima je 20g brojeci vlakna, za ostale do 50g itd) ali svakako kad ne treniram UH unosim za prvo obrok, bar 40-50g, jer inace ceo dan imam "dimnu zavesu" pred ocima i lose se osecam. Probala sam i keto ali nikakve posebne efekte na mene nema, metabolizam se za dva dana privikne i strasno uspori (iako sam radila punjenje svaki 5. dan). Iz mog iskustva moguce je telo koliko-toliko navici da trenira po ketozi, ali mozak da radi na ketone - nikako. Mislim da su rotacije mnogo bolje.

I definitivno mislim da si u pravu i da treba da drasticno smanjim masti - nego smanjujuci zitarice koje mi ne prijaju previse nisam znala koji drugi izvor energije da povecam da ne bih bila u velikom kal. deficitu, pa sam pocela sa mastima.. sa kojima se lako pretera.

Da li se dnevni unos UH inace racuna po LBM kao i za proteine, ili na ukupnu tezinu? Ima li neki prosek koliko je otprilike potrebno za odrzavanje (g/kg mase), a koliko za blagu definiciju? Koliko prostih hidrata (voca) dnevno preporucujes?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #978 poslato: Novembar 03, 2014, 09:43:28 posle podne »

Pre 7 dana pocela sam da pijem Natrol-ov multivitamin Energizer i Omega 3 kapsule, i jeste da imam vise energije i osecam kako su mi zglobovi podmazani, ali se istovremeno osecam kao u PMS-u, povremeno me i stomak zaboli, sebi izgledam naduveno. Da li mozda previse unosim tih vitamina jer su poneke doze i do 5 puta vece od preporucenih? U cemu bi mogao biti problem?

Ako se ne varam problem sa "naduvenošću" si navodila i ranije, nevezano za sada "dodatu" suplementaciju...da li imaš neki hormonski problem? Sindrom policističnih jajanika? Neki drugi zdravstveni problem? Problemi sa jetrom i bubrezima? Štitnom žlezdom?

Pomenuću i da "loša ishrana", siromašna u kvalitetnim sastojcima( kao i kalorijski poddozirana) može dovesti do hormonskog dizbalansa, čak i "gubitka normalnog ciklusa"...i gore pomenutih simptoma...

Koliko dugo već korsitiš "energizer"? Posle koliko dana redovnog korišćenja si primetila "naduvenost"? Nadam se da nisi prekoračila preporučenu dozu?
Da li je ciklus u toku? Neki problem sa varenjem? Možda unosiš previše vlakana u ishrani? Imaš li osećaj "stomačne nadutosti", grčeve u stomaku, bolove, gasove, čujnu peristaltiku( rad creva)?

Pomenuti vitaminsko-mineralni kompleks ima veće doze vitamina rastvorljivih u vodi( pre svega vitamini B grupe i vitamin C), tako da ako je hidratacija "na nivou", garantovano neće biti nikakvih problema...naravno moguće su reakcije preosetljivosti na neke od sastojaka ovog suplementa( neki biljni ekstrakti)...pa preporučujem da na nekoliko dana prestaneš sa upotrebom istog, da vidiš da li će se pomenuti "simptomi" izgubiti...

Po pitanju omega-3 smatram da je verovatnoća za bilo kakav problem vezan korišćenje ovog suplementa minimalna...
Sto se tice Natrola, koristim jednu dnevno uz prvi obrok, ne prekoracujem doze. Ima mozda oko nedelju dana da ih koristim. Omega 3 po dve kapsule dnevno.

Tacno je da sam ranije imala izvesne probleme sa varenjem i nadutoscu, ali to sam resila kada sam smanjila zitarice u ishrani i umesto njih pocela da koristim vise zdravih masti i vlakana. Jedino njih koristim u nesto vecoj meri, tako da ako sa necim preterujem to mogu biti samo masti, da bih pokrila odredjeni kalorijski deficit.

Primetila sam da iste simptome imam kada pojedem i nesto vise uljarica (seme bundeve), kikiriki puter... naglo skoci apetit, simptomi kao PMS.. i ja ne verujem da su omega 3 kapsule krive za bilo sta. Ovo za zglobove se ne zaj**avam, mucila sam problem sa upalom noge i stopala vise meseci i tek sad mi je prestala.

Isto tako ubrzao mi se rad srca od kad koristim suplemente, sva "treperim".. mozda se metabolizam ubrzao ako sam dosad bila u deficitu sa nekom hranljivom materijom, sta znam..

Vidi kod "preosetljivih" ekstrakt zelenog čaja, pa i ekstrakt gingka( sastojci "energizera"), mogu dati "mali" boost efekat, pre svega na "kognitivne funkcije"...tj. blagi efekat ubrzanosti, pre svega po pitanju održavanja pažnje, koncentracije, učenja...ali neki ozbiljniji neželjeni efekti su retkost, koriste se kao "mentalni tonici" i za "poboljšanje cirkulacije"...a ako svemu tome dodamo i činjenicu da se radi o minimalnim dozama...neželjeni efekti su svedeni na minimum...

Po pitanju dnevnog unosa masti, mislim da si ranije već nešto pitala na tu temu...moja preporuka je da ne prekoračuješ 15% od kalorijskog udela masti na račun svog TDEE( ukupne dnevne potrošnje energije)...

Ono čim manevrišeš po pitanju "kalorijskog deficita" su ugljeni hidrati...ali ne drastično...i ne predugo...ne zaboravi potrebu za povremnim "carb load"( punjenje hidratima, npr. 6 dana keto, 1 dan punjenje hidratima)

Ne zaboravi da i previše proteina, kao i zdravih masti, ako se prekorači "opseg" tvog TDEE mogu dovesti do neželjenog porasta masne mase - sala...

Dakle kad je previše kalorija na meniju, ma kako one bile kvalitetne, višak se uvek deponuje u obliku masti...i zdrave masti i proteini se "pretvaraju u salo", ako ih ima previše...

Inače, moguće je da gore pomenuti simptomi nastaju kao posledica "hronične ketoze" koja deluje nepovoljno na tvoje telo i hormonski status...neki profesionalni bodibilderi govore o tome da se telo sa vremenom navikne na ketozu...ali to se zapravo nikada ne dešava...

NE ZABORAVI DA DUŽE OD 8-12 NEDELJA NE BI SMELA DA BUDEŠ NA KETO-DIJETAMA!
Sačuvana
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #977 poslato: Novembar 03, 2014, 07:56:47 posle podne »

Ja ipak volim da osetim jasnu razliku izmedju ''slane'' i ''slatke'' hrane. Kada jedem pirinac sa proteinom onda ne solim. Ali malo posoljen pirinac sa sveze ispecenom piletinom na teflonu je jedan od najomiljenijih obroka. :)
Ali uglavnom, sve usoljeno duze traje. So je u neku ruku konzervans, doduse malo slabiji. Koliko se secam radi na vrlo prostom principu, usisava vodu iz bakterija i tako ih ubija. Verujem da ce me Slave ispraviti ako gresim. :)
Sačuvana
Panta rei, panta res.
Miki91
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 658


« Odgovor #976 poslato: Novembar 03, 2014, 07:50:22 posle podne »

Je l' dobro da spremam pirinac za po 3,4 dana ili ne valja da stoji toliko u frizideru?
Mislim da ne bi trebalo da stoji vise od dan, dva, meni se tako bio pokvario...
Meni je pre stojao i po 6 dana. Ako ga usolis duze ce izdrzati. Vec posle 7-8 dana se pokvari.
Ja ne solim :D
Sačuvana
"Put the victim to bad, and wake the hero instead."
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #975 poslato: Novembar 03, 2014, 07:45:38 posle podne »

Je l' dobro da spremam pirinac za po 3,4 dana ili ne valja da stoji toliko u frizideru?
Mislim da ne bi trebalo da stoji vise od dan, dva, meni se tako bio pokvario...
Meni je pre stojao i po 6 dana. Ako ga usolis duze ce izdrzati. Vec posle 7-8 dana se pokvari.
Sačuvana
Panta rei, panta res.
Miki91
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 658


« Odgovor #974 poslato: Novembar 03, 2014, 06:53:33 posle podne »

Je l' dobro da spremam pirinac za po 3,4 dana ili ne valja da stoji toliko u frizideru?
Mislim da ne bi trebalo da stoji vise od dan, dva, meni se tako bio pokvario...
Sačuvana
"Put the victim to bad, and wake the hero instead."
Funtunjerović Ivan
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1246


Say no to racism!

« Odgovor #973 poslato: Novembar 03, 2014, 06:35:34 posle podne »

Je l' dobro da spremam pirinac za po 3,4 dana ili ne valja da stoji toliko u frizideru?
Sačuvana
-Some people are so poor, all they have is money.
-If you don't live for something, you'll die for nothing.
-Life is hard, but so beautiful.
-Sometimes the hardest thing and the right thing are the same.
-Believe in yourself.
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #972 poslato: Novembar 03, 2014, 05:10:36 posle podne »

Omega -3 masne kiseline mogu samo pozitivno da utiču na zdravlje srca.  Multivitamini i whey ne utiču na simptome koje si opisala.  Jedino da se malo poveća apetit, ali teško čak i to jer Energizer nije jak multivitamin...

U svakom slučaju doktor je kompetentniji od mene za tu oblast, ali ja sam ubeĂ°ena da to efekat suplementacije ne može biti.
Sačuvana
Ironman.
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2208


« Odgovor #971 poslato: Novembar 03, 2014, 10:45:41 pre podne »

jako je mali procenat suplemenata koji imaju neki ultar kick ili efekat vidljiv na dnevnoj/nedeljnoj bazi. Isto tako je jako mali procenat onih proizvoda koji mogu izazvati instant probleme ili bilo kakve probleme. Ja se lično nikad ne bih kladio na MATRIX formule u pre-workout varijantama NO reaktora, jer sam se napatio sa stomakom dok nisam skontao da mi to smeta.

A od multivitamina, omega 3, wheya i slično: mislim da je 0.0001% šansa u nekom problemu da je rezultat konzumiranja ovih suplemenata. Ali šta ćeš, placebo čini čuda u svakoj suplementaciji, a sumnja na suplementaciju kad doĂ°e neki problem je adverse effect placeba  ;)
Sačuvana
Arbeit macht frei.
Fitnes trkacica
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 194

« Odgovor #970 poslato: Novembar 03, 2014, 09:45:01 pre podne »

Pre 7 dana pocela sam da pijem Natrol-ov multivitamin Energizer i Omega 3 kapsule, i jeste da imam vise energije i osecam kako su mi zglobovi podmazani, ali se istovremeno osecam kao u PMS-u, povremeno me i stomak zaboli, sebi izgledam naduveno. Da li mozda previse unosim tih vitamina jer su poneke doze i do 5 puta vece od preporucenih? U cemu bi mogao biti problem?

Ako se ne varam problem sa "naduvenošću" si navodila i ranije, nevezano za sada "dodatu" suplementaciju...da li imaš neki hormonski problem? Sindrom policističnih jajanika? Neki drugi zdravstveni problem? Problemi sa jetrom i bubrezima? Štitnom žlezdom?

Pomenuću i da "loša ishrana", siromašna u kvalitetnim sastojcima( kao i kalorijski poddozirana) može dovesti do hormonskog dizbalansa, čak i "gubitka normalnog ciklusa"...i gore pomenutih simptoma...

Koliko dugo već korsitiš "energizer"? Posle koliko dana redovnog korišćenja si primetila "naduvenost"? Nadam se da nisi prekoračila preporučenu dozu?
Da li je ciklus u toku? Neki problem sa varenjem? Možda unosiš previše vlakana u ishrani? Imaš li osećaj "stomačne nadutosti", grčeve u stomaku, bolove, gasove, čujnu peristaltiku( rad creva)?

Pomenuti vitaminsko-mineralni kompleks ima veće doze vitamina rastvorljivih u vodi( pre svega vitamini B grupe i vitamin C), tako da ako je hidratacija "na nivou", garantovano neće biti nikakvih problema...naravno moguće su reakcije preosetljivosti na neke od sastojaka ovog suplementa( neki biljni ekstrakti)...pa preporučujem da na nekoliko dana prestaneš sa upotrebom istog, da vidiš da li će se pomenuti "simptomi" izgubiti...

Po pitanju omega-3 smatram da je verovatnoća za bilo kakav problem vezan korišćenje ovog suplementa minimalna...
Sto se tice Natrola, koristim jednu dnevno uz prvi obrok, ne prekoracujem doze. Ima mozda oko nedelju dana da ih koristim. Omega 3 po dve kapsule dnevno.

Tacno je da sam ranije imala izvesne probleme sa varenjem i nadutoscu, ali to sam resila kada sam smanjila zitarice u ishrani i umesto njih pocela da koristim vise zdravih masti i vlakana. Jedino njih koristim u nesto vecoj meri, tako da ako sa necim preterujem to mogu biti samo masti, da bih pokrila odredjeni kalorijski deficit.

Primetila sam da iste simptome imam kada pojedem i nesto vise uljarica (seme bundeve), kikiriki puter... naglo skoci apetit, simptomi kao PMS.. i ja ne verujem da su omega 3 kapsule krive za bilo sta. Ovo za zglobove se ne zaj**avam, mucila sam problem sa upalom noge i stopala vise meseci i tek sad mi je prestala.

Isto tako ubrzao mi se rad srca od kad koristim suplemente, sva "treperim".. mozda se metabolizam ubrzao ako sam dosad bila u deficitu sa nekom hranljivom materijom, sta znam..
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #969 poslato: Novembar 03, 2014, 02:13:08 pre podne »

Pre 7 dana pocela sam da pijem Natrol-ov multivitamin Energizer i Omega 3 kapsule, i jeste da imam vise energije i osecam kako su mi zglobovi podmazani, ali se istovremeno osecam kao u PMS-u, povremeno me i stomak zaboli, sebi izgledam naduveno. Da li mozda previse unosim tih vitamina jer su poneke doze i do 5 puta vece od preporucenih? U cemu bi mogao biti problem?

Ako se ne varam problem sa "naduvenošću" si navodila i ranije, nevezano za sada "dodatu" suplementaciju...da li imaš neki hormonski problem? Sindrom policističnih jajanika? Neki drugi zdravstveni problem? Problemi sa jetrom i bubrezima? Štitnom žlezdom?

Pomenuću i da "loša ishrana", siromašna u kvalitetnim sastojcima( kao i kalorijski poddozirana) može dovesti do hormonskog dizbalansa, čak i "gubitka normalnog ciklusa"...i gore pomenutih simptoma...

Koliko dugo već korsitiš "energizer"? Posle koliko dana redovnog korišćenja si primetila "naduvenost"? Nadam se da nisi prekoračila preporučenu dozu?
Da li je ciklus u toku? Neki problem sa varenjem? Možda unosiš previše vlakana u ishrani? Imaš li osećaj "stomačne nadutosti", grčeve u stomaku, bolove, gasove, čujnu peristaltiku( rad creva)?

Pomenuti vitaminsko-mineralni kompleks ima veće doze vitamina rastvorljivih u vodi( pre svega vitamini B grupe i vitamin C), tako da ako je hidratacija "na nivou", garantovano neće biti nikakvih problema...naravno moguće su reakcije preosetljivosti na neke od sastojaka ovog suplementa( neki biljni ekstrakti)...pa preporučujem da na nekoliko dana prestaneš sa upotrebom istog, da vidiš da li će se pomenuti "simptomi" izgubiti...

Po pitanju omega-3 smatram da je verovatnoća za bilo kakav problem vezan korišćenje ovog suplementa minimalna...
Sačuvana
semi-pro
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 693

« Odgovor #968 poslato: Novembar 03, 2014, 01:17:45 pre podne »

Podmazani zglobovi :D
Sačuvana
Fitnes trkacica
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 194

« Odgovor #967 poslato: Novembar 02, 2014, 11:08:50 posle podne »

Pre 7 dana pocela sam da pijem Natrol-ov multivitamin Energizer i Omega 3 kapsule, i jeste da imam vise energije i osecam kako su mi zglobovi podmazani, ali se istovremeno osecam kao u PMS-u, povremeno me i stomak zaboli, sebi izgledam naduveno. Da li mozda previse unosim tih vitamina jer su poneke doze i do 5 puta vece od preporucenih? U cemu bi mogao biti problem?
Sačuvana
Stranice: 1 ... 125 126 [127] 128 129 ... 192 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.062 sekundi sa 19 upita.