TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394579 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 28, 2024, 10:55:31 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 8 9 [10] 11 12 13 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: grip  (Pročitano 14404 puta)
SAJ
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 387


« Odgovor #53 poslato: Septembar 04, 2019, 11:49:53 posle podne »

MRI vratnog dijela je radjen prie 4 god, a  L/S dijela kicme prije 2 god.
Torakalni dio kicme nisam jos snimao. Snimanje mi je zakazno za ponedeljak.
Sačuvana
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #52 poslato: Septembar 04, 2019, 09:46:46 posle podne »

Videla sam.
Trnjenje u nozi ne može poticati od torakalnog dela.
Kada je rađen MR torakalnog i lumbalnog dela? 
Sačuvana
SAJ
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 387


« Odgovor #51 poslato: Septembar 04, 2019, 08:56:37 posle podne »

Ako si mogucnosti uradi i ostatak kicmenog stuba. Zbog trnjenja u nozi trebalo bi snimiti i lumbo-sakralni deo kicme.
Evo dopunih post gore i sa lumbalnim dijelom.
Sad, mene je jedino malo frka da mi mozda taj diskus u torakalnom dijelu ne dodiruje kicmenu mozdinu, pa da se to ne manifestuje trnjenjem u rukama i nozi...Evo vidjecu u ponedeljak.
Sačuvana
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #50 poslato: Septembar 04, 2019, 08:54:58 posle podne »

Ako si mogucnosti uradi i ostatak kicmenog stuba. Zbog trnjenja u nozi trebalo bi snimiti i lumbo-sakralni deo kicme, da budes siguran kakva je sad asituacija.
A kada je radjeno sve to?
« Poslednja izmena: Septembar 04, 2019, 08:56:40 posle podne od strane Aleksandra Brankovic » Sačuvana
SAJ
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 387


« Odgovor #49 poslato: Septembar 04, 2019, 08:50:04 posle podne »

U ponedeljak idem na MR torakalnog dijela. Radio sam vratni dio kicme i to mi je cisto nema diskusa, ali uhvatili malo torakalni dio i tu se vidi DH, tako da cu sad da odradim citavu torakalnu kicmu pa da vidim kakvo je stanje.
Radio  sam i CT lumbalnog dijela kicme, zbog trnjenja i slabosti u lijevoj nozi. Na CT su nasli DH L4-L5. Onda sam isao na fizikalne i radio vjezbe za jacanje donjeg dijela. I kad sam radio MR lumbalnog dijela nije bilo ni traga diskusu, vjerovatno se reapsorbovao. Tako mi rece fizijatar.
Inace simptomi su trnjenje u rukama i lijevoj nozi. Fizikalna mi je mnogo pomogla, trnjenje i bol je da kazem sveden na minimum. Mada sa vremena na vrijeme se javljaju tegobe.
« Poslednja izmena: Septembar 04, 2019, 08:54:56 posle podne od strane SAJ » Sačuvana
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #48 poslato: Septembar 04, 2019, 12:20:27 posle podne »

Jasno...zavisi i od laboratorije...
Fokusiraj se na ishranu i na fizičku aktivnost.

Kakva je DH u pitanju?
Sačuvana
SAJ
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 387


« Odgovor #47 poslato: Septembar 04, 2019, 12:01:09 posle podne »

Moram se složiti sa kolegom. Retko kad se rutinski i radi hdl, ldl. Hoću reći, ako je uk.holesterol dobar, trigliceridi takođe, ostalo su finese.

A što se tiče fizičke aktivnosti, u teretani imaš ok sprave za jačanje leđnjih mišića, koji su uz trbušne prioritet kada je u pitanju diskus hernija. Zavisi koji stepen je u pitanju, ali ovo je osnova koja mora biti jaka da drži kičm.stub, Naravno, imaš i kućne varijante vežbi, ali ne bih izbegavala teretanu, samo treba da radiš uz nadzor
Ja jednom godisnje izvadim kompletnu krvnu sliku, eto cisto da provjerim kakvo je stanje, nisam ciljano radio hdl i ldl nego u pretragu su ukljueni isti pa tako vidjeh...
Sačuvana
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #46 poslato: Avgust 30, 2019, 06:19:20 posle podne »

Moram se složiti sa kolegom. Retko kad se rutinski i radi hdl, ldl. Hoću reći, ako je uk.holesterol dobar, trigliceridi takođe, ostalo su finese.

A što se tiče fizičke aktivnosti, u teretani imaš ok sprave za jačanje leđnjih mišića, koji su uz trbušne prioritet kada je u pitanju diskus hernija. Zavisi koji stepen je u pitanju, ali ovo je osnova koja mora biti jaka da drži kičm.stub, Naravno, imaš i kućne varijante vežbi, ali ne bih izbegavala teretanu, samo treba da radiš uz nadzor
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #45 poslato: Avgust 30, 2019, 05:35:52 posle podne »

Opreznost potrebna, ali bez opsesivnosti koja ugrožava zdrav razum!
Sačuvana
SAJ
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 387


« Odgovor #44 poslato: Avgust 30, 2019, 05:17:43 posle podne »

Vozim biciklo minimum 3 puta nedeljno sobno oko 1h  puls drzim od 120 - 140, nekad i hiit odradim. Shadow box isto odradim mozda 2 puta nedeljno. Tegove samo kucna varijanta sa bucicama ali odradim sve partije sa njima. Imam diskus pa sad vise ne idem u teretanu nego kucna varijanta sa bucicama. Kad god mogu izbjegavam kola i setam, plivao sam dosta ovo ljeto na moru...
Trenutna kilaza je 86kg na 185cm. Cak sam i smrsao 5 -6 kg. Imam malo stomaka.

Znaci da ne "lomim mnogo glavu" oko odnosa hdl/ldl...
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #43 poslato: Avgust 30, 2019, 05:05:44 posle podne »

Lepo i korisno je biti odgovoran prema svom zdravlju, ali idealno zdravlje po svim parametrima lab. nalaza - ne postoji, ma kako mi to želeli...( i genetika svakako da ima značajnog udela)

Ko kaže da je idealan profil HDL/ LDL najbitniji faktor kardiovaskularnog zdravlja?

Ne postoji dobar ili loš holesterol. Postoji samo jedan holesterol koji je prirodni produkt naše jetre i onaj koji unesemo ishranom. Naime, neki bitni hormoni ( testosteron npr.), kao i ćelijska membrana svake žive ćelije se „grade“ od holesterola i kada imamo „upale i oštećenja“ u tkivima, holesterol se „koristi“ da bi se tkiva izgradila i obnovila, kao i da bi imali adekvatnu produkciju hormona „steroidne strukture“( progesteron, estrogen, testosteron, DHEA; kortizol, aldosteron…). U LDL-u holesterol je prikačen za lipoprotein (zato i naziv LDL) koji ga nosi do odredišta gde je holesterol potreban. Da, holesterol je neophodan telu da bi normalno funkcionisalo.

Pomenimo i to da kada kažemo LDL mi zapravo mislimo „zbirno“ na podrupe LDL, od kojih nisu sve tako „fatalne“. Elem, pominju se razlike u veličini LDL čestica, tako da su one „manje i gušće“ opasnije od „krupnijih čestica“ LDL. Više manjih čestica je svakako opasnije od većih LDL čestica. A kada sumiramo ukupnu količinu LDL-a, može se desiti da je sve u granicama „normalnih vrednosti“, ali da zapravo mi imamo problem na račun „sitnih čestica“! Smatra se da konzumacija žumanaca doprinosi ovom „ukrupnjavanju“ LDL čestica.

Problem zapravo nastaje kada usled dejstva slobodnih radikala: loša ishrana( bogatstvo trans-mastima, dominacija omega-6 masnih kiselina…) , cigarete, hornični stres, nekontrolisani dijabetes, metabolički sindrom...holesterol oksidiše i tada se taloži u oštećenim krvnim sudovima. Ali pogodite koji je „tip holesterola“ najpodložniji oksidaciji – „manje i gušće“ LDL čestice! I da, naše telo oksidisani holesterol posmatra kao strano telo i „bori se protiv istog“, eto i razloga za specifične promene na krvnim sudovima – korena ateroskleroze.

Tako da nije sve tako crno, da bi padali u afekat...

Mesne prerađevine bih "skoro" izbacio...

Vežbaš li?

Detaljnije o ishrani... https://forum.pansport.rs/index.php?topic=250925.0
« Poslednja izmena: Avgust 30, 2019, 05:09:46 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
SAJ
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 387


« Odgovor #42 poslato: Avgust 30, 2019, 04:49:19 posle podne »

Prije 2 nedelje sam kupio omega 3. pijem 2-3 dnevno.
Dorucak: ovsene + mlijeko + mjerica vej (kako kad) + saka badema + cink 25mg + omega 3  i 2 kapsule saw palmeto
(zbog prostatitisa hronicnog). Prije dorucka poijem maslinovo ulje 1 kasiku supenu.
Izmedju dorucka i rucka, neko voce, brskva, banana... sto se nadje.
Rucak: oko 300g nekog mesa (piletina, teletina ili riba gledam barem 2 puta nedeljno, kako se kad moze ali 1 put nedeljno je jedem sigurno (sardele, papline kad se ima vise para losos) + UH uglavnoim riza bijela ili integralna, nkead i peceni krompir ili kuvani. + salata (zelena, paradajz, sargarepa...)
Prije vecere pojedem konzervu sardela ili tunjevine + parce hleba razanog ili ovsenog.
Za veceru jedem posni sir, nekad kuvana jaja 5,6 komada 2 zumanca + jogurt. Nekad saku ljesnika ili badema uz veceru.
Uglavnom se drzim ovakvog jelovnika. Tu za rucak nekad jedem pasulj, grasak, paprikas...
Desi se za dorucak na brzinu neki sendvic da se napravi sa cajnom ili pilecim prsima presovanim.
Od ljekova ne pijem nista, steroide nikad probao nisam, ne pusim preko 13 godina. Inace imam 36 god.
Zaboravih da napisem. Da kvni pritisak zna nekad da mi skoci, desilo mi se par puta u toku prosle godine 140/90, mjerim ga cesto u zadnje vrijeme i odlican je . Puls u mirovanju mi je oko 48. Mada moze biti da i  je genetika, majka mi ima visok krvni pritisak i kardio v. problema...
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #41 poslato: Avgust 30, 2019, 03:46:50 posle podne »

Suplemenatcija omega-3?

Biljni izvori nisu najbolji izvori omega-3( enzimska obrada, konverzija), već morska, plava riba, riblje ulje, kao i suplementi na bazi istih...

Ispiši nam kako se hraniš po obrocima detaljnije...ciljani unos proteina, hidrata, masti?

Piješ neke lekove? Zloupotreba aas? Pušač?
« Poslednja izmena: Avgust 30, 2019, 03:51:44 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
SAJ
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 387


« Odgovor #40 poslato: Avgust 30, 2019, 12:42:52 posle podne »

Evo da podignem ovu temu iz mrtvih...
Pisao sam ovdje o holesterolu, odnosu hdl/ldl. Evo ukratko da napises da je pregednije...
Znaci bio mi je hdl nizak a ldl visociji jos prije par god. I onda sam se bacio na dijetu, pio sam omega3, maslinovo, lecitin...trenirao, uglavnom podigao sam hdl sad se ne sjecam preko 1.5 i spustio ldl ispod priblizne granice (sad se pitam mozda i rezultati u lab nisu valjali) I od tad sam se manje vise ok hranio i trenirao. Mada nisam uzimao omega 3 i lecitin. Pio sam maslinovo i laneno. I da recem dosta se zdravo hranio mada je bilo i dana kad su se jele mesne preradjevine.
I vadio sam nalaze prije 1 god:
hdl 1.28 (>1.45)  ldl 3.03 (0--2.59), nije toliko strasno mozda je reko trenutno.
Ponovo sam ih vadio u martu ove god:
hdl 1.16 (>1.45)  ldl 3.45 (0--2.59) i ajde uzmem omega 3 ponovo 2x1, bademi, lesnici...
I prije neki dan sam izvadio ponovo:
hdl 1.03 (>1.45)  ldl 3.01 (0--2.59)  Ukupan holesterol i trigliceridi su mi uvjek bili u granici normale, kao i sve ostalo, jetreni enzimi...
Sad mi nije jasno od cega ovoliko pada hdl a raste ldl evo na zadnjem su pali i hdl i ldl.
Ne hranim se sad toliko lose. Uglavnom piletina, riba, nekad teletina. Uz rucak salata zelena, paradjz krastavac... Pasta integralna. Ovsene. Zumanca mozda pojedem 4-6 u sedmici cijeloj,  jedem bjelanca. Jogurt pijem oko 2% masnoce.Eto pojedem nekad i cajnu, sendvic napravim...
 Slatko mozda pojedem 2-3 puta mjesecno.
Pijem vej, bcaa, glutamin, cink, c vit 500mg, b vit sa vremena na vrijeme. Trenutno pijem i saw palmetto. Trudim se vode da pijem sto vise ali oko 2l popijem dnevno. Kafu popijem samo pred trening.
Vozim biciklo minimum 3 puta nedeljno sobno oko 1h  puls drzim od 120 - 140, nekad i hiit odradim. Shadow box isto odradim mozda 2 puta nedeljno. Tegove samo kucna varijanta sa bucicama ali odradim sve partije sa njima. Imam diskus pa sad vise ne idem u teretanu nego kucna varijanta sa bucicama. Kad god mogu izbjegavam kola i setam, plivao sam dosta ovo ljeto na moru...
Trenutna kilaza je 86kg na 185cm. Cak sam i smrsao 5 -6 kg. Imam malo stomaka.
Tako da ne mogu da vidim dje pravim gresku. Pa ako moze neki savjet...
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #39 poslato: April 13, 2016, 01:32:42 pre podne »

He, he...stari dobri recept za "podizanje" HDL... ;) 1 čaša kvalitetnog crnog vina...

Ali tu je i resveratrol... http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/podmladite-se-uz-resveratrol.html

Sve u svemu odličan posao...mada ja bih lično bio zadovoljan sa HDL oko 1,6 mmol/l i više...ali ok, nastavi sa zdravim navikama u ishrani, redovno treniraj i uspeh neće izostati...kako po pitanju "lipidnog statusa", tako i po pitanju boljeg izgleda...
Sačuvana
Stranice: 1 ... 8 9 [10] 11 12 13 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.047 sekundi sa 18 upita.